Digitālais asistents

E-konsultācijas
e-konsult_3_287.jpg

Izsmeļošas atbildes par izglītības iespējām Latvijā saņemsi, uzdodot jautājumu e-konsultantam. Atbildi uz jautājumu saņemsi uz savu norādīto e-pastu. Atbilde kopā ar jautājumu var tikt publicēta e-konsultāciju sadaļā. Pirms uzdot jaunu jautājumu, pārliecinies, vai tevi interesējošā atbilde jau nav šeit publicēta.  Jautājumus un atbildes var meklēt pēc atslēgas vārda un/vai atšķirot pēc jautājuma tematiskās grupas.

NIID.LV patur tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav tās kompetencē vai tādiem, uz kuriem atbilde jau ir sniegta. E-konsultācijām ir informatīvs raksturs. 

NIID.LV tiek publicētas tikai atbildes, kas sniegtas pēdējo divu kalendāro gadu laikā. Atbildes tiek regulāri aktualizētas.

Fizisko personu dati un personiska rakstura informācija, kas ietverta iesniedzēja jautājumā un atbildē, publiski pieejamajā versijā netiek ievietota. Personu datu apstrāde tiek īstenota atbilstoši VIAA fizisko personu datu un privātuma politikai. Par personu datu apstrādi NIID.LV mājaslapā vari lasīt šeit.

Uzdot jaunu jautājumu!

1 2 3
Nākamā
Rezultāti : 1 - 10 no 26
08-12-2023

Labdien! Ja pēc 10. klases vēlos mainīt skolu, vai ir nepieciešami valsts eksāmenu rezultāti, lai pārietu uz citu skolu?

Labdien!

Ikviens skolēns var pāriet no vienas vidusskolas programmas uz citu, ja vien programma skolā tiek īstenota un izvēlētajā klasē ir brīvas vietas. Uzņemšana vidusskolas programmās notiek atbilstoši normatīvajam regulējumam – Ministru kabineta noteikumiem Nr. 11 "Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē", kā arī skolas izstrādātai kārtībai (skolas iekšējais dokuments) par uzņemšanu vidusskolas programmās. Šajā kārtībā skola nosaka, kādi dokumenti jāiesniedz, vai un kādos termiņos ir jākārto iestājpārbaudījumi, lai iestātos  brīvajās vietās 11. klasē, tāpat var būt noteikti termiņi, kuros kārtojami papildu pārbaudījumi tajos mācību priekšmetos, kurus skolēni nav apguvuši iepriekšējā programmā, kā arī citi nosacījumi uzņemšanai.

Stājoties 11. klasē jaunā skolā, parasti ir jāiesniedz šādi dokumenti:

  • Iesniegums skolas direktoram ar lūgumu pārcelt uz attiecīgo programmu. Ja skolēns ir nepilngadīgs, iesniegumu raksta vecāki vai aizbildņi;
  • Iepriekšējo izglītību apliecinoši dokumenti – 10. klases liecība (skola var noteikt arī prasības iepriekš iegūto vērtējumu līmenim);
  • Vidusskolu un ģimnāziju uzņemšanas kārtībā var būt arī noteikts, ka papildus nepieciešams uzrādīt pamatizglītību apliecinošos dokumentus – apliecību, sekmju izrakstu un centralizēto eksāmenu sertifikātus;
  • Personas dokumentu kopijas;
  • Medicīniskā karte (nepilngadīgām personām - veidlapa Nr. 026/u).

Vienotā iestājpārbaudījuma rezultāti, stājoties 11. vai 12. klasē, parasti nav obligāti jāuzrāda, taču iesakām šo informāciju precizēt izvēlētajā skolā.

Pārejot no vienas programmas uz citu, ir jāņem vērā, ka programmu saturs var atšķirties, līdz ar to daži priekšmeti ir jāapgūst papildus un arī jānokārto attiecīgi pārbaudījumi. Tāpat katra skola var rīkot konkursu uz brīvajām vietām 11 klasē, t.sk. organizēt iestājpārbaudījumu.

Līdz ar to, lai precizētu uzņemšanas nosacījumus jaunajā skolā, iesakām:

  • Rūpīgi iepazīties ar uzņemšanas kārtību 11. klasē (parasti pieejama skolas mājaslapā);
  • Jautājumu gadījumā sazināties ar skolas administrāciju, lai precizētu informāciju, kad un kā var iestāties, kādi dokumenti jāiesniedz utt.
30-11-2023

Labdien! Kā var iestāties Murjāņu sporta ģimnāzijā pēc 9. klases, cik liels ir konkurss un kādi vērtējumi jāsaņem? Vēl īsti nevaru izlemt, kur mācīties pēc pamatizglītības ieguves.

Labdien!

Murjāņu sporta ģimnāzijas mājaslapā ir norādīts, ka izglītojamos 10. klasē uzņem, pamatojoties uz iegūtajiem vērtējumiem (%) centralizētajos eksāmenos (CE), kā arī vidējo vērtējumu sekmju izrakstā. Visiem vērtējumiem, 9. klasi beidzot, gan CE, gan sekmju izrakstā ir jābūt sekmīgiem – katrā no CE 2023./2024. mācību gadā ir jāsaņem vismaz 15%, savukārt mācību priekšmetos jāsaņem vismaz 4 balles (gandrīz viduvēji). Jo augstāki vērtējumi, jo lielākas iespējas izturēt konkursu.

Stājoties Murjāņu sporta ģimnāzijā, tikpat svarīgs kritērijs kā sekmes ir talanti (sasniegumi) sportā un veselības stāvoklis.  Pretendentiem ir jānokārto kompleksais iestājpārbaudījums izvēlētajā sporta veidā – kontrolnormatīvi. Ja kontrolnormatīvi ir sekmīgi nokārtoti, tad pretendentam jādodas uz medicīnisko pārbaudi Veselības punktā, kur tiek veikta veselības un antropometrisko rādītāju izvērtēšana un  medicīnas dokumentu iesniegšana.

Tāpat iespējas iestāties Murjāņu sporta ģimnāzijā ir atkarīgas no tā, cik ir pretendentu konkrētajā mācību gadā (iepriekšējā gadā bija aptuveni 2-3 pretendenti uz 1 mācību vietu - atkarībā no izvēlētā sporta veida).

Tādējādi iesakām:

1)iegūt pēc iespējas augstākus vērtējumus mācību priekšmetos un CE;

2)gatavoties iestājpārbaudījumiem – stiprināt veselību, trenēties izvēlētajā sporta veidā;

3)lai iepazītos ar skolas vidi un mācību iespējām, pedagogiem, jauniešiem, iesakām apmeklēt pasākumus Murjāņu sporta ģimnāzijā, piemēram, atvērto durvju dienu. 2024. gadā atvērto durvju diena tiek plānota pavasara brīvdienās – iesakām sekot līdzi informācijai ģimnāzijas mājaslapā un/vai sociālajos medijos.

Papildu informācija

Ja ir sarežģīti izlemt, kur mācīties tālāk, tad profesijas un skolas izvēlē, pārdomāta un izsvērta lēmuma pieņemšanā varētu palīdzēt konsultēšanās ar profesionālu karjeras konsultantu. Ja skolā ir karjeras konsultants, tad iesakām pieteikties uz individuālu konsultāciju. Par iespējām saņemt karjeras konsultācijas esam apkopojuši informāciju rakstā “Karjeras konsultācijas un citi atbalsta resursi jauniešiem”.

Veikt pārdomātu izvēli var palīdzēt arī dažādi noderīgi internetā pieejami resursi, piemēram:

  • NIID.LV karjeras izvēles testi. Piemēram, veicot testu “Interešu laboratorija”, rezultātā pie katras tematiskās jomas var aplūkot sarakstu ar profesionālās izglītības programmām pēc 9.klases, savukārt “Spēju detektora” un “Karjeras iespēju diagnostikas” rezultātos būs norādītas atbilstošas ieteicamās profesijas;
  • NIID.LV infografikas par karjeras izvēli, kā arī infografikas par profesionālās izglītības iespējām pēc 9. klases;
  • Vietne “Profesiju Pasaule”, kurā var izzināt dažādas profesijas, nozares un darba vietas, kā arī noskaidrot mācību iespējas katrā profesijā;
  • Portālā Prakse.lv var apmeklēt virtuālās prakses vietas un uzzināt daudz noderīgas informācijas par profesijām un izglītības iespējām. Tāpat vietnē var aplūkot darba devēju ieteiktāko izglītības iestāžu TOPu.
11-10-2023

Labdien! Vai ir iespēja redzēt informāciju par 2023./2024.gada ziemas uzņemšanu augstskolās un koledžās?

Labdien!

NIID.LV katru gadu tiek publicēts apkopojošs raksts par ziemas uzņemšanas iespējām. Ieskatam Jūs varat aplūkot iepriekšējā gada rakstu: Ziemas uzņemšana augstākās izglītības iestādēs 2022./2023. gadā. Šogad plānojam līdzīgu rakstu publicēt aptuveni novembra beigās – decembra sākumā, kad būs apkopota visa informācija.

Šobrīd NIID.LV ir uzsākta informācijas apkopošana. Apkopotās programmas Jūs varat aplūkot, NIID.LV meklēšanas lodziņā ievadot atslēgas vārdus “Ziemas uzņemšana”. Informācija tiek pastāvīgi papildināta.

21-08-2023

Labdien! Ja mācīšos tālmācības vidusskolā (vēlos pabeigt 11. un 12. klasi gada laikā), vai pēc tam varēšu iestāties RSU Sarkanā Krusta koledžā vai LU Rīgas 1.medicīnas koledžā? Kādas ir šo koledžu uzņemšanas prasības, cik augsti vērtējumi jāiegūst, lai iestātos?

Labdien!

Jā, pēc tālmācības vidusskolas programmas sekmīgas absolvēšanas Jūs varēsiet stāties gan augstskolās, gan koledžās, un vienlīdzīga konkursa kārtībā pretendēt uz studiju vietu.

Augstskolu likuma 46.panta 3.daļā ir noteikts, ka pilna un nepilna laika bakalaura un profesionālajās studiju programmās, kurās uzņemšanas prasība ir iepriekš iegūta vidējā izglītība, studenti tiek uzņemti atklātā un vienlīdzīgā konkursā, pamatojoties uz centralizēto eksāmenu (CE) rezultātiem, izņemot personas, kuras ieguvušas vidējo izglītību līdz 2004.gadam, kā arī personas, kuras ieguvušas vidējo izglītību ārvalstīs vai personas ar īpašām vajadzībām. Tādējādi visi reflektanti, neatkarīgi no tā, cik ilgā laikā (1 vai 2 gadu laikā) un kādā formā (klātienē, neklātienē vai tālmācībā) ir ieguvuši vidējo izglītību, piedalās atklātā un vienlīdzīgā konkursā uz studiju vietām, tostarp var pretendēt uz budžeta vietām un stipendijām.

Uzņemšanu augstskolās regulē katras augstskolas uzņemšanas noteikumi, kuros ir detalizēti aprakstītas uzņemšanas prasības katrā programmā. Piemēram, RSU Sarkanā krusta medicīnas koledžas 2023./24. gada Uzņemšanas noteikumi paredz, ka reflektanti pilna laika studijām tiek uzņemti studiju programmās konkursa kārtībā, pamatojoties uz visu nokārtoto obligāto CE rezultātiem latviešu valodā, svešvalodā (angļu, vācu, krievu) un matemātikā, summējot punktus atbilstoši CE  vērtējumu līmeņiem. Optimālā mācību satura apguves līmeņa CE tiek piemērots koeficients 0,75, pielīdzinot augstākā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem, savukārt vispārējā līmenī kārtotajiem CE – 75% no optimālā līmeņa.

Reflektanti tiek uzņemti, sākot no summāri lielākā punktu skaita. Ja, piemēram, skolēns ir saņēmis oficiālu atbrīvojumu no CE kārtošanas, tad tiek ņemti vērā gada vērtējumi šajos priekšmetos, pēc noteikta algoritma pielīdzinot tos CE vērtējumiem. Gadījumā, ja reflektantiem ir vienāds punktu skaits, Uzņemšanas komisija ņem vērā vidējo atzīmi matemātikas, fizikas, ķīmijas un bioloģijas priekšmetos. Vienāda konkursa rezultāta gadījumā priekšroka ir bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem līdz 24 gadu vecumam, personām ar īpašām vajadzībām (invalīdiem) un reflektantiem, kuri koledžā studē pirmo reizi.

Savukārt LU Rīgas 1.medicīnas koledžas Uzņemšanas noteikumi paredz, ka reflektantus uzņem, pamatojoties uz CE vērtējumu latviešu valodā un svešvalodā + visu reflektanta kārtoto CE vidējo vērtējumu. Studijām programmā “Farmācija” jāuzrāda sekmīgs gala vērtējums ķīmijā vai dabaszinātnēs. Vienādu rezultātu uzrādīšanas gadījumā uzņemšanas komisija ņem vērā vērtējumu dabaszinību priekšmetā vai vidējo vērtējumu ķīmijā, bioloģijā un fizikā. Priekšroka ir pretendentam, kurš par valsts budžeta līdzekļiem kvalifikāciju iegūs pirmo reizi. Ārpus konkursa uzņem bāreņus un bez vecāku gādības palikušus reflektantus.

Optimālā mācību satura apguves līmeņa CE tiek piemērots koeficients 0,75, pielīdzinot augstākā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem, savukārt vispārējā līmenī kārtotajiem CE – 50% no augstākā līmeņa. Ja CE nav kārtoti (atbrīvojuma dēļ u.c.), tad ņem vērā vidējo izglītību apliecinoša dokumenta vidējo atzīmi un gala vērtējumu latviešu valodā un svešvalodā.

Tādējādi iesakām Jums:

1)jau savlaicīgi precizēt, kādas ir iestājprasības konkrētajā studiju programmā, kurās Jūs vēlaties mācīties pēc vidusskolas absolvēšanas, jo uzņemšanas noteikumos katru gadu var būt izmaiņas. Augstākās izglītības iestādes parasti jau novembrī-decembrī publicē savās mājaslapās nākamā gada uzņemšanas noteikumus. Ja rodas papildu jautājumi par uzņemšanu, tad iesakām Jums sazināties ar katras koledžas uzņemšanas komisijas speciālistiem;

2)censties pēc iespējas labāk nokārtot nepieciešamos CE, lai iegūtu augstāku vietu konkursā. Plašāka informācija par to, kā sekmīgāk sagatavoties CE kārtošanai, ir pieejama NIID.LV rakstā “Sagatavošanas kursi valsts pārbaudījumiem un studijām”.

25-07-2023

Labdien! Esmu apjukusi. Neesmu nolikusi 12 klases eksāmenu matemātikā. Vai es vairs nekur nevaru iestāties?

Labdien!

Lai vidējā izglītība skaitītos iegūta un Jūs varētu saņemt vidusskolas atestātu, 12. klases noslēgumā visiem gada un valsts pārbaudījumu vērtējumiem jābūt sekmīgiem. Ja kaut vienā no centralizētajiem eksāmeniem (CE) esat saņēmusi nepietiekamu procentu skaitu (2022./23. mācību gadā tie bija 10%), tad Jūs saņemat liecību, nevis atestātu par vispārējo vidējo izglītību, un tiekat atskaitīta no skolas.

Lai iegūtu vidējo izglītību un saņemtu atestātu, nākamajā mācību gadā Jūs varat atkārtoti iestāties vispārējās vidējās izglītības programmā eksterņa statusā un atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 11. “Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē” 21.3 punktā noteiktajam viena mācību gada laikā apgūt vispārējās vidējās izglītības standarta prasībām noteikto mācību priekšmeta (kursa) saturu vai tā daļu, nokārtot eksāmenu un saņemt atestātu.

Mācoties eksterņa statusā, Jūs varēsiet mācību gada laikā apmeklēt nepieciešamās konsultācijas, līdz 15. decembrim pieteikties CE kārtošanai un nokārtot to kopā ar pārējiem skolēniem. Stājoties vidusskolas programmā, tiek pielīdzināti iepriekš apgūtie priekšmeti, izvērtējot sekmju izrakstu, kā rezultātā skola pieņem lēmumu, kādi priekšmeti papildus jāapgūst un kādi pārbaudījumi jānokārto. Apgūtie priekšmeti atkārtoti nav jāapgūst, jāmācās tikai tie priekšmeti, kuros nav iegūts vērtējums vai tas ir nesekmīgs. Taču, ja Jūs neesat nokārtojusi matemātikas CE, tad, visticamāk, lai nokārtotu šo eksāmenu, Jums vajadzēs arī mācīties matemātikas priekšmetu. Precīzu informāciju Jums var sniegt tikai skola, kurā plānojat mācīties.

Tāpat, ja vidējās izglītības programmā, kurā mācīsieties, ir iekļauti priekšmeti, kurus iepriekš neesat apguvusi (piemēram, ja iestāsieties citā skolā, kas īsteno atšķirīgus priekšmetus), tad būs jāapgūst arī tie.

Sekmīgi nokārtotie CE un citi eksāmeni / ieskaites atkārtoti nav jākārto. Taču, ja vēlēsieties uzlabot rezultātus kādā no eksāmeniem, kas ir sekmīgi nokārtoti, tad arī šim eksāmenam varēsiet pieteikties un kārtot atkārtoti.

Zināšanai nosūtām Jums sarakstu ar vispārējās vidējās izglītības programmām visā Latvijā, kas tiek īstenotas klātienē, neklātienē un tālmācībā. Sarakstu kreisajā pusē Jūs varat atlasīt programmas pēc norises vietas, budžeta/maksas u.c. kritērijiem. Kad esat atradusi piemērotu skolu, iesakām Jums sazināties un precizēt, 1)vai šajā skolā ir iespēja iestāties 12.klasē eksternāta formā, lai nokārtotu matemātikas CE, 2)kad un kādi dokumenti jāiesniedz, 3)kādi priekšmeti būs jāapgūst.

Vēršam uzmanību, ka 2024. gadā, lai sekmīgi pabeigtu vidusskolu un saņemtu atestātu, eksāmenos būs jāiegūst jau 15%, savukārt 2025. gadā - 20%.

Mācību iespējas ar nepabeigtu vidējo izglītību

Augstskolās un koledžās uzņem tikai personas ar pabeigtu vidējo izglītību. Tāpat ar nepabeigtu vidējo izglītību neuzņem profesionālās vai arodizglītības programmās pēc 12. klases. Ar nepabeigtu vidējo izglītību var mācīties, piemēram, arodizglītības programmās pēc pamatizglītības (uzņem no 17 gadu vecuma, jāmācās 1 gads, pieejams valsts budžets), profesionālās tālākizglītības programmās vai profesionālās pilnveides programmās pēc pamatizglītības, vai dažādos kursos (par maksu).

Papildu informācija

13-07-2023

Labdien! Bērns pabeidza 9 klasi un netika RMMT un RTK. Vai vismaz teorētiski pastāv iespēja turpināt izglītību? Ja jā, tad kur? Nesekmīgu atzīmju nav, eksāmeni nokārtoti labi.

Labdien!

Ja Jūsu bērns ir sekmīgi pabeidzis pamatskolu, nokārtojis visus eksāmenus un saņēmis apliecību par pamatizglītību, tad viņam ir tiesības turpināt izglītības ieguvi vidējās izglītības pakāpē.

Visticamāk, ka šogad Rīgas Mākslas un mediju tehnikumā (RMMT), Rīgas Tehniskajā koledžā (RTK) un vairākās citās profesionālās izglītības iestādēs ir liels konkurss, tādēļ grupas ātri tika nokomplektētas. Taču iesakām Jūsu bērnam nepadoties un meklēt citas skolas, kurās vēl turpinās uzņemšana un/vai tiks izsludināta papildu uzņemšana brīvajās vietās. Mūsu rīcībā nav tādas informācijas, cik brīvu vietu ir katrā mācību iestādē un katrā kursā/ klasē, tādēļ iesakām sūtīt dokumentus uz visām skolām, kuras atbilst bērna interesēm un kurās tupinās uzņemšana. Par uzņemšanu visās profesionālās izglītības iestādēs NIID.LV ir publicēts apkopojošs raksts “Dokumentu iesniegšana profesionālās izglītības programmās 2023./24. mācību gadā”. Raksts tiek pastāvīgi papildināts ar jaunāko informāciju.

Parasti Rīgā konkurss ir lielāks – varbūt Jums ir iespēja izskatīt iespēju apgūt to pašu profesiju kādā no reģionālajām skolām (tuvāk Rīgai – piemēram, Jelgavā, Ogrē, Jūrmalā (Bulduros) u.c., vai tālāk no Rīgas – skolā, kas piedāvā iespēju dzīvot dienesta viesnīcā)?

Savā jautājumā neesat minējusi, kādu (-as) profesiju (-as) Jūsu bērns vēlētos apgūt. Tādēļ nosūtām Jums norādes, kā meklēt skolas, kas īsteno atbilstošas programmas.

Atrast vienkopus visu informāciju par izglītības iespējām pēc 9. klases var palīdzēt NIID.lv Digitālais asistents.

Izvēloties sadaļu “Profesionālā izglītība pēc 9. klases”, tiek piedāvātas šādas iespējas:

Savukārt, izvēloties sadaļu “Vispārējā vidējā izglītība”, tiks atlasītas vispārizglītojošās vidējās izglītības programmas.

Sarakstu kreisajā pusē var atlasīt programmu sarakstus pēc dažādiem kritērijiem – iegūstamās kvalifikācijas, tematiskās jomas, skolas atrašanās vietas, budžeta/ maksas u.c.

Ja izskatāt iespēju arī mācīties vispārējās izglītības programmā, tad jāņem vērā, ka Rīgas vidusskolās un ģimnāzijās ir noteikti stingri kritēriji: Rīgā, lai skolēns pretendētu uz iestāšanos 10. klasē klātienes programmā, mācību sasniegumi, beidzot 9. klasi, visos mācību priekšmetos nedrīkst būt zemāki par 4 ballēm, vērtējumam latviešu valodā jābūt ne zemākam par 5 ballēm, bet CE vērtējumam – ne zemākam par 35%. Uz neklātienes un tālmācības programmām šīs prasības parasti neattiecas. Zināšanai nosūtām Jums Rīgas neklātienes/ tālmācības vispārējās vidējās izglītības programmu un attiecīgi izglītības iestāžu sarakstus. Vēršam uzmanību, ka privātās skolas programmas īsteno par maksu.

Ņemot vērā līdzšinējo pieredzi, Rīgas vidusskolas var izsludināt papildus uzņemšanu 10. klases pretendentu nepietiekamā skaita dēļ. Iesakām sekot līdzi situācijai, kāda būs izveidojusies, noslēdzoties sākotnējam uzņemšanas procesam, un informācijai Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta mājaslapā, sazinieties ar IKSD Izglītības pārvaldes Vispārējās izglītības skolu nodaļu detalizētākai informācijai vai izvēlēties izglītības iestādi ārpus Rīgas. Reģionālajās vidusskolās prasības var nebūt tik stingras, taču jāņem vērā, ka 1) reti kura vispārizglītojošā skola piedāvā kopmītnes, 2)priekšroka uzņemšanas konkursā parasti tiek dota pilsētā (novadā) deklarētajiem jauniešiem.

13-07-2023

Sakiet, lūdzu, kādi dokumenti ir jāiesniedz augstākās izglītības iestādei, lai tā varētu atzīt ārpus formālās izglītības procesā iegūtās zināšanas/prasmes/kompetences? Saskaņā ar MK noteikumiem, lai ārpus formālās izglītības apgūtās vai profesionālajā pieredzē iegūtās zināšanas, prasmes un kompetences tiktu atzītas, ir nepieciešams uzrādīt dokumentus, kas satur skaidru, nepārprotamu un pilnīgu informāciju par apgūtajām vai iegūtajām zināšanām, prasmēm un kompetencēm. Kādi dokumenti apliecina skaidru, nepārprotamu un pilnīgu informāciju par apgūto?

Labdien!

Uzņemšana studijām vēlākos posmos, kā arī kredītpunktu (studiju priekšmetu vai moduļu) atzīšana  notiek atbilstoši Augstskolu likuma 59.3 pantam, Ministru kabineta noteikumiem Nr.932 “Studiju uzsākšanas kārtība vēlākos studiju posmos”, noteikumiem Nr.505 “Ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanas noteikumi” un pašas augstskolas atbilstoši valsts normatīvajiem aktiem izstrādātai kārtībai (nolikumam) par ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanu. Augstskolas iekšējā normatīvajā dokumentā, kas parasti ir publiski pieejams augstskolas mājaslapā, ir precīzāk noteikts, kādi dokumenti jāiesniedz, lai tie tiktu pielīdzināti, kā arī, kādi pārbaudījumi papildus jākārto.

Piemēram, profesionālo pieredzi apliecinošs dokuments var būt izziņa no darbavietas, prakses vietas, brīvprātīgo darba organizācijas, pašvaldības (par bērnu nometņu vadīšanu, pasākumu organizēšanu vai citu pieredzi), uzņēmuma vai organizācijas, kur gūta pieredze. Profesionālo tālākizglītību apliecina profesionālās kvalifikācijas apliecība, profesionālo pilnveidi – profesionālās pilnveides izglītības apliecība, profesionālās ievirzes izglītību – profesionālās ievirzes izglītības apliecība u.c. (formālā izglītība). Savukārt neformālās izglītības ieguvi var apliecināt:

  • Izglītības iestādes (augstskolas, koledžas, profesionālās izglītības iestādes, interešu izglītības iestādes, mācību centra, citas apmācīttiesīgas organizācijas vai personas) izsniegta apliecība vai sertifikāts par interešu/ neformālās izglītības programmas (kursu) apguvi;
  • Augstskolas vai koledžas izsniegta izziņa par studiju kursu noklausīšanos klausītāja statusā;
  • Apliecinājumi par semināru/ konferenču apmeklējumu u.c.

Pielīdzināšanas process vienmēr ir individuāls – tiek izvērtēti apgūtie priekšmeti, to saturs un apjoms, iegūtās izglītības vai pieredzes atbilstība studiju programmas daļas saturam u.c. kritēriji. Ja vēlaties uzsākt (turpināt) studijas reglamentētajās profesijās (ārsti, medmāsas, pedagogi, arhitekti u.c.), tad prasības var būt stingrākas. Augstskola izvērtē iesniegtos dokumentus, pārbauda to atbilstību – piemēram, var sazināties ar pretendenta iesniegumā norādīto darba devēju un pieprasīt papildu informāciju, vai pārbaudīt Latvijā vai ārvalstīs izsniegto izglītības dokumentu autentiskumu utt. Tāpat augstskola var noteikt papildus pārbaudījumus, kuros jāuzrāda attiecīgās studiju programmas vai tās daļas prasībām atbilstošas zināšanas, prasmes un kompetence.

Tādējādi informācijas precizēšanai iesakām Jums

  • Rūpīgi iepazīties ar konkrētās augstskolas ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanas kārtību (nolikumu);
  • Sazināties ar augstskolas ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanas komisijas pārstāvjiem, lai precizētu, kādus dokumentus augstskola atzīs par derīgiem, lai tie atbilstu valsts un augstskolas izstrādātajiem normatīvajiem dokumentiem.
31-05-2023

Labdien! Vēlos iestāties augstskolā, bakalaura līmeņa programmā. Man ir vidējā izglītība, taču neesmu kārtojusi centralizētos eksāmenus (CE) attaisnojošu iemeslu dēļ. Vai ir iespējams pieteikties un nokārtot tikai vienu no eksāmeniem (piemēram, matemātikā)? Vai augstskola ņems vērā tikai priekšmetu gala atzīmes, vai arī tiks ņemts vērā arī iegūtais CE vērtējums?

Labdien!

Jā, Jūs varat pieteikties tikai viena centralizētā eksāmena (CE) kārtošanai. Par nokārtotu CE Jūs saņemsiet sertifikātu, kas būs derīgs iesniegšanai augstākās izglītības iestādēs. Uzņemšanas konkursā tiek ņemti vērā gan CE rezultāti, gan gala atzīmes atestātā, gan iestājpārbaudījumu rezultāti, ja konkrētajā programmā tādi jākārto. Formula, pēc kādas tiek aprēķināti uzņemšanas konkursa rezultāti, ir detalizēti aprakstīta katras augstskolas uzņemšanas noteikumos.

Augstskolu likuma 46.panta 3.daļa nosaka, ka pilna un nepilna laika bakalaura un  profesionālajās studiju programmās, kurās uzņemšanas prasība ir iepriekš iegūta vidējā izglītība, studenti tiek uzņemti atklātā un vienlīdzīgā konkursā, pamatojoties uz CE rezultātiem, izņemot personas, kuras ieguvušas vidējo izglītību līdz 2004. gadam, kā arī personas, kuras ieguvušas vidējo izglītību ārvalstīs vai personas ar īpašām vajadzībām.

Arī tad, ja esat saņēmusi oficiālu atbrīvojumu no valsts pārbaudījumu kārtošanas, Jums ir tiesības piedalīties atklātā un vienlīdzīgā konkursā uz studiju vietām, t.sk. uz budžeta vietām un stipendiju. Augstskola pati nosaka kārtību, kādā studiju programmās tiek uzņemtas personas, kuras nav kārtojušas CE. Uzņemšanas konkursā tie, kas nav kārtojuši CE, parasti var piedalīties ar gala vērtējumiem izglītības iestādes norādītos priekšmetos. Atsevišķos gadījumos augstskola var noteikt, ka nepieciešams uzrādīt CE vērtējumu konkrētā priekšmetā. Šādos gadījumos CE reflektantam tomēr nākas nokārtot.

Tādējādi iesakām Jums veikt šādus soļus:

1)Noskaidrot, kādas ir uzņemšanas prasības augstskolā/ studiju programmā, kurā Jūs vēlaties mācīties, rūpīgi izpētot visu pieejamo informāciju augstskolas mājaslapā (uzņemšanas noteikumus, programmu aprakstus), kā arī sazinoties ar uzņemšanas komisijas speciālistiem.

2)Ja kāds no vidusskolas gala vērtējumiem neapmierina un/vai ja vēlaties uzlabot savas iespējas uzņemšanas konkursā, tad ir iespēja šo vērtējumu uzlabot:

  • nokārtojot CE (vienu vai vairākus pēc izvēles). Kā personām ar iegūtu vidējo izglītību pieteikties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā par CE kārtošanu augstskolās. Raksts katru gadu tiek aktualizēts atbilstoši jaunākajai informācijai.
  • mācoties vidusskolas programmā eksternāta jeb pašizglītības formā atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 11. “Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē” 21.3 punktā noteiktajam, uzlabojot vērtējumu kādā no mācību priekšmetiem.

Papildu informācija

Par to, kā sekmīgāk sagatavoties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā “Sagatavošanas kursi valsts pārbaudījumiem un studijām”.

03-04-2023

Labdien! Vai 50 gadu vecumā var iestāties augstskolā un studēt, piemēram, psiholoģiju?

Labdien!

Studijām augstskolās nekādi vecuma ierobežojumi nav noteikti – personas ar pabeigtu vidējo izglītību var uzsākt studijas jebkurā vecumā. Augstskolu likuma 46. pants paredz, ka, stājoties pamatstudiju programmās, kā pamats uzņemšanas prasībām ir centralizēto eksāmenu (CE) rezultāti. Visu vecumu studenti tiek uzņemti atklātā un vienlīdzīgā konkursā, pamatojoties uz CE rezultātiem, izņemot personas, kuras ieguvušas vidējo izglītību līdz 2004.gadam, ārvalstu studentus u.c.  Personām, kuras vidējo izglītību ieguvušas līdz 2004. gadam, CE rezultāti parasti var tikt aizstāti ar gada vērtējumiem konkrētos priekšmetos.

Nosūtām Jums sarakstu ar bakalaura studiju programmām, kurās var apgūt psiholoģiju pēc vidusskolas beigšanas: SARAKSTS. Pilna laika studijās ir jāmācās 3 gadi, nepilna laika – 3,5 gadi. Programmu beidzot, iegūst sociālo zinātņu bakalaura grādu psiholoģijā. Lai iestātos, personas, kas vidējo izglītību ieguvušas līdz 2004. gadam, konkursā piedalās ar atestāta vērtējumiem latviešu valodā, matemātikā un svešvalodā, kā arī citiem gada vērtējumiem, ja tādi noteikti konkrētās augstskolas uzņemšanas noteikumos. Precīzu informāciju meklējiet augstskolas mājaslapā – programmu aprakstos un/vai uzņemšanas noteikumos. Jautājumu gadījumā iesakām Jums sazināties ar augstskolas uzņemšanas komisijas speciālistiem.

Vēršam uzmanību, ka, lai varētu strādāt par psihologu, pēc bakalaura studijām ir jāturpina studijas profesionālā maģistra programmā “Psiholoģija”, kuru absolvējot, iegūst maģistra grādu psiholoģijā un psihologa kvalifikāciju. Tātad kopā jāstudē aptuveni 5 gadi.

Psihologu profesionālo darbību Latvijā regulē Psihologu likums, kura 3. pantā noteikts, ka personas tiesības veikt patstāvīgu psihologa profesionālo darbību apliecina augstākās izglītības diploms par akreditētas bakalaura studiju programmas un akreditētas maģistra studiju programmas (viena no tām – profesionālā studiju programma) psiholoģijā apguvi vismaz 200 kredītpunktu (KP) apjomā, reģistrācija psihologu reģistrā un psihologa sertifikāts noteiktā darbības jomā.

Papildu informācija

Ar dažādu specializāciju psihologu un sociālā darba jomas profesijām (profesijas apraksts, attēlu galerija,  intervija, mācību iespējas) var iepazīties Psiholoģiskā un sociālā atbalsta centrā vietnē Profesiju Pasaule.

12-01-2023

Labdien! Mans dēls pabeidza tehnikumu, un viņš vēlas turpināt izglītības ieguvi augstskolā, koledžā vai citā iestādē. Viņam bija atbrīvojums no eksāmeniem. Kur mēs varam atrast informāciju par iespējām?

Labdien!

Ar pabeigtu vidējo profesionālo izglītību Jūsu dēls var turpināt izglītības ieguvi gan augstskolās, gan koledžās, gan profesionālās izglītības iestādēs. Arī tad, ja dēls ir saņēmis oficiālu atbrīvojumu no valsts pārbaudījumu kārtošanas, viņam ir tiesības piedalīties atklātā un vienlīdzīgā konkursā uz studiju vietām, t.sk. uz budžeta vietām un stipendiju. Uzņemšanas konkursā tie, kas nav kārtojuši CE, parasti var piedalīties ar gada vērtējumiem izglītības iestādes norādītos priekšmetos (precīzu informāciju skatiet uzņemšanas noteikumos).

Atrast vienkopus visu aktuālo informāciju par izglītības iespējām pēc 12. klases Jums var palīdzēt NIID.lv Digitālais asistents. Vispirms izvēlieties sadaļu Esmu pabeidzis vai drīz beigšu vidējo izglītību, un tad izvēlieties kādu no piedāvātajām iespējām:

1)Augstākā izglītība pēc vidusskolas: jūs varat izvēlēties aplūkot visas aktuālās programmas vai atsevišķus sarakstus pēc programmu veidiem:

2)Profesionālā vidējā un arodizglītība pēc vidusskolas (ar pabeigtu vidējo izglītību jāmācās 1-1,5 gadi, mūzikas un mākslas programmās - 2-3 gadi, pieejams valsts budžets).

Atverot kādu no programmu sarakstiem, NIID lapas kreisajā pusē Jūs varat atlasīt programmas pēc tematiskās jomas, iegūstamās kvalifikācijas, norises vietas, studiju veida, izglītības ieguves formas, budžeta iespējām u.c. kritērijiem. Jūs varat arī katram no programmu sarakstiem izvēlēties “Iestāžu skatu” un iegūt izglītības iestāžu sarakstu.

Kad esat izvēlējušies piemērotu izglītības programmu/ iestādi, iesakām Jums rūpīgi iepazīties ar uzņemšanas noteikumiem un/vai sazināties ar uzņemšanas komisijas speciālistiem, lai noskaidrotu, kādi ir uzņemšanas kritēriji un prasības, kad un kādi dokumenti jāiesniedz, vai ir iestājeksāmeni utt.

Papildu informācija

Ja Jūsu dēls vēl nav izlēmis, ko vēlas studēt, veikt pārdomātu izvēli viņam var palīdzēt dažādi resursi, piemēram:

1 2 3
Nākamā
Rezultāti : 1 - 10 no 26