Digitālais asistents

E-konsultācijas
Izsmeļošas atbildes par izglītības iespējām Latvijā saņemsi, uzdodot jautājumu e-konsultantam. Atbildi uz jautājumu saņemsi uz savu norādīto e-pastu. Atbilde kopā ar jautājumu var tikt publicēta e-konsultāciju sadaļā.

Pirms uzdot jaunu jautājumu, pārliecinies, vai tevi interesējošā atbilde jau nav šeit publicēta. Jautājumu un atbildes var meklēt pēc interesējošā vārda un/vai atšķirot pēc jautājuma tematiskās grupas.

NIID.LV patur tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav tās kompetencē vai tādiem, uz kuriem atbilde jau ir sniegta.

Uzdot jaunu jautājumu!

1 2 3 4 5
Nākamā
Rezultāti : 1 - 10 no 233
24-10-2022

Labdien! Esmu pabeigusi vidusskolu, un pēc gada apguvu arī vidējās profesionālās izglītības programmu pēc vidusskolas.  Sakiet, lūdzu, vai man ir iespēja uzsākt jaunas studijas (tehnikums, koledža, augstskola) 2022./2023. gada ziemas uzņemšanā?

Labdien!

Ar pabeigtu vidējo izglītību (t.sk. ar papildus iegūtu profesionālo izglītību pēc vidusskolas) Jūs varat turpināt izglītības ieguvi gan augstākās, gan profesionālās izglītības programmās.

Atrast vienkopus visu aktuālo informāciju par izglītības iespējām pēc 12. klases Jums var palīdzēt NIID.lv Digitālais asistents. Vispirms izvēlieties sadaļu Esmu pabeidzis vai drīz beigšu vidējo izglītību, un tad izvēlieties kādu no piedāvātajām iespējām:

Atverot kādu no programmu sarakstiem, NIID lapas kreisajā pusē Jūs varat atlasīt programmas pēc tematiskās jomas, iegūstamās kvalifikācijas, norises vietas, studiju veida, izglītības ieguves formas u.c. kritērijiem. Jūs varat arī katram no programmu sarakstiem izvēlēties “Iestāžu skatu” un iegūt izglītības iestāžu sarakstu. Kad esat izvēlējusies piemērotu izglītības programmu/ iestādi, iesakām Jums rūpīgi iepazīties ar uzņemšanas noteikumiem, lai noskaidrotu, kādi ir uzņemšanas kritēriji un prasības, kādi dokumenti jāiesniedz, vai ir iestājeksāmeni utt.

Par ziemas uzņemšanu

NIID.LV katru gadu tiek publicēts apkopojošs raksts par ziemas uzņemšanas iespējām augstākajā izglītībā (arī profesionālajā izglītībā, ja ziemas uzņemšana tiek organizēta). Ieskatam Jūs varat aplūkot iepriekšējā gada rakstu: Ziemas uzņemšana augstākās izglītības iestādēs 2021./2022. gadā. Šogad plānojam līdzīgu rakstu publicēt novembra beigās – decembra sākumā, līdz ar to aicinām sekot līdzi aktuālajām publikācijām NIID.LV.

12-10-2022

Labdien! Interesējos par programmētāja profesiju. Esmu sagatavojis jautājumus, kurus vēlos uzdot kādam programmētājam: kādi ir profesijas plusi un mīnusi, kādu programmēšanas valodu izvēlēties, vai profesija nākotnē būs pieprasīta u.c. Vai pie jums es varu to izdarīt?

Labdien!

Jūs esat iesniedzis jautājumu NIID.LV e-konsultāciju sadaļā. NIID.LV ir vietne, kurā var atrast noderīgu informāciju par izglītības iespējām, piemēram, atrast informāciju, kur var apgūt dažādas profesijas, t.sk., kur var mācīties par programmēšanas tehniķi, programmētāju, programmēšanas inženieri utt.

