Digitālais asistents

E-konsultācijas
e-konsult_3_287.jpg

Izsmeļošas atbildes par izglītības iespējām Latvijā saņemsi, uzdodot jautājumu e-konsultantam. Atbildi uz jautājumu saņemsi uz savu norādīto e-pastu. Atbilde kopā ar jautājumu var tikt publicēta e-konsultāciju sadaļā. Pirms uzdot jaunu jautājumu, pārliecinies, vai tevi interesējošā atbilde jau nav šeit publicēta.  Jautājumus un atbildes var meklēt pēc atslēgas vārda un/vai atšķirot pēc jautājuma tematiskās grupas.

NIID.LV patur tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav tās kompetencē vai tādiem, uz kuriem atbilde jau ir sniegta. E-konsultācijām ir informatīvs raksturs. 

NIID.LV tiek publicētas tikai atbildes, kas sniegtas pēdējo divu kalendāro gadu laikā. Atbildes tiek regulāri aktualizētas.

Fizisko personu dati un personiska rakstura informācija, kas ietverta iesniedzēja jautājumā un atbildē, publiski pieejamajā versijā netiek ievietota. Personu datu apstrāde tiek īstenota atbilstoši VIAA fizisko personu datu un privātuma politikai. Par personu datu apstrādi NIID.LV mājaslapā vari lasīt šeit.

Uzdot jaunu jautājumu!

Meklēšanas filtri
1
Rezultāti : 1 - 4 no 4
08-02-2023

Labdien! Vai es varu pašvaldības bērnudarzā strādāt ar pamatizglītību un pavāra kvalikafikāciju par pavāru?

Labdien!

Pavāra profesija nav iekļauta Latvijas Republikas reglamentēto profesiju sarakstā – t.i., prasības izglītībai un profesionālajai kvalifikācijai nav noteiktas likumdošanā. Līdz ar to prasības pretendentiem uz pavāra vakanci nosaka darba devējs (pirmsskolas izglītības iestādē – tās vadītājs).

Visbiežāk vakancēs darba devēji norāda, ka pretendentam uz pavāra vakanci nepieciešama a) profesionālā izglītība un pavāra vai pavāra palīga kvalifikācija, b)darba pieredze sabiedriskās ēdināšanas jomā, c)motivācija, prasme strādāt komandā, augsta atbildības sajūta, sanitāro normu ievērošana u.c.

05-09-2022

Labdien! Vai pēc studiju pabeigšanas LSPA un Sporta pedagoga bakalaura grāda ieguves es varēšu turpināt studijas sporta psiholoģijā un pēc tam strādāt kā sporta psihologs? Vai arī vispirms ir nepieciešams bakalaura grāds psiholoģijā?

Labdien!

Atbildes sagatavošanas procesā sazinājāmies ar Latvijas Sporta psiholoģijas asociācijas (LSpPA) pārstāvi Žermēnu Vazni, kura informēja, ka ar iegūtu bakalaura grādu sporta pedagoģijā var turpināt studijas maģistrantūrā un specializēties par sporta psiholoģiskās sagatavotības treneri. Sporta psiholoģiskās sagatavotības treneris var sniegt atbalstu un konsultatīvu palīdzību gan bērniem un jauniešiem, gan pieaugušajiem – piemēram, palīdzēt pārvarēt bailes no sacensībām, tikt pāri psiholoģiskajām barjerām, veicināt motivāciju sportā utt., - taču nevar dēvēt sevi par psihologu, atvērt savu psihologa privātpraksi un sniegt padziļinātas psiholoģiskas konsultācijas.

Lai kļūtu par psihologu, t.sk.sporta psihologu, tad atbilstoši Psihologu likumā noteiktajām prasībām ir jāpabeidz bakalaura + maģistra studijas psiholoģijā.  Tādējādi, lai kļūtu par psihologu ar specializāciju sporta psiholoģijā, vispirms Jums jāstudē bakalaura programmā „Psiholoģija”, pēc tam jāiegūst profesionālā maģistra grāds psiholoģijā un psihologa kvalifikācija.

Zināšanai informējam, ka augstākās izglītības iestādēs  pastāv iespēja izglītības pielīdzināšanas rezultātā (atzīstot kredītpunktus) pretendēt uz studiju uzsākšanu vēlākos posmos vai studēt pēc individuāla plāna. Tāpat pastāv iespēja vērsties ar iesniegumu par iepriekšējā izglītībā un/vai profesionālajā pieredzē iegūto zināšanu, prasmju un kompetenču atzīšanu augstskolas īstenotā studiju programmā vai tās daļā, piešķirot attiecīgus kredītpunktus (maksas pakalpojums). To nosaka Augstskolu likuma 59.3 pants un Ministru kabineta noteikumi Nr.505, kas nosaka ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto zināšanu, prasmju, kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegto studiju rezultātu atzīšanas kārtību un kritērijus.

