Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola "RISEBA" - Mediju māksla un radošās tehnoloģijas - Doktora studijas

Mediju māksla un radošās tehnoloģijas
Uzņemšana:Uzņemšana 2024./25. gadā
Ieraksts atjaunots:2024-02-08
Programmas veidsDoktora studiju programma - 8.LKI (3. cikls, programma ar kodu 51)
GrādsZinātnes doktora grāds, zinātnes doktors (-e) (Ph.D.) humanitārajās un mākslas zinātnēs
Izglītības dokuments Doktora diploms;
Licence / akreditācijaStudiju virziens akreditēts līdz 18.01.2026.
Programmas kods51213
 
Ilgums3 gadi
Studiju veidsPilna laika
Izglītības ieguves formaKlātiene
Kredītpunkti120
Mācību valodaangļu (EN)
Mācību/studiju maksa4700 EUR gadā (2023./24.)
 
Programmas aprakstsRISEBA un LiepU kopīgi realizētajā doktora studiju programmā “Mediju māksla un radošās tehnoloģijas” uzsvars tiek likts uz radošās praksēs balstītu mākslas pētniecību un digitālo tehnoloģiju transformējošo potenciālu, piedāvājot akadēmiski padziļinātas studijas digitālo tehnoloģiju izmantošanā dažādās mediju vidēs, immersīvajās platformās un audiovizuālajās mākslās. Tā sekmē oriģinālas un neatkarīgas pētniecības attīstību, kura iekļaujas starptautiskā kultūras, ekonomiskajā, sociālajā un politiskajā kontekstā, pielietojot pielietot savos radošajos pētījumos jaunākās tehnoloģijas un veidojot profesionālo saikni ar uzņēmējdarbības jomu un radošajām industrijām.

Studiju programmā iegūstamais grāds – augstākās akadēmiskās izglītības diploms – Zinātniskais doktora grāds zinātnes doktors (-e) (Ph.D.) humanitārajās un mākslas zinātnēs – atspoguļo studiju programmas pamatmērķi: apvienojot abu augstskolu resursus un pieredzi, īstenot kvalitatīvi augstvērtīgu un inovatīvu akadēmiskā doktora studiju programmu humanitāro zinātņu mākslas nozarē, apakšnozarē – mediju māksla un radošās tehnoloģijas, kas nodrošinātu iespēju atbilstoši kvalificētiem doktora studiju kandidātiem, nodrošinot jaunu zināšanu radīšanu – digitālo mediju un audiovizuālajā mākslā un inovācijas tehnoloģiju radošā izmantošanā, un kurai ir ietekme uz kultūru, ekonomiku, politiku un sociālo sfēru gan Latvijā, gan ārpus tās. Līdzās tradicionālākām mākslas un mediju producēšanas praksēm tiek attīstīta tādu novatorisku tehnoloģiju izmantošana kā paplašinātā un virtuālā realitāte, 360° kino, kultūras analītika, datu vizualizācija, mākslīgais intelekts (AI), u.c.

Kopīgā doktora studiju programma ir starpdisciplināra un uz inovācijām vērsta, kas balstās “prakses vadītā” (practice-led) digitālās mākslas un audiovizuālo mediju pētniecībā, kurā tiek apvienota mākslinieciskā jaunrade, zinātniski tehnoloģiskās inovācijas un kritiski analītiskās pētniecības metodes. Studiju programmas pamata pieejā ir tādas vides radīšana, kurā prakse – aktīvs (mākslas) radīšanas process, kritiskas refleksijas par to un rezultējošā jaunā teorija un zināšanas – ir galvenais pētniecības procesa elements. Mākslinieks, kas veic šādu pētījumu, tiek dēvēts par “reflektējošo praktiķi”

Lekcijas notiek klātienē trīs reizes gadā pa vienai nedēļai kolokvija formātā. Laikā starp kolokvijiem studijas tiek sekmētas ar tiešsaistē vadāmu mācību vidi un / vai ārpus universitātes esošām konsultāciju un projektu izstrādes vietām (piemēram, radošās industrijas vietām, NVO, valdības institūcijām, slimnīcām, laboratorijām). Pētījumi, kas tiek veikti sadarbībā ar ārējām institūcijām (piemēram, NVO, radošās industrijas, pētniecības un augstākās izglītības institūcijas, tīkla kopienas utt.), tiek apspriesti individuāli ar zinātniskā darba vadības grupas palīdzību un tos koordinē administratīvā grupa.

Studiju rezultātu sasniegšanu nodrošina programmas saturā ietvertie, izvērstie pētniecības metodoloģijas (A1-01, un A1-02 “Akadēmiskā rakstība un radošā prakse”) un mākslas un mediju teoriju (A1-03 “Teorija un metodoloģija”) u.c. moduļi, kā arī studējošā paša aktīva akadēmiskā un pētnieciskā prakse. Programmu veido šādas daļas: Teorija un radošā pētniecība A obligātā daļa – 42 KP, Promocijas darbs un eksāmeni B daļa – 79 KP, un Kompetences C izvēles daļa – 11 K (Pedagoģiskās un organizatoriskās aktivitātes, konferences referāti, izstādes u.c.) Tā kā programma ir balstīta individuālajās studijās, tad vislielākais KP apjoms un attiecīgi stundu laiks ir paredzēts Promocijas darba jeb Vadošā mākslas pētījuma izstrādei (70 KP), kas norisinās starp kolokvijiem..

Kolokvijs notiek Arhitektūras un mediju centrā H2O6 Durbes ielā 4, kur atrodas arī video, skaņas un montāžas studijas, kā arī MPLab Mākslas pētījumu Labaratorijā, Liepājā. Doktorantūrā studējošajiem ir iespēja iegūt kredīpunktus, piedaloties partneraugstskolu – Alto Universitāte Helsinkos (Somija), Dublinas Tehnoloģiju Universitāte (Īrija), Oslo Metropolitēna universitāte (Norvēģija) – organizētajās doktorantu vasaras skolās, kā arī kopīgi organizētajās starptautiskajās zinātniskajās konferencēs “Open Fields” un “Renewable Futures”, kas veltītas mākslas un zinātnes pētniecības attīstībai Ziemeļeiropā un kuru tīklā ir vairāk nekā 60 augstskolu no 30 pasaules valstīm.

Karjeras iespējas

Pabeidzot doktorantūras studijas, studenti kļūst par profesionāliem mediju māksliniekiem, akadēmiskiem pētniekiem un sociāli aktīviem pilsoņiem, kas ieguvuši inovatīvu un kvalitatīvu mediju mākslas izglītību un kas ir arī spējīgi konkurēt darba tirgū, jo tiem piemīt nepieciešamās specifiskās zināšanas un prasmes darbā ar dažādām radošajām tehnoloģijām, kā arī apgūtas vadības un tirgzinības zināšanas.

Iegūtais akadēmiskais grāds ir priekšnoteikums ne tikai veiksmīgai individuālai darbībai mākslas, mediju, inovācijas tehnoloģiju un radošo industriju darba tirgū, bet arī akadēmiskajai karjerai augstākās izglītības iestādēs un starptautiska līmeņa pētniecībā. Jaunās programmas absolventi būs labi sagatavoti piedalīties mūsdienu kultūras veidošanā visplašākajā izpratnē, darbojoties vietējās, valsts mēroga, Eiropas Savienības un starptautiskās organizācijās kā eksperti, konsultanti, rekomendāciju autori, un projektu vērtētāji, kā arī dažādu inovāciju ierosinātāji šjās organizācijās.
Programmas mājaslapariseba.lv/programma/mediju-maksla-un-radosas-tehnologijas
Iepriekšējā izglītība, prasībasMaģistra grāds mākslās vai humanitārajās zinātnēs, vai maģistra grāds kādā citā nozarē reflektantiem, kuriem ir interese par radošo pētniecību, vai apliecinājums, pamatojoties uz eksperimentālās apmācības novērtējuma (EAN) procesu, par maģistra grādam atbilstošu ekvivalentu pieredzi (novērtējumu veiks atbilstoši kvalificēta EAN ekspertu komisija iestājpārbaudījumu laikā). Pētījuma pieteikums angļu valodā jāiesniedz rakstiskā formā elektroniski (pa e-pastu) ne vēlāk kā 2 nedēļas pirms uzņemšanas eksāmeniem;
Pretendentu pētījuma pieteikums apspriež un novērtē uzņemšanas ekspertu komisija;
Uzņemšanas eksāmens notiek intervijas formā angļu valodā, kurā pretendents prezentē pētījuma pieteikumu, atbild uz jautājumiem;
Uzņemšanas eksāmenu vērtējumi tiek izlikti 10 ballu sistēmā.
Apliecinājums, ka iepriekšējā izglītība apgūta angļu valodā vai pozitīvs IELTS (ar vērtējumu vismaz 6.5) vai TOEFL (ar vērtējumu vismaz 500) sertifikāts, vai to ekvivalents.
Aktuālā informācijaUzņemšanas noteikumi 2023./2024. gadā: lasīt šeit
Augstskola
Iestādes tips:Lietišķo zinātņu universitāte
Meža iela 3, Rīga, LV-1048
Tel:67500265; 26465351
E-pasts:riseba@riseba.lv  www.riseba.lv
Aktuālā informācija:Uzņemšanas noteikumi 2023./2024. gadā: lasīt šeit