Lai uzdotu minētos jautājumus, Jums ir jāatrod kāds profesionālis – programmētājs, kurš var detalizēti pastāstīt par programmētāja darba specifiku un atbildēt uz visiem Jūsu sastādītajiem jautājumiem. Nosūtām Jums dažus piemērus, kā Jūs varētu atrast un sazināties ar profesionāliem programmētājiem:

 1. Vēl var paspēt pieteikties, kamēr ir brīvas vakances, portāla Prakse.lv organizētajām Atvērto durvju dienām uzņēmumos (10. – 14. oktobris). Sadaļā Nozare Jums jāizvēlas  IT nozares uzņēmumi (IT, matemātikas un datorzinātņu speciālisti), un jāizvēlas kāds no uzņēmumiem, kas specializējas arī programmēšanā (uzņēmumu aprakstos tas ir norādīts). Jūs varat izmantot Prakse.lv izveidoto uzņēmumu sarakstu, lai individuāli sazinātos ar IT nozares profesionāļiem;
 2. Katru gadu pavasarī tiek organizēta karjeras izglītības programma Ēnu diena, kuras laikā skolēni var “ēnot” kādu profesionāli, visu dienu sekojot līdzi viņa ikdienas darba gaitām. Ēnošanas laikā var arī uzdot jautājumus, praktiski pamēģināt veikt kādu darbu utt. Pēc apkopotās statistikas datiem programmētāja profesija ir viena no pieprasītākajām Ēnu dienas profesijām;
 3. 13.septembrī visā pasaulē tiek atzīmēta Programmētāju diena, kuras ietvaros notiek dažādi pasākumi. Šogad gan pasākums jau ir nokavēts, taču var interesēties nākamajā gadā;
 4. Jūs varat vērsties un meklēt profesionāļus arī Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijā (LIKTA);
 5. Varat meklēt informāciju par programmētāja profesiju arī publiski pieejamos resursos, piemēram:
10-10-2022

Labdien! Strādāju jūrniecības nozarē. Esmu pabeidzis jūrskolu un Liepājas Jūrniecības koledžu, un tagad mācos Latvijas Jūras akadēmijā 2.līmeņa augstākās izglītības programmā. Mani interesē, kur ar savu iepriekš iegūto izglītību varētu turpināt studijas.

Labdien!

Ar iegūtu otrā līmeņa augstāko profesionālo izglītību jūrniecības nozarē Jūs varat studēt augstākā līmeņa, t.sk. maģistra, programmās gan Latvijas Jūras akadēmijā, gan citās augstskolās. Taču vispirms Jums jāveic šādi soļi:

1)jāsaprot, kādā jomā Jūs vēlaties turpināt izglītību – jūrniecības, tai radniecīgā jomā vai pavisam atšķirīgā;

2) jānoskaidro, kādi ir vispārīgie un specifiskie uzņemšanas nosacījumi programmās, kurās Jūs vēlaties studēt. Ar jūras transporta jomā iegūtu diplomu ne visās jomās/ programmās Jūs varēsiet turpināt izglītību. Uzņemšanas prasības un kritērijus augstākā līmeņa studiju programmās var noskaidrot katras augstskolas Uzņemšanas noteikumos - meklējiet tos izvēlētās augstskolas mājaslapā vai NIID.lv augstākās izglītības – augstākā līmeņa studiju programmu sarakstos (katras programmas aprakstā).

Nosūtām Jums ierosmei augstākā līmeņa studiju programmu sarakstus dažādās jomās:

 • Ar iegūto izglītību Jūs varat turpināt izglītības ieguvi jūrniecības jomā – studējot Latvijas Jūras akadēmijas īstenotajā profesionālā maģistra programmā “Jūras transports”.
 • Jūs arī varētu, piemēram, interesēties par augstākā līmeņa studijām transporta jomā: loģistika, starptautiskie pārvadājumi, transportsistēmu vadīšana. Nosūtām Jums programmu SARAKSTU.
 • Varbūt Jūs varat atrast turpmākajām studijām augstākā līmeņa programmu inženierzinātņu un tehnoloģiju jomā: programmu SARAKSTS.
 • Tāpat Jūs varētu interesēties par studijām uzņēmējdarbības un/ vai vadības jomā (uzņēmuma vadība, projektu vadība, cilvēkresursu vadība, biznesa vadība u.c.): programmu SARAKSTS.
 • Ar augstāko izglītību jūras transporta jomā pastāv iespēja arī turpināt izglītību un uzsākt karjeru civilās vai militārās aizsardzības jomā, piemēram, kiberdrošībā, darba aizsardzībā, muitas un nodokļu administrēšanā u.c.: programmu SARAKSTS. Ja interesē dienests Valsts policijā, Nacionālajos bruņotajos spēkos, Valsts Ugunsdrošības un glābšanas dienestā vai Valsts Robežsardzē, tad jāņem vērā, ka izglītības ieguve ir specifiska. Piemēram, personas ar augstāko izglītību (ja atbilst pārējiem uzņemšanas nosacījumiem) var mācīties Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas profesionālās augstākās izglītības programmā “Komandējošā sastāva virsnieks” (piemēram, lai dienētu jūras spēkos). Dienestam Valsts policijā personām ar augstāko izglītību ir jāpabeidz profesionālās pilnveides programma “Policijas darba pamati” utt.
 • Jūs varat arī mācīties par skolotāju vai pasniedzēju jūrniecības jomā. Pedagogu izglītībai un kvalifikācijai ir jāatbilst iegūtajai izglītībai ir jāatbilst Ministru kabineta noteikumu Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”  norādītajām prasībām. Piemēram, lai strādātu par profesionālās vai interešu izglītības skolotāju, ar Jūsu iegūto izglītību pietiktu, ,ja Jūs apgūtu pedagogu profesionālās pilnveides programmu “Pedagoģiskās darbības pamati”.

Nosūtītajiem sarakstiem ir informatīvs raksturs – lai noskaidrotu, vai Jūsu iegūtā izglītība (ar vai bez papildu nosacījumu izpildes) atbilst uzņemšanas prasībām konkrētajā programmā, Jums rūpīgi jāiepazīstas ar katras programmas uzņemšanas nosacījumiem un/ vai jāsazinās ar konkrētās augstskolas uzņemšanas komisiju.

07-10-2022

Labdien! Šobrīd mācos 11.klasē. Vai ir iespēja saņemt atbrīvojumu no visiem eksāmeniem veselības stāvokļa dēļ?

Labdien!

Sākot ar 2022./23. gadu, atbrīvojumu no eksāmenu kārtošanas varēs saņemt tikai ar ārsta speciālista vai ārstu konsilija atzinumu (līdz šim pietika ar ģimenes ārsta izziņu*) ar ieteikumu atbrīvot izglītojamo no valsts pārbaudījumiem attiecīgajā mācību gadā, pamatojoties uz indikācijām veselības stāvokļa dēļ, nenorādot diagnozi un slimības anamnēzi.

Lai saņemtu atbrīvojumu, pilngadīgam skolēnam līdz attiecīgā mācību gada 1. martam ir jāiesniedz skolas direktoram iesniegums, kuram pievienots ārsta speciālista - psihiatra, neirologa, hematoonkologa, - vai ārstu konsilija atzinums.

Tādējādi, lai Jūs varētu saņemtu atbrīvojumu no valsts pārbaudījumiem, Jums 1)jāvēršas pie attiecīgās specialitātes ārsta speciālista (vispirms sazinieties ar ģimenes ārstu, lai precizētu, pie kura speciālista vērsties) un jāsaņem viņa atzinums; 2)līdz 2023. gada 1. martam jāiesniedz skolas direktoram iesniegums ar lūgumu atbrīvot Jūs no valsts pārbaudījumiem, iesniegumam pievienojot ārsta speciālista atzinumu.

Par valsts pārbaudījumiem 2022./2023. gadā, t.sk. par atbrīvojumu saņemšanu, lasiet NIID.LV sagatavotajā materiālā.

*Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.112 “Kārtība, kādā izglītojamie atbrīvojami no noteiktajiem valsts pārbaudījumiem”, kuri zaudēs spēku, līdzko stāsies spēkā jaunie noteikumi (līdz 18.10.2022. sabiedriskajā apspriešanā).

29-09-2022

Labdien! 12. klasē nokārtoju visus obligātos eksāmenus un saņēmu vidusskolas atestātu, taču man ir nepieciešams kārtot papildus eksāmenu, lai iestātos augstskolā. Vai ir iespēja saņemt atbrīvojumu veselības problēmu dēļ, ja kārtoju eksāmenu pēc vidējās izglītības ieguves?

Labdien!

Atbildes sagatavošanas procesā konsultējāmies ar Valsts izglītības satura centra (VISC) Vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vadītāju Kasparu Špūli, kurš skaidroja, ka centralizēto eksāmenu (CE) kārtošana pēc vidējās izglītības ieguves ir personas brīvprātīga izvēle, un līdz ar to atbrīvošana no CE nav paredzēta. Atbrīvojumi attiecas tikai uz vispārizglītojošo vai profesionālo skolu izglītojamiem.

Kā personām ar iegūtu vidējo izglītību pieteikties CE kārtošanai, t.sk. augstskolu kontaktinformāciju, informāciju par pieteikšanās  termiņiem un maksas apmēru, lasiet NIID.LV rakstā par CE kārtošanu augstskolās pēc vidējās izglītības ieguves. Raksts katru gadu tiek aktualizēts atbilstoši jaunākajai informācijai. Šobrīd jau ir zināms, ka 2022./23. gadā ir plānotas būtiskas izmaiņas:

1)Pieteikties eksāmenu kārtošanai augstskolās varēs līdz 15. decembrim, tāpat kā vidusskolās (līdz šim varēja pieteikties 6 nedēļas pirms eksāmena norises dienas);

2)Visi CE būs jākārto atbilstoši jaunajam standartam un mācību saturam – nevis vispārējā līmenī kā līdz šim, bet optimālajā vai augstākajā līmenī. Augstskolas varēs pašas noteikt, kādā līmenī tās organizēs CE. Detalizētu informāciju atradīsiet iepriekš minētajā NIID.LV rakstā aptuveni oktobra otrajā nedēļā, kad būs pieejama visa informācija.

23-09-2022

Labdien! Interesē anglu valodas kursi bērniem no 3 gadiem. Vai pašlaik notiek nodarbības un cik tās maksā? Paldies!

Labdien!

NIID.lv nav izglītības iestāde un neīsteno izglītības programmas. Mēs varam tikai palīdzēt Jums atrast nepieciešamo informāciju.

 • Oficiālajā izglītības informācijas vietnē – Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS) – ir apkopota un publiski pieejama informācija par sertificētiem privātprakses pedagogiem, kas strādā gan individuāli, gan dažādās izglītības iestādēs – pirmsskolās, skolās, interešu centros u.c. Privātprakses pedagogu sarakstu atradīsiet šajā saitē. Sadaļā “Sertifikāta joma” izvēlieties tematisko jomu “Valodas”, papildus Jūs varat arī sadaļā “Citi meklēšanas kritēriji” ievadīt atslēgas vārdus “Angļu valoda”. Atvērsies saraksts ar sertificētiem privātprakses pedagogiem, kas piedāvā angļu valodas apmācību. Sarakstā par katru pedagogu var uzzināt detalizētāku informāciju: kurā iestādē pedagogs strādā, ar kāda vecuma bērniem, vai strādā attālināti, kontaktinformācija saziņai u.c. dati. Par samaksu un nodarbību laikiem Jums jāinteresējas, sazinoties ar konkrēto pedagogu.
 • Privātskolotājus, kas māca angļu valodu bērniem, var meklēt arī vietnē Mana Privātstunda, kā arī vietnē Getapro, kurā pieejamas arī atsauksmes par skolotāju darbu, kā arī iespēja patstāvīgi noteikt pieņemamo cenu bērnu apmācībai.
 • Jūs varat painteresēties savā pašvaldībā par iespējām apmeklēt angļu valodas interešu izglītības programmu jeb pulciņu. Apmācība pulciņos parasti ir par nelielu samaksu. Piemēram, Rīgā īstenoto interešu izglītības piedāvājumu varat skatīt šajā katalogā.
 • Vietnē “E-pulciņi” var atlasīt informāciju par dažādiem pulciņiem visā Latvijā, t.sk. angļu valodas pulciņiem bērniem.
 • Angļu valodas apmācību pirmsskolas vecuma bērniem piedāvā arī vairākas pieaugušo izglītības iestādes, piemēram, Valodu skola “Skrivanek” (klātienē, no 10 EUR par nodarbību), International House “Riga Satva” (no 59 EUR mēnesī), Rīgas 1. valodu skola (attālināti, klātienē, sākot no 22 EUR mēnesī) u.c.
19-09-2022

Labdien! Vēlos mācīties par reitterapeiti. Esmu masiere un medicīnas laborante, reģistrēta Ārstniecības personu reģistrā.  Jau 10 gadus nodarbojos ar izjādēm, jāšanas sportu. Kur man būtu jāvēršas?

Labdien!

Reiterterapijas metodē personas sertificē Latvijas Ārstniecības Personu Profesionālo Organizāciju Savienība (LĀPPOS). Par nosacījumiem un maksu sertifikāta ieguvei, lūdzu sazināties ar asociāciju. Latvijas Ārstniecības Personu Profesionālo Organizāciju Savienība (LĀPPOS) E-pasts: lappos@lappos.lv, T: +371 28612047.

16-09-2022

Labdien! Vēlētos uzzināt, kā var izlabot vidusskolas gala atzīmi ķīmijā? Vai ir jāvēršas vidusskolā, kuru absolvēju, vai kādā citā, īpašā skolā?

Labdien!

Ja vidējā izglītība ir pabeigta un iegūts atestāts, arī tad ir iespēja uzlabot vērtējumu kādā no priekšmetiem. Pilngadīgām personām, atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 11. “Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē” (stājušies spēkā 13.01.2022.; iepriekšējos noteikumos tiem, kas jau pabeiguši vidusskolu, šādas iespējas labot vērtējumu nebija)  21.3 punktā noteiktajam, ir iespēja uzlabot vidējās izglītības vērtējumu eksternātā jeb pašizglītības formā. Eksternātā var viena mācību gada laikā uzlabot iepriekš vispārējās vidējās izglītības mācību priekšmetā (kursā) iegūto vērtējumu, lai iegūtu vērtējumu mācību priekšmetā (kursā) gadā vai valsts pārbaudes darbā, ko apliecina izglītības iestādes izsniegts attiecīgs dokuments. Šis dokuments būs derīgs iesniegšanai augstākajās izglītības iestādēs kopā ar pārējiem dokumentiem.

Jūs varat vērsties tajā skolā, kuru absolvējāt, vai kādā citā vidusskolā – tikai Jums noteikti jāizvēlas skola, kura īsteno priekšmetu, kurā Jūs vēlaties uzlabot vērtējumu. Jums ir jāraksta iesniegums skolas direktoram, pievienojot iepriekš izgūtās izglītības dokumentus, ar lūgumu uzņemt Jūs eksterņa statusā.

Savukārt, ja vidējā izglītība nav pabeigta – nav saņemts atestāts, bet tikai liecība, tad būs jāapgūst arī visi programmā un mācību plānā iekļautie priekšmeti atbilstoši vidējās izglītības standarta prasībām, kā arī jānokārto visi centralizētie eksāmeni (CE) atbilstoši jaunajam standartam. Iepriekš apgūtie priekšmeti tiks pielīdzināti jaunajai programmai un sastādīts individuāls mācību plāns, kas noteiks, kādos termiņos būs jāapgūst neapgūtie vidusskolas mācību priekšmeti un jānokārto trūkstošās ieskaites vai eksāmeni.

Stājoties izglītības iestādē, būs jāiesniedz iepriekšējo izglītību apliecinoši dokumenti, - gan pamatizglītību apliecinošie dokumenti, gan vidējās izglītības posmā iegūtie dokumenti: liecības un sekmju izziņa. Pēc iesniegto dokumentu izvērtēšanas skola pieņems lēmumu, kurā klasē/ semestrī Jums būs jāuzsāk mācības. Arī šajā gadījumā, atbilstoši MK noteikumu Nr. 11. 21.2.punktam, pilngadīgām personām ir tiesības mācīties eksternāta formā.

Iesakām Jums sazināties ar izvēlētās skolas administrācijas pārstāvi un precizēt, kādas ir Jūsu iespējas iestāties, kad var iesniegt dokumentus, kādi dokumenti jāiesniedz u.c. nianses.

12-09-2022

Labdien! Ja skolēns nenokārto 9.klases eksāmenus un paliek bez atestāta par pamatizglītību, vai viņš var nākamajā mācību gadā no septembra atkal mācīties 9.klasē tajā pašā skolā?

Labdien!

Par vispārējās pamatizglītības programmas apguvi skolēnam izsniedz liecību, ja nav iegūts vērtējums kādā no mācību priekšmetiem gadā vai kādā no valsts pārbaudījumiem1. Skolēnam, kurš pēc 9. klases ir saņēmis liecību, ir tiesības mācīties 9. klasē atkārtoti (var mācīties tajā pašā skolā vai citā skolā), apgūstot visus izglītības programmas mācību priekšmetus un stundu plānā ietvertos mācību priekšmetus. Visi iegūtie vērtējumi tiks uzskatīti par gada vērtējumiem attiecīgajos mācību priekšmetos2.

Papildus informējam, ka, lai iegūtu pamatizglītību, var mācīties 9. klasē atkārtoti līdz pat pilngadības sasniegšanai. Savukārt pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas atbilstoši noteikumiem, ir iespēja pabeigt pamatizglītības ieguvi eksternātā jeb pašizglītības formā3

1. Vispārējās izglītības likuma 39.panta trešajai daļa

2. MK noteikumi Nr. 11. “Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē” 26. punkts

3. MK noteikumi Nr. 11. “Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē” 21. punkts.

08-09-2022

Labdien! Esmu beigusi vidusskolu. Plānoju doties uz ārzemēm. Kādas profesijas var apgūt attālināti ?

Labdien!

Atrast vienkopus visu aktuālo informāciju par izglītības iespējām pēc 12. klases Jums var palīdzēt NIID.lv Digitālais asistents. Vispirms izvēlieties sadaļu Esmu pabeidzis vai drīz beigšu vidējo izglītību, un tad izvēlieties kādu no piedāvātajām iespējām:

Atverot kādu no programmu sarakstiem, NIID lapas kreisajā pusē Jūs varat atlasīt programmas pēc tematiskās jomas, iegūstamās kvalifikācijas, norises vietas, studiju veida, izglītības ieguves formas u.c. kritērijiem.

Jūs varat arī katram no programmu sarakstiem izvēlēties “Iestāžu skatu” un iegūt izglītības iestāžu sarakstu.

1 2 3 4 5
Nākamā
Rezultāti : 1 - 10 no 233