Papildu jautājumu gadījumā Jūs varat sazināties ar Ž.Vazni: tālrunis 29282014; e-pasts: zermena.vazne@gmail.com.

31-08-2022

Labdien! Esmu ieguvusi masiera kvalifikāciju 2018.gadā, studējot medicīnas koledžā. Profesijā strādājusi neesmu, taču tagad sapratu, ka vēlos nokārtot sertifikāciju un uzsākt darbu kā pašnodarbināta persona masiera profesijā. Kas man būtu jādara? Ar ko sākt?

Labdien!

Masieru un masāžas metožu sertifikāciju veic Latvijas Fizikālās medicīnas asociācija (LFMA). Atbildes sagatavošanas procesā sazinājāmies ar LFMA speciālisti Silviju Jorķi, kura informēja, ka, lai Jūs varētu bez ierobežojumiem strādāt masiera profesijā, t.sk. atvērt savu privātpraksi un veikt saimniecisko darbību, Jums papildus iegūtajai masiera kvalifikācijai ir nepieciešams veikt šādus soļus:

1) Pārliecināties, vai esat reģistrēta Ārstniecības personu reģistrā. Medicīnas koledžas parasti automātiski reģistrē savus absolventus, kuri ir saņēmuši diplomu. Pirmreizējās reģistrācijas derīguma termiņš ir 5 gadi. Tā kā esat pabeigusi medicīnas koledžu 2018.gadā, Jums līdz 2023.gadam vēl vajadzētu būt derīgam reģistrācijas termiņam (arī tad, ja iegūtajā specialitātē nestrādājat). Ja tomēr neatrodat savus datus Ārstniecības personu reģistrā, tad pieteikties reģistrācijai var Veselības inspekcijas mājaslapā;

2) Atrast darba devēju specialitātē, jo atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 943 “Ārstniecības personu sertifikācijas kārtība” 27.punktā izvirzītajām prasībām, piesakoties sertifikācijai, ir nepieciešams iesniegt arī profesionālās darbības pārskatu (darba devēja parakstītu atskaiti par Jūsu veikto darbu). S.Jorķe informēja, ka normatīvajos aktos nav noteikts, cik ilgam jābūt nostrādātā darba periodam un kas ir darba devējs – tā var būt ārstniecības, sporta vai rehabilitācijas iestāde, SPA salons, privātprakse u.c. Būtiski ir, lai darbs būtu saistīts ar masāžas pakalpojumiem un lai darba devējs varētu Jums izsniegt sertifikācijai nepieciešamo atskaiti;

3) Pieteikties sertifikācijai. Jums būs jāsagatavo šādi dokumenti:

  • Sertifikācijas iesniegums (veidlapa pieejama šeit);
  • Koledžas diploma kopija un sekmju izraksta kopija;
  • Specializācijas apliecības kopija (ja tāda ir);
  • Neatliekamās palīdzības apguvi apliecinošs dokuments, iegūts pēdējo 5 gadu laikā (var uzrādīt arī vērtējumu neatliekamās palīdzības priekšmetā koledžas sekmju izrakstā);
  • Darba devēja apstiprināta atskaite par darbu;
  • Ārstniecības personu reģistrs u.c. 

Visa informācija par pieteikšanos sertifikācijai ir pieejama LFMA mājaslapā.

Lai sertificētos, Jums LFMA būs jānokārto eksāmens, kas sastāv no teorētiskās (3 tematiskie bloki - anatomija, masāža un slimības) un praktiskās daļas. Eksāmena programmu Jūs varat saņemt LFMA.

Pēc sekmīgas eksāmena nokārtošanas masiera sertifikāta saņemšanas Jūs varēsiet uzreiz reģistrēt savu privātpraksi un uzsākt darbu. Kā reģistrēt saimniecisko darbību, Jūs varat uzzināt, apmeklējot Valsts Ieņēmumu dienesta (VID) tīmekļa vietni.

Papildu jautājumu gadījumā Jūs varat  sazināties ar S.Jorķi pa tālruni 29510148 vai e-pastu silvija.jorke@stradini.lv.

Papildu informācija

Vairāk par masiera profesiju (apraksts, intervija, attēlu galerija, izglītības iespējas) varat izlasīt vietnē Profesiju Pasaule.

31-01-2022

Labdien! Esmu ārzemēs ieguvusi bakalaura grādu psiholoģijā. Vēlos turpināt izglītību vai strādāt Latvijā. Kur es varu mācīties vai strādāt ar iegūto izglītību?

