Digitālais asistents

E-konsultācijas
e-konsult_3_287.jpg

Izsmeļošas atbildes par izglītības iespējām Latvijā saņemsi, uzdodot jautājumu e-konsultantam. Atbildi uz jautājumu saņemsi uz savu norādīto e-pastu. Atbilde kopā ar jautājumu var tikt publicēta e-konsultāciju sadaļā. Pirms uzdot jaunu jautājumu, pārliecinies, vai tevi interesējošā atbilde jau nav šeit publicēta.  Jautājumus un atbildes var meklēt pēc atslēgas vārda un/vai atšķirot pēc jautājuma tematiskās grupas.

NIID.LV patur tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav tās kompetencē vai tādiem, uz kuriem atbilde jau ir sniegta. E-konsultācijām ir informatīvs raksturs. 

NIID.LV tiek publicētas tikai atbildes, kas sniegtas pēdējo divu kalendāro gadu laikā. Atbildes tiek regulāri aktualizētas.

Fizisko personu dati un personiska rakstura informācija, kas ietverta iesniedzēja jautājumā un atbildē, publiski pieejamajā versijā netiek ievietota. Personu datu apstrāde tiek īstenota atbilstoši VIAA fizisko personu datu un privātuma politikai. Par personu datu apstrādi NIID.LV mājaslapā vari lasīt šeit.

Uzdot jaunu jautājumu!

1 2 3 4
Nākamā
Rezultāti : 1 - 10 no 40
22-07-2023

Labdien! Kur var apgūt kosmetologa izglītību un kā var iestāties?

Labdien!

Nosūtām Jums sarakstus ar programmām, kurās var apgūt kosmētiķa vai skaistumkopšanas speciālista kosmetoloģijā kvalifikāciju. Uzņemšanas prasības varat skatīt katras attiecīgās programmas aprakstā. Vēršam uzmanību, ka gan kosmētiķis, gan skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā ir ārstniecības persona.

  • Kosmētiķis (4. LKI), profesionālā vidējā izglītība – programmu saraksts.
  • Skaistumkopšanas speciālista kosmetoloģijā (5.LKI), 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība – programmu saraksts.
21-07-2023

Labdien! Vēlos apgūt izaugsmes trenera profesiju. Vai 2023.gada mācību gadā būs nodarbības tiešsaistē (neatrodos Latvijā)?

Labdien!

No jūsu jautājuma minētās informācijas secināms, ka vēlaties apgūt kouča (latviskajā redakcijā - izaugsmes veicinātāja) profesiju. Šobrīd Latvijā formālās izglītības iestādes (augstskolas, koledžas, profesionālās vidējās izglītības iestādes) nepiedāvā iegūt šādu kvalifikāciju. Taču izaugsmes veicinātājam nepieciešamās kompetences var apgūt, mācoties neformālās izglītības programmās jeb kursos.  Vairāk informāciju par  mācību iespējām varat atrast Starptautiskās koučinga federācijas (International Coaching Fedaration, ICF) mājaslapā.  Jūs varat arī sazināties ar ICF Latvijas komandu par iespējām apgūt akreditētas koučinga programmas (kontaktinformācija info@icf.lv).

Papildu informācija: ieskats izaugsmes veicinātāja darba ikdienā https://www.profesijupasaule.lv/izaugsmes-veicinatajs-koucs.

19-07-2023

Labdien! Kur 2023./2024. gadā var mācīties pēc 12.klases? Interesē darbs pie datora, zīmēšana, animācija, grāmatvedība.

Labdien!

Ar pabeigtu vidējo izglītību Jūs varat mācīties gan profesionālās, gan augstākās izglītības programmās.

Atrast vienkopus visu aktuālo informāciju par izglītības iespējām pēc 12. klases Jums var palīdzēt NIID.lv Digitālais asistents. Vispirms izvēlieties sadaļu Esmu pabeidzis vai drīz beigšu vidējo izglītību, un tad izvēlieties kādu no piedāvātajām iespējām:

1)Profesionālā vidējā un arodizglītība pēc vidējās izglītības (arodizglītības programmās jāmācās 1 gads, profesionālās vidējās izglītības programmās pēc vidusskolas – 1,5 gadi, mūzikas un mākslas programmās - 2-3 gadi).

2)Augstākā izglītība pēc vidējās izglītības (īsā cikla jeb koledžas programmās jāstudē 2-3 gadi, bakalaura programmās – 3 gadi, profesionālā bakalaura – 4 gadi utt.).

Atverot kādu no programmu sarakstiem, NIID lapas kreisajā pusē Jūs varat atlasīt programmas pēc tematiskās jomas, iegūstamās kvalifikācijas, norises vietas, izglītības ieguves formas, budžeta iespējām u.c. kritērijiem.

Nosūtām Jums dažus piemērus, kādas profesijas 2023./24. gadā var apgūt profesionālās vidējās izglītības programmās pēc 12.klases par valsts budžeta līdzekļiem, ja vairāk interesē darbs pie datora (taču katrā no šīm profesijām lielāka vai mazāka darba daļa jāveic sadarbībā ar klientiem): Programmēšanas tehniķis, Tērpu modelēšanas un konstruēšanas speciālists, Grafikas dizainera asistents, Interjera dizainera asistents, Produktu dizainera asistents, Klientu apkalpošanas speciālists, Lietvedis, Fotogrāfs, Viesu uzņemšanas dienesta speciālists (viesnīcu administrators).

Par uzņemšanas termiņiem visās profesionālās izglītības iestādēs NIID.LV ir publicēts apkopojošs raksts “Dokumentu iesniegšana profesionālās izglītības programmās 2023./24. mācību gadā”. Raksts tiek pastāvīgi aktualizēts, šobrīd ir pievienota informācija par papilduzņemšanu.

Grāmatveža profesijā pēc 12. klases šogad neviena profesionālās izglītības iestāde neuzņem, taču grāmatveža profesiju var apgūt, studējot īsā cikla (1.līmeņa jeb koledžas) programmā. 

Savukārt animāciju var apgūt, studējot Latvijas Mākslas akadēmijas apakšprogrammā “Kustība.Attēls.Skaņa”, kuras ietvaros studenti padziļināti apgūst animācijas veidošanu dažādās tehnikās (klasiskā, 2D digitālā, 3D, stop motion animācija), zīmēšanu, režiju, kompozīciju, videomontāžu, skaņas apstrādi un producēšanu u.c. priekšmetus. Nosūtām Jums arī citu augstākās izglītības programmu sarakstu vizuālās mākslas, dizaina un mediju mākslas jomās.

Par uzņemšanas termiņiem visās augstākās izglītības programmās NIID.LV ir publicēts raksts “Dokumentu iesniegšana augstākās izglītības programmās 2023./24. mācību gadā”. Arī šis raksts tiek pastāvīgi aktualizēts.

Papildu informācija

Vietnē “Profesiju Pasaule” ir iespēja izzināt dažādas profesijas, piemēram, mākslas, dizaina un radošo industriju nozares, IT nozares u.c. profesijas, t.sk. noskaidrot mācību iespējas šajā profesijā.

12-07-2023

Labdien! Kur Liepājā var apgūt programmēšanas tehniķa specialitāti pēc 9 klases?

Labdien!

Liepājā programmēšanas tehniķa profesiju var apgūt Liepājas Valsts tehnikumā (LVT). Iespējams, ka šajā mācību gadā mācību grupas programmēšanas tehniķa kvalifikācijas ieguvei jau ir nokomplektētas, jo papilduzņemšanas sarakstā šī profesija nav minēta. Taču iesakām sazināties ar LVT un precizēt šo informāciju.

Zināšanai nosūtām Jums sarakstu ar programmām, kurās pēc 9. klases var apgūt programmēšanas tehniķa profesiju: SARAKSTS.

Par uzņemšanas termiņiem visās profesionālās izglītības iestādēs NIID.LV ir publicēts apkopojošs raksts “Dokumentu iesniegšana profesionālās izglītības programmās 2023./24. mācību gadā”. Raksts tiek pastāvīgi aktualizēts, šobrīd ir pievienota informācija par papilduzņemšanu.

Papildu informācija

Vairāk informācijas par programmēšanas tehniķa, programmētāja u.c. IT nozares profesijām (profesijas apraksts, attēlu galerija,  intervija, mācību iespējas) varat atrast vietnē Profesiju Pasaule.

09-06-2023

Labdien! Kur Rīgā var iestāties pēc 12.klases, lai apgūtu konditora profesiju?

Labdien!

Konditora profesiju (4. profesionālās kvalifikācijas līmenis) pēc 12. klases šajā mācību gadā par valsts budžeta līdzekļiem var apgūt tikai vienā profesionālās izglītības iestādē  - Rēzeknes Tehnikumā (jāmācās 1,5 gadi, audzēkņi saņem stipendiju, tehnikumā ir pieejama dienesta viesnīca).

Vairākās profesionālās izglītības iestādēs konditora profesiju var apgūt par maksu, mācoties tālākizglītības programmās. Rīgā akreditētas tālākizglītības programmas īsteno, piemēram:

Vairāk par konditora un citām ēdināšanas uzņēmuma profesijām (darba apraksts, intervija ar profesijas pārstāvi, attēlu galerija, mācību iespējas) varat uzzināt, apmeklējot vietni “Profesiju Pasaule”.

02-06-2023

Labdien! Vēlos studēt tālmācībā par sociālo darbinieku. Kādas ir iespējas?

Labdien!

Sociālā darbinieka kvalifikāciju var iegūt, studējot augstākās izglītības programmās sociālā darba jomā. Savā jautājumā neesat norādījusi, kāda ir Jūsu iepriekš iegūtā izglītība, tādēļ nosūtām Jums informāciju par studiju iespējām gan pēc vidējās, gan augstākās izglītības.

Ja Jums ir iegūta vidējā izglītība:

Jūs varat studēt profesionālā bakalaura programmā sociālā darba jomā (4-4,5 gadi), kuru sekmīgi beidzot, iegūst profesionālā bakalaura grādu sociālajā darbā un sociālā darbinieka vai karitatīvā sociālā darbinieka 6. līmeņa profesionālo kvalifikāciju. Programmu īsteno vairākas augstskolas: Latvijas Universitāte (Rīgā un filiālēs), Liepājas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Eiropas Kristīgā akadēmija  u.c. Nosūtām Jums programmu sarakstu: SARAKSTS. Saraksta kreisajā pusē Jūs varat atlasīt programmas pēc norises vietas, budžeta / maksas, īstenošanas formas (klātiene, neklātiene, tālmācība) u.c. Tālmācībā (e-studiju formā) programmu īsteno viena augstskola – Eiropas Kristīgā akadēmija.  Savukārt neklātienē programmu īsteno vairākas augstskolas.

Ja Jums jau ir iepriekš iegūta augstākā izglītība (sociālā darba vai citā jomā, precīzus uzņemšanas nosacījumus skatiet programmu aprakstos):

Jūs varat studēt profesionālā maģistra programmā sociālā darba jomā (1,5 – 2,5 gadi), kuru sekmīgi beidzot, iegūst profesionālā maģistra grādu sociālajā darbā un sociālā darbinieka, vadošā sociālā darbinieka, supervizora vai karitatīvā sociālā darbinieka 7. līmeņa profesionālo kvalifikāciju: programmu SARAKSTS, t.sk. tālmācībā vai neklātienē.

Papildu informācija

  • Par Sociālā darbinieka un citām sociālā darba profesijām (darba apraksts, intervija, attēlu galerija, mācību iespējas) Jūs varat izlasīt vietnē “Profesiju Pasaule”;

Par uzņemšanas termiņiem augstākās izglītības iestādēs 2023./24. gadā Jūs varat izlasīt NIID.LV sagatavotajā rakstā.

27-03-2023

Labdien! Kur Latvijā var mācīties pēc 12. klases mākslas/ animācijas/ komiksu veidošanas jomā?

Labdien!

Pēc 12. klases izglītību mākslas un dizaina jomā var iegūt, studējot Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) bakalaura programmas “Māksla” kādā no apakšprogrammām. Programmā jāstudē 4 gadi pilna laika studijās, ir pieejamas tikai budžeta vietas.

Apakšprogrammas “Kustība.Attēls.Skaņa” ietvaros var iemācīties gan mākslas teoriju un vēsturi, gan zīmēšanu dažādos žanros, gan animāciju veidošanu. Studenti padziļināti apgūst animācijas veidošanu dažādās tehnikās (klasiskā, 2D digitālā, 3D, stop motion animācija), zīmēšanu, režiju, kompozīciju, videomontāžu, skaņas apstrādi un producēšanu u.c. priekšmetus. Detalizēts apgūstamo priekšmetu apraksts ir pieejams šajā saitē. Studenti iemācās profesionāli strādāt jebkurā animācijas tehnikā - vai tas būtu ar zīmuli uz papīra (t.sk. komiksu “iedzīvināšana”), vai datortehnika, vai leļļu, vai trīsdimensionālā datoranimācija.

Savukārt dažādas zīmēšanas tehnikas (t.sk. komiksu zīmēšanu) var padziļināti apgūt, studējot apakšprogrammās “Glezniecība” vai “Grafika”. Ar visu programmu lekciju sarakstiem Jūs varat iepazīties, lejupielādējot tos šajā saitē.

Lai iestātos LMA bakalaura programmā “Māksla”, ir nepieciešama vidējā izglītība, nokārtoti centralizētie eksāmeni latviešu valodā, svešvalodā (angļu, vācu, franču) un matemātikā. Visās apakšprogrammās ir jākārto iestājpārbaudījumi. Iestājpārbaudījuma uzdevumus apakšprogrammā “Kustība.Attēls.Skaņa” Jūs varat aplūkot šajā saitē.

Papildu jautājumu gadījumā iesakām Jums sazināties ar LMA Uzņemšanas komisijas speciālistiem, kontaktinformācija pieejama šajā saitē.

23-01-2023

Labdien! Esmu ieguvis apliecību par profesionālās ievirzes izglītību basketbolā (ar kodu 30V813001). Vai šī apliecība skaitās kā iegūta kvalifikācija un ko es varu darīt ar to tālāk?

Labdien!

Profesionālās ievirzes programmās netiek piešķirta profesionālā kvalifikācija, taču šo programmu apguve dod iespēju sagatavoties profesionālās izglītības ieguvei izraudzītajā virzienā – piemēram, kļūt par sporta veida treneri, sporta pedagogu (pirmsskolā, skolā, profesionālās ievirzes izglītības iestādē, interešu izglītības iestādē u.c.), sporta fizioterapeitu, sporta menedžeri, rekreācijas specālistu. Profesionālās ievirzes programmā iegūtās zināšanas un prasmes var sniegt priekšrocības, piemēram:

1)labāku sagatavotību iestājpārbaudījumiem un turpmākajām studijām sporta nozares programmās. Ar iegūtu vidējo izglītību var studēt, piemēram, sporta trenera, fitnesa trenera, izglītības un sporta darba speciālista (sporta trenera, sporta pedagoga, vadītāja sporta jomā, rekreācijas speciālista – jākārto iestājpārbaudījums fiziskajā sagatavotībā), sporta fizioterapteita u.c. programmās. Nosūtām Jums visu ar sportu saistīto pamatstudiju programmu sarakstu: SARAKSTS.

2)Iespēju sākt strādāt par sporta vieda (basketbola) treneri bez sertifikāta uzreiz pēc studiju uzsākšanas. MK noteikumi Nr. 77  “Noteikumi par sporta speciālistu sertifikācijas kārtību un sporta speciālistam noteiktajām prasībām” nosaka, ka bez sertifikāta strādāt sporta jomā un vadīt sporta treniņus (nodarbības) ir tiesīga arī persona, kura iegūst augstāko pedagoģisko izglītību sporta studiju programmā un kura ir ieguvusi profesionālās ievirzes sporta izglītību (izglītības programmas kods 30V) akreditētā profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādē;

3)Iespēju studiju laikā piedalīties augstskolas basketbola komandas treniņos un spēlēs, kā arī Studentu basketbola līgas sacensībās. Vairākās augstskolās ir savas basketbola komandas, piemēram, Banku Augstskolā, Latvijas Universitātē, Rīgas Tehniskajā universitātē u.c.;

4)Labāku sagatavotību C kategorijas trenera sertifikāta ieguvei (ja nevēlaties studēt augstākās izglītības programmā). Sporta likums nosaka, ka visiem, kuri vada sