Digitālais asistents

E-konsultācijas
e-konsult_3_287.jpg

Izsmeļošas atbildes par izglītības iespējām Latvijā saņemsi, uzdodot jautājumu e-konsultantam. Atbildi uz jautājumu saņemsi uz savu norādīto e-pastu. Atbilde kopā ar jautājumu var tikt publicēta e-konsultāciju sadaļā. Pirms uzdot jaunu jautājumu, pārliecinies, vai tevi interesējošā atbilde jau nav šeit publicēta.  Jautājumus un atbildes var meklēt pēc atslēgas vārda un/vai atšķirot pēc jautājuma tematiskās grupas.

NIID.LV patur tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav tās kompetencē vai tādiem, uz kuriem atbilde jau ir sniegta. E-konsultācijām ir informatīvs raksturs. 

NIID.LV tiek publicētas tikai atbildes, kas sniegtas pēdējo divu kalendāro gadu laikā. E-konsultācijām ir informatīvs raksturs. Atbildes ir aktuālas to publicēšanas brīdī.

Fizisko personu dati un personiska rakstura informācija, kas ietverta iesniedzēja jautājumā un atbildē, publiski pieejamajā versijā netiek ievietota. Personu datu apstrāde tiek īstenota atbilstoši VIAA fizisko personu datu un privātuma politikai. Par personu datu apstrādi NIID.LV mājaslapā vari lasīt šeit.

Uzdot jaunu jautājumu!

Meklēšanas filtri
1 2
Nākamā
Rezultāti : 1 - 10 no 20
08-04-2025

Labdien! Varbūt Jūs man varētu palīdzēt ar informācijas atlases iespējām niid.lv datu bāzē? Mani interesē studijas latviešu valodā, valsts budžeta apmaksātas, ar studiju iespējām nedēļas nogalēs vai arī darba dienu vakaros.

Labdien!

Nacionālajā izglītības iespēju datubāzē NIID.LV ir iespēja atlasīt programmas pēc dažādiem kritērijiem, tostarp pēc īstenošanas valodas un budžeta/ maksas iespējām. Lai soli pa solim atlasītu studiju programmas, Jūs varat izmantot NIID.LV Digitālo asistentu:

1)Izvēlieties meklēšanu pēc izglītības programmas veida;

2)Tad izvēlēties sadaļu “Augstākā izglītība

3)Pēc tam izvēlieties “Augstākā izglītība – pamatstudijas”.

4)Tālāk Jūs varat izvēlēties vai nu visu veidu studiju programmas, vai atlasīt programmas pēc veida.

Veicot šo izvēli, atveras studiju programmu saraksti. Katra saraksta kreisajā pusē ir iespēja atlasīt programmas pēc dažādiem kritērijiem: veida, tematiskās jomas/ jomas detalizēti, iegūstamās kvalifikācijas (ja tāda ir paredzēta), īstenošanas formas, norises vietas, valodas, budžeta u.c.

Valsts budžets un stipendijas ir pieejamas programmās, kuras tiek īstenotas pilna laika klātienē. Vienīgais izņēmums ir tematiskā grupa “Izglītība”, kurā budžeta vietas var tikt piešķirtas arī nepilna laika klātienē.

Piemēram, šajā sarakstā ir atlasītas studiju programmas pēc vidējās izglītības, kuras tiek īstenotas klātienē, latviešu valodā un kurās ir budžeta vietas.

Pārsvarā pilna laika klātienes studijas tiek īstenotas darba dienās no ~9.00 līdz ~16.00, taču mēdz būt arī pēcpusdienās vai atsevišķās nedēļas dienās. Kāda ir studiju organizācija katrā konkrētajā augstskolā un studiju programmā, Jums jānoskaidro, sazinoties ar augstskolu.

11-03-2025

Labdien! Man ir augstākā juridiskā izglītība - maģistra grāds tiesību zinātnē. Vēlos apgūt kādu no jaunajām specialitātēm: sociālais darbinieks, karitatīvais sociālais darbinieks, psihologs, pedagogs, darba aizsardzības speciālists u.c. Vai es ar savu maģistra grādu tiesību zinātnē varu turpināt mācības kādā no šim specialitātēm maģistrantūras līmenī? Kurās augstskolās un cik ilgi man jāmācās? Kur vēl es varētu mācīties maģistrantūrā ar savu jau iegūto izglītību?

Labdien!

Ar iegūtu maģistra grādu tiesību zinātnē (diemžēl neesat norādījusi, vai bakalaura grāds arī ir iegūts tiesību zinātņu jomā) iespējas turpināt studijas ir plašas un daudzveidīgas - Jūs varat studēt vairākās zinātņu nozarēs un tematiskajās jomās, ne tikai tiesību zinātņu jomā.

1)Jūs varat studēt starpnozaru maģistra programmās, kas ir saistītas ar tiesību zinātņu jomu, bet nenodrošina jurista kvalifikācijas ieguvi, piemēram:

2)Nosūtām Jums maģistra līmeņa programmu sarakstu sociālajās zinātnēs: SARAKSTS.

Vēršam uzmanību, ka atsevišķās programmās uzņem ar bakalaura grādu konkrētā nozarē vai specializācijā. Piemēram, lai studētu psiholoģijas maģistra programmā, ir obligāti jāiegūst bakalaura grāds psiholoģijā. Lai studētu sociālā darba vai karitatīvā sociālā darba maģistra programmā, ir nepieciešams bakalaura grāds vai 1.cikla profesionālā augstākā izglītība sekojošās tematiskajās jomās: mākslas, humanitārā zinātnes un cilvēkrīcības zinātnes, veselības aprūpe, sociālā labklājība, pedagogu izglītība un izglītības zinātnes.

Tādējādi iesakām Jums rūpīgi iepazīties ar uzņemšanas nosacījumiem (pieejami NIID.LV sarakstos katras programmas aprakstā, kā arī augstskolu mājaslapās, augstskolu uzņemšanas noteikumos).

3)Jūs varat studēt un veidot turpmāko karjeru drošības un aizsardzības jomā, izvēloties kādu no atbilstošām maģistra programmām:

4)Jūs varat studēt uzņēmējdarbību un vadību (t.sk. personālvadību, biznesa vadību, nekustamā īpašuma vadību, projektu vadību, sporta vadību, tūrisma vadību, loģistiku, publisko pārvaldi u.c.). Nosūtām Jums maģistra līmeņa programmu sarakstu: SARAKSTS.

5)Jūs varat turpināt izglītības ieguvi kādā no komunikācijas nozares programmām (t.sk. žurnālistikā, mediju studijās, bibliotēkzinātnē, sabiedrisko attiecību jomā): programmu SARAKSTS.

6)Jūs varat studēt atsevišķās humanitāro zinātņu programmās, piemēram, “Kultūras un sociālā antropoloģija”, “Sociālā antropoloģija”, “Rakstniecības studijas”, “Vēsture un arheoloģija” u.c.

7)Jūs varat arī mācīties par skolotāju vai pasniedzēju sociālo zinātņu (t.sk. sabiedrības un tiesību) jomā*. Piemēram, maģistra programmas “Izglītības zinātnes” apakšprogrammā “Pedagoģija” var studēt arī personas ar augstāko izglītību – bakalaura grādu citās nozarēs, kas nav pedagoģija. Tāpat var studēt profesionālās augstākās izglītības programmā projekta “Mācītspēks ietvaros (valsts budžets), paralēli strādājot skolā par skolotāju un saņemot algu.

Vēršam uzmanību, ka nosūtītajiem sarakstiem ir informatīvs raksturs – lai noskaidrotu, vai Jūsu iegūtā izglītība (ar vai bez papildu nosacījumu izpildes) atbilst uzņemšanas prasībām konkrētajā programmā, Jums rūpīgi jāiepazīstas ar katras programmas uzņemšanas nosacījumiem un/ vai jāsazinās ar konkrētās augstskolas uzņemšanas komisiju.

*Pedagogu izglītībai un kvalifikācijai ir jāatbilst iegūtajai izglītībai ir jāatbilst Ministru kabineta noteikumu Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”  norādītajām prasībām.

06-03-2025

Labdien! Interesējos par iepriekš iegūtā izglītībā apgūto kursu pielīdzināšanu, stājoties jaunā augstākās izglītības programmā. Piemēram, ja man ir koledžas līmeņa izglītība un maģistra grāds saistītās jomās, vai es varu iestāties bakalaura līmeņa programmā līdzīgā nozarē un pielīdzināt kursus no iepriekš iegūtajiem diplomiem? Vai pastāv valsts vai augstskolu līmenī apstiprināti noteikumi, kas jāievēro, ja interesējos tieši par medicīnas nozares studijām? Vai var pielīdzināt ne tikai studiju kursus, bet arī pieredzi un zināšanas?

Labdien!

Jā, stājoties augstākās izglītības programmās, ir iespēja pielīdzināt gan iepriekšējās studijās apgūtos priekšmetus, gan formālajā un neformālajā izglītībā vai darba vidē iegūtās kompetences. Tāpat pastāv iespēja iestāties tās pašas vai līdzīgas tematikas studiju programmas vēlākos posmos un/vai studēt pēc individuāla plāna (attiecīgi samazinot studiju maksu), pielīdzinot iepriekš iegūtos kredītpunktus (KP).

Uzņemšana studijām vēlākos posmos, kā arī KP atzīšana notiek atbilstoši Augstskolu likuma 59.3 pantam, Ministru kabineta noteikumiem Nr.932 “Studiju uzsākšanas kārtība vēlākos studiju posmos”, noteikumiem Nr.505 “Ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanas noteikumi” un pašas augstskolas vai koledžas atbilstoši valsts normatīvajiem aktiem izstrādātai kārtībai (nolikumam) par ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanu. Šis dokuments parasti ir publiski pieejams augstskolas mājaslapā.

Studijas vēlākos studiju posmos var uzsākt personas, kuras ir apguvušas licencētu vai akreditētu augstākās izglītības studiju programmu vai tās daļu, ko apliecina koledžas vai augstskolas izsniegta akadēmiskā izziņa vai arī diploms un tā pielikums. Lai varētu pielīdzināt KP, augstskolas izveidotai komisijai ir jāiesniedz arī dokumenti, kas apliecina ārpus formālās izglītības apgūto un/vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču rezultātus. Kā viens no apliecinājumiem var būt arī izziņa no darba vietas par profesionālās pieredzes ieguves vietu un laikposmu.

Lēmumu par KP atzīšanu pieņem īpaša augstskolas izveidota atzīšanas komisija. Šis lēmums vienmēr ir individuāls – nav garantijas, ka studiju kurss tiks atzīts. Komisija var papildus noteikt arī pārbaudījumus, lai novērtētu iepriekšējā izglītībā vai pieredzē sasniegtos studiju rezultātus. KP atzīšana ir maksas pakalpojums saskaņā ar augstskolas apstiprinātu cenrādi.

Informācijas precizēšanai iesakām Jums

1)rūpīgi iepazīties ar minētajiem normatīvajiem dokumentiem, t.sk. Jūsu izvēlētās augstskolas iekšējo dokumentu - nolikumu par iepriekšējā izglītībā / profesionālajā pieredzē sasniegtu studiju rezultātu atzīšanu;

2)sazināties ar augstskolas atbildīgo struktūrvienību vai kontaktpersonu (parasti tiek norādītas augstskolu mājaslapās).

17-02-2025

Labdien! Vai RSU piedāvā iestājpārbaudījumus ķīmijā vai bioloģijā, ja nav nokārtoti CE ķīmijā vai bioloģijā?

Labdien!

Gatavojot atbildi, sazinājāmies ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Studentu servisa speciālisti, kura informēja, ka RSU nepiedāvā kārtot iestājpārbaudījumus ķīmijā un bioloģijā tiem, kuriem nav centralizētā eksāmena (CE) vērtējuma šajos priekšmetos.

Savā jautājumā neesat minējusi, kādēļ neesat kārtojusi CE ķīmijā un/vai bioloģijā. Ja neesat kārtojusi minētos CE atbrīvojuma dēļ, tad RSU Uzņemšanas noteikumu VI daļā ir aprakstīta kārtība, kādā tiek uzņemtas personas, kuras nav kārtojušas CE. Piemēram, noteikumu 43. punkts nosaka, ka personas, kuras normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir atbrīvotas no CE kārtošanas, tiek uzņemtas studiju programmās atbilstīgi RSU Uzņemšanas komisijas atsevišķam lēmumam par vidējās izglītības gala pārbaudījumu pielīdzināšanu CE vērtējumiem. Kāda ir pielīdzināšanas kārtība Jūsu izvēlētajā studiju programmā, iesakām noskaidrot, sazinoties ar RSU Studentu servisa speciālistiem pa tālruni 67321321 vai e-pastu studentuserviss@rsu.lv.

Savukārt, ja CE ķīmijā un/vai bioloģijā nekārtojāt cita iemesla dēļ (piemēram, tādēļ, ka vidusskolas laikā vēl neplānojāt stāties RSU un nezinājāt, ka minētie CE vērtējumi būs nepieciešami, vai ja minētie CE ir obligāts nosacījums un tos nevar aizstāt ar gada atzīmi), tad Jums ir iespēja nokārtot CE Latvijas Universitātē, piesakoties CE kārtošana līdz nākamā gada 15. decembrim (šogad šī iespēja jau ir nokavēta). Kā personām ar iegūtu vidējo izglītību pieteikties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā par CE kārtošanu augstskolās (raksts katru gadu tiek aktualizēts).

Savukārt par to, kā sekmīgāk sagatavoties CE kārtošanai, Jūs varat izlasīt NIID.LV rakstā “Sagatavošanas kursi valsts pārbaudījumiem un studijām”.

13-02-2025

Labdien! Vai pastāv iespēja zobu higiēnista profesiju apgūt neklātienē?

Labdien!

Īsā cikla (1. līmeņa) programmu “Zobu higiēnists” īsteno Rīgas Stradiņa universitāte (RSU). Īstenošanas ilgums ir 2 gadi. Mācības notiek tikai pilna laika klātienē, neklātienes studijas nav paredzētas. Programmā uzņem personas ar vidējo profesionālo vai augstāku medicīnisko izglītību un zobārsta asistenta, zobārstniecības māsas, zobu tehniķa, māsas vai feldšera (ārsta palīga) kvalifikāciju.

Gatavojot atbildi, sazinājāmies ar RSU Zobārstniecības fakultātes mācību procesa organizatori Initu Strautnieci, kura informēja, ka liela daļa topošo zobu higiēnistu strādā paralēli studijām (pārsvarā nepilnas slodzes darbu, jo mācības ir intensīvas), ņemot vērā, ka programmā uzņem jaunos speciālistus, kuri jau ir ieguvuši kvalifikāciju veselības aprūpes nozarē un, iespējams, uzsākuši darba gaitas. Studijas notiek darba dienās (no pirmdienas līdz piektdienai) laikā no 8:00 līdz 20:00 pēc mainīga grafika, piemēram, vienu dienu no 8:00 līdz 14:00, citu dienu – no 15:00 līdz 19:00 utt. Sestdienas ir brīvas. Kontaktstundas veido 52 % no mācību kursa apjoma. Atsevišķas lekcijas (1-3 reizes nedēļā) ir organizētas tiešsaistes formātā, un tās var noklausīties arī ierakstā, sev ērtā laikā. Studiju grafiks ir pieejams aptuveni mēnesi pirms katra semestra sākuma.

Informācijas precizēšanai Jūs varat sazināties ar RSU Zobārstniecības fakultātes speciālistiem, kontaktinformācija pieejama šajā saitē.

Papildu informācija

Vairāk par zobu higiēnista profesiju (darba apraksts, intervija ar profesionāli, attēlu galerija, mācību iespējas) Jūs varat izlasīt vietnē Profesiju Pasaule.

07-02-2025

Labdien! Vēlējos noskaidrot, vai Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) piedāvātie kursi, kas tiek īstenoti programmā "Augstākās izglītības iestādes studiju moduļa vai studiju kursu apguve ar kuponu metodi", var tikt pielīdzināti augstskolu studiju kursiem Latvijā. Papildus tam vēlos uzzināt, vai tiešsaistes kursi, kas pieejami starptautiskās mācību platformās, piemēram: "EdX – MicroMasters Paths to Graduate Degrees", "FutureLearn – Online Microcredentials", "MiriadaX – University Courses", "Coursera – Graduate Certificates", var tikt pielīdzināti Latvijas augstskolu kredītpunktu sistēmai. Ja jā, kāda ir procedūra to atzīšanai? Visbeidzot, ja augstskola atzīst šos kursus par līdzvērtīgiem studiju kursiem, vai studentiem tiek samazināta studiju maksa, vai arī viņiem vienkārši tiek dota iespēja neapmeklēt konkrēto studiju kursu? Paldies par informāciju!

Labdien!
Studiju kurss / studiju modulis ir augstskolas vai koledžas studiju programmas daļa. Apgūstot akreditētas studiju programmas daļu un sekmīgi nokārtojot noslēguma pārbaudījumu, studentam izsniedz apliecību, kurā norādīts studiju kursa apjoms kredītpunktos (KP). Viens KP atbilst 25-30 stundām studenta darba.
Ja apgūtā studiju programmas daļa (kurss vai modulis) atbilst izvēlētās studiju programmas daļai, tad pastāv iespēja pielīdzināt attiecīgos KP un studēt pēc individuāla plāna, attiecīgi samazinot arī mācību maksu. Lēmumu par KP atzīšanu pieņem īpaša augstskolas izveidota atzīšanas komisija. Šis lēmums vienmēr ir individuāls. Komisija var papildus noteikt arī pārbaudījumus, lai novērtētu iepriekšējā izglītībā sasniegtos studiju rezultātus. KP atzīšana ir maksas pakalpojums saskaņā ar augstskolas apstiprinātu cenrādi.
Starptautiskajās atvērto tiešsaistes kursu platformās (Coursera u.c.) ir iespēja apgūt neformālās izglītības programmas, kuras izstrādājuši pasaules vadošie uzņēmumi un augstskolas, piemēram, Meta, IBM, Londonas Impērijas koledža, Vašingtonas Universitāte u.c. Sekmīgi pabeidzot mācību programmas apguvi un nokārtojot gala pārbaudījumu, students saņem sertifikātu, kuru arī var iesniegt KP atzīšanai izvēlētajā augstskolā. Arī šajā gadījumā lēmums tiek pieņemts individuāli, izvērtējot apgūtā kursa satura atbilstību studiju programmas daļas saturam.
Augstākās izglītības iestādēs uzņemšana studijām vēlākos posmos, kā arī KP, studiju priekšmetu vai moduļu atzīšana notiek atbilstoši Augstskolu likuma 59.2  un 59.3 pantam, Ministru kabineta noteikumiem Nr.932 “Studiju uzsākšanas kārtība vēlākos studiju posmos”, Ministru Kabineta noteikumiem Nr.505 “Ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanas noteikumi” un pašas augstskolas / koledžas atbilstoši valsts normatīvajiem aktiem izstrādātai kārtībai (nolikumam) par ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanu. Šis dokuments parasti ir publiski pieejams katras augstskolas mājaslapā. Katrai augstskolai KP atzīšanas kārtība var nedaudz atšķirties, taču tā nedrīkst būt pretrunā ar valsts normatīvajiem aktiem.
Informācijas precizēšanai iesakām Jums
1)rūpīgi iepazīties ar minētajiem normatīvajiem dokumentiem, t.sk. Jūsu izvēlētās augstskolas iekšējo dokumentu - nolikumu par iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanu;
2)sazināties ar augstskolas atbildīgo struktūrvienību vai kontaktpersonu (parasti tiek norādītas augstskolu mājaslapās).
 
Atbilstoši Jūsu vēstulē norādītajam, lai  iegūtu detalizētu informāciju par pasākumu “Augstākās izglītības iestādes studiju moduļa vai studiju kursu apguve ar kuponu metodi”, lūdzam sazināties ar Nodarbinātības valsts aģentūru.
26-09-2024

Labdien! Man ir iegūta pamatizglītība. Vai pēc koledžas vai tehnikuma absolvēšanas es varēšu mācīties institūtā? Paldies!

Labdien!
Jā, ja tehnikumā vai koledžā apgūsiet vidējās profesionālās izglītības programmu, tad Jūs varēsiet turpināt izglītību augstākās izglītības programmās, t.sk. studēt institūtā vai universitātē.
Sekmīgi pabeidzot profesionālās vidējās izglītības programmu (jākārto gan kvalifikācijas eksāmens, gan centralizētie eksāmeni (CE), jāmācās 4 gadi), Jūs iegūsiet 4. līmeņa profesionālo kvalifikāciju un pilnu vidējo izglītību, un saņemsiet diplomu par vidējo profesionālo izglītību.
Diploms par profesionālo vidējo izglītību, tāpat kā atestāts par vispārējo vidējo izglītību,  dod tiesības turpināt izglītību augstākās izglītības pakāpē. Visi reflektanti tiek uzņemti augstskolās un koledžās atklātā un vienlīdzīgā konkursā, pamatojoties uz CE rezultātiem, un var vienlīdzīgi pretendēt uz budžeta vietu un stipendiju. 
19-08-2024

Labdien! Kur es varu iegūt izglītību vai pieredzi, lai kļūtu par medicīnisko iekārtu tehniķi/inženieri vai farmaceitiskās ražošanas iekārtu tehniķi/inženieri? Vēlētos labot un veikt apkopes medicīnas iekārtām slimnīcā.

Labdien!

Nosūtām Jums informāciju par iespējām Latvijā apgūt medicīnas fizikālo tehnoloģiju inženiera (medicīnas iekārtu inženiera) profesiju: programmu saraksts.

Informāciju par profesijas pārstāvju darba ikdienu varat apskatīties mājas lapā “Profesiju pasaule”  - https://www.profesijupasaule.lv/medicinas-fizikalo-tehnologiju-inzenieris.

Ja Jums ir jautājumi par jomas profesijām (medicīnas fiziķis, medicīnas iekārtu inženieris) Jūs varat sazināties ar Latvijas Medicīnas inženierzinātnes un fizikas biedrību E-pasts: info@lmifb.lv, media@lmifb.lv, Tālrunis: 28325325.

19-07-2024

Labdien! Kādās studiju programmās es varu studēt maģistrantūrā, ja esmu ieguvusi profesionālo bakalaura grādu izglītībā + sākumskolas skolotāja, un pamatizglītības skolotāja sociālajās zinībās kvalifikāciju, kas atbilst 5. profesionālās kvalifikācijas līmenim? Vai es varu turpināt studijas tikai izglītības / pedagoģijas jomā?

Labdien!

Ar iegūtu profesionālā bakalaura grādu izglītībā un 5 profesionālās kvalifikācijas līmeņa (PKL)* sākumskolas skolotāja un pamatizglītības skolotāja sociālajās zinībās kvalifikāciju iespējas turpināt studijas ir plašas un daudzveidīgas. Jūs varat studēt maģistra programmās vairākās zinātņu nozarēs un tematiskajās jomās, ne tikai izglītības jomā.

1)Jūs varat turpināt studijas starpnozaru maģistra programmās, kas ir vai nav saistītas ar izglītības zinātņu jomu, piemēram:

Tehnoloģiju inovācijas un dizains izglītībai;

Supervīzija;

Cilvēkresursu vadība (Karjeras konsultants);

Mākslas terapija;

Organizāciju un sabiedrības pārvaldes socioloģija;

Kultūras mantojuma pārvaldība un komunikācija;

Radošās industrijas un izaugsmes menedžments;

Sociālais darbs ar bērniem un jauniešiem u.c.;

2)Jūs varat studēt uzņēmējdarbību un vadību (t.sk. personālvadību, biznesa vadību, nekustamā īpašuma vadību, projektu vadību, sporta vadību, tūrisma vadību, loģistiku, publisko pārvaldi u.c.). Nosūtām Jums maģistra līmeņa programmu sarakstu: SARAKSTS.

3)Jūs varat turpināt izglītības ieguvi kādā no komunikācijas nozares programmām (t.sk. žurnālistikā, mediju studijās, bibliotēkzinātnē, sabiedrisko attiecību jomā): programmu SARAKSTS.

4)Jūs varat studēt atsevišķās humanitāro zinātņu programmās, piemēram, “Kultūras un sociālā antropoloģija”, “Rakstniecības studijas”, “Vēsture” u.c.

Vēršam uzmanību, ka nosūtītajiem sarakstiem ir informatīvs raksturs – lai noskaidrotu, vai Jūsu iegūtā izglītība (ar vai bez papildu nosacījumu izpildes) atbilst uzņemšanas prasībām konkrētajā programmā, Jums rūpīgi jāiepazīstas ar katras programmas uzņemšanas nosacījumiem un/ vai jāsazinās ar konkrētās augstskolas uzņemšanas komisiju.

*No 2022. gada 1. augusta ir veiktas izmaiņas Profesionālās izglītības likumā. Atbilstoši likuma Pārejas noteikumu 30. punktam, sākot ar 2022. gada 1. augustu, iegūtais 3.PKL automātiski atbilst (atzīšanas procedūra nav jāveic) 4.PKL, 4. PKL – 5.PKL, 5.PKL – 6.PKL utt. Vairāk par izmaiņām lasiet NIID.LV sagatavotajā materiālā “Profesionālās kvalifikācijas līmeņi Latvijas kvalifikāciju ietvarstruktūrā”.

15-07-2024

Labdien! Vēlos mācīties biotehnoloģiju bakalaura programmā, taču pirms daudziem gadiem iegūto zemo vidusskolas atzīmju dēļ konkursa kārtībā nevaru iestāties universitātē. Vai, pabeidzot Olaines tehnoloģiju koledžas biotehnoloģiju programmu, ir iespējams iestāties LU/RTU biotehnoloģiju un bioinženierijas programmas vēlākā studiju posmā? Paldies!

Labdien!

Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) kopīgā studiju programma “Biotehnoloģija un bioinženierija” ir akadēmiskā bakalaura programma, kurā uzņem atklātā un vienlīdzīgā konkursā, pamatojoties uz vidējās izglītības programmā iegūtiem vērtējumiem (izņemot personas, ka vidusskolu pabeigušas līdz 2004. gadam, vai bijušas atbrīvotas no eksāmenu kārtošanas utt.):

Centralizēto eksāmenu (CE) latviešu valodā;
CE angļu valodā;
CE matemātikā;
CE bioloģijā vai CE fizikā, vai CE ķīmijā;
Visu personas nokārtoto CE vidējais vērtējums.

Papildu nosacījumi:

1) vidējās izglītības dokumentā jābūt gada atzīmei 1) bioloģijā vai dabaszinībās un 2) matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā) vai ķīmijā, vai fizikā (atzīmēm jābūt ne zemākām kā 8 (10 ballu skalā));

2) CE angļu valodā jābūt vismaz B2 līmenī, ja uzņemšana notiek pamatojoties uz CE rezultātiem. Vidējās izglītības dokumenta gada atzīmei angļu valodā jābūt ne zemākai kā 6 (10 ballu skalā), ja uzņemšana notiek pamatojoties uz vidējās izglītības dokumenta gada atzīmēm. CE angļu valodā vai gada atzīmi angļu valodā var aizstāt ar starptautiska angļu valodas testa rezultātu vismaz B2 līmenī.

Tādējādi pat tad, ja būsiet sekmīgi absolvējusi RTU Olaines tehnoloģiju koledžas biotehnoloģiju programmu, sākotnēji Jums būs jāpiedalās kopējā uzņemšanas konkursā uz 1. kursu un jāiesniedz vidējās izglītības dokumenti. Ja Jūs izturēsiet konkursu, tad Jūs varēsiet iesniegt dokumentus uzņemšanai studijām vēlākos posmos.

Pielīdzināšanas procesā studiju programmas direktore salīdzinās abas programmas un pieņems lēmumu, kurus no iepriekšējā studiju periodā apgūtajiem studiju kursiem var atzīt aktuālajā programmā, un noteiks studiju semestri, ar kuru iespējams uzsākt studijas.

Iespēja uzlabot vidusskolas vērtējumus

1)Ja vidējā izglītība ir pabeigta un iegūts atestāts, arī tad ir iespēja uzlabot vērtējumu kādā no priekšmetiem. Pilngadīgām personām, atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 11. “Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē” (stājušies spēkā 13.01.2022.; iepriekšējos noteikumos tiem, kas jau pabeiguši vidusskolu, šādas iespējas labot vērtējumu nebija)  21.3 punktā noteiktajam, ir iespēja uzlabot vidējās izglītības vērtējumu eksternātā jeb pašizglītības formā. Eksternātā var viena mācību gada laikā uzlabot iepriekš vispārējās vidējās izglītības mācību priekšmetā (kursā) iegūto vērtējumu, lai iegūtu vērtējumu mācību priekšmetā (kursā) gadā vai valsts pārbaudes darbā, ko apliecina izglītības iestādes izsniegts attiecīgs dokuments. Šis dokuments būs derīgs iesniegšanai augstākajās izglītības iestādēs kopā ar pārējiem dokumentiem. Eksternātā mācības notiek pēc individuāla plāna, mācoties patstāvīgi un apmeklējot nepieciešamās konsultācijas.

Zināšanai nosūtām Jums sarakstu ar vispārējās vidējās izglītības programmām visā Latvijā, kas tiek īstenotas klātienē, neklātienē un tālmācībā (eksternāta formā parasti uzņem neklātienes vai tālmācības programmās). Sarakstu kreisajā pusē Jūs varat atlasīt programmas pēc norises vietas, budžeta/maksas u.c. kritērijiem. Iesakām Jums sazināties ar skolām un precizēt, 1)vai ir iespēja iestāties 12.klasē eksternāta formā, lai uzlabotu vērtējumus vidusskolas priekšmetos un nokārtotu attiecīgos CE optimālajā vai augstākajā līmenī, 2)kad un kādi dokumenti jāiesniedz u.c. nianses.

2)Otra iespēja ir pieteikties CE kārtošanai augstskolās, lai uzlabotu CE vērtējumus. Šogad CE visos minētajos priekšmetos varēja kārtot  Latvijas Universitātē (maksa - 59 EUR par eksāmenu). Taču Jūsu gadījumā ir svarīgi iegūt gan sekmīgus gada vērtējumus, gan CE vērtējumus.

CE norise augstskolā tiek organizēta vienlaicīgi ar eksāmenu norisi skolās. Vēršam uzmanību, ka CE kārtošanai gan vidusskolas programmā, gan augstskolā jāpiesakās savlaicīgi – līdz kārtējā mācību gada 15. decembrim.

Kā personām ar iegūtu vidējo izglītību pieteikties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā par CE kārtošanu augstskolās (raksts katru gadu tiek aktualizēts).

Par to, kā sekmīgāk sagatavoties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā “Sagatavošanas kursi valsts pārbaudījumiem un studijām”.

1 2
Nākamā
Rezultāti : 1 - 10 no 20