Labdien!

Par ārvalstīs iegūta izglītības dokumenta atzīšanu

Jā, Jūs varat gan turpināt izglītību, gan strādāt Latvijā ar ārvalstīs iegūtu bakalaura grādu. Taču vispirms ir jāveic izglītības dokumenta atzīšana. Ārvalstīs iegūtu izglītības dokumentu atzīšanu Latvijā veic Akadēmiskās informācijas centrs (AIC).

AIC izsniedz izziņu par to, kādam Latvijā izsniegtam izglītības dokumentam ārvalstu izglītības dokuments var tikt pielīdzināts. Izziņa parasti tiek sagatavota mēneša laikā, retākos gadījumos - līdz 4 mēnešiem.  AIC izsniegto izziņu Jūs varēsiet iesniegt Latvijas augstskolā, kurā plānojat studēt. Augstskola pieņems lēmumu par Jūsu uzņemšanu, pamatojoties uz AIC izsniegto izziņu un citiem dokumentiem. Detalizētu informāciju par to, kādi dokumenti ir jāiesniedz, varat noskaidrot,

1)iepazīstoties ar izvēlētās augstskolas uzņemšanas noteikumiem;

2)sazinoties ar uzņemšanas komisijas speciālistiem.

Tāpat AIC sagatavoto izziņu Jūs varēsiet uzrādīt darba devējam, pretendējot uz vakanci nereglamentētās profesijās.

Plašāku informāciju par dokumentu atzīšanas procesu skatiet AIC tīmekļvietnē. Ja rodas jautājumi, iesakām sazināties ar AIC speciālistiem (t. +371 67225155, e-pasts aic@aic.lv).

Par izglītības iespējām

Ar iegūtu bakalaura grādu psiholoģijā ir iespēja turpināt studijas maģistra vai profesionālā maģistra studiju programmā psiholoģijā vai plaša spektra spektra sociālo, humanitāro un izglītības zinātņu jomas augstākā līmeņa studiju programmās (piemēram, sabiedrības vadībā, filoloģijā, pedagoģijā, karjeras konsultēšanā, bibliotēkzinātnēs, supervīzijā, diplomātijā/ starptautiskajās attiecībās, komunikāciju zinātnēs, politikas zinātnē, socioloģijā/ antropoloģijā, teoloģijā, filozofijā, vēsturē, kultūras vai sociālā darba jomā u.c.).

Par darba iespējām

Lai strādātu par psihologu Latvijā, ar bakalaura grādu vien nepietiek. Psihologa profesija ir reglamentēta (prasības izglītībai un profesionālai kvalifikācijai ir noteiktas likumā). Psihologu profesionālo darbību Latvijā regulē Psihologu likums, kurā noteikts, ka personas tiesības veikt patstāvīgu psihologa profesionālo darbību apliecina augstākās izglītības diploms par akreditētas bakalaura studiju programmas un akreditētas maģistra studiju programmas (viena no tām – profesionālā studiju programma) psiholoģijā apguvi vismaz 200 kredītpunktu (KP) apjomā, reģistrācija psihologu reģistrā un psihologa sertifikāts kādā darbības jomām prasības izglītībai un profesionālai kvalifikācijai. 

Tādējādi, lai strādātu par psihologu Latvijā, Jums papildus bakalaura grādam jāstudē profesionālā maģistra programmā, kurā jāiegūst profesionālā maģistra grāds psiholoģijā un psihologa kvalifikācija.

Taču Jūs varat strādāt nereglamentētās profesijās, piemēram, cilvēkresursu vadībā, projektu vadībā, žurnālistikā, mārketingā, sabiedrisko attiecību jomā, konsultēšanā, koučingā, uzņēmējdarbībā, vadībā u.c.

Jūs varat strādāt arī, piemēram, dažādās valsts un pašvaldības iestādēs: valsts/ pašvaldības iestāžu ierēdņu vai darbinieku amatos, sociālajos dienestos, pašvaldības policijā, Valsts policijā (papildus apgūstot profesionālās pilnveides programmu “Policijas darbs”), medicīnas iestādēs, narkoloģijas centros u. c., kā arī privātajos uzņēmumos. Tāpat ir iespēja strādāt krīzes telefonu līnijās un piedalīties psiholoģiskajos projektos.

Papildu informācija

Vairāk informācijas par psihologakouča un citām profesijām (profesijas apraksts, attēlu galerija,  intervija, mācību iespējas) var atrast vietnē Profesiju Pasaule.

1
Rezultāti : 1 - 4 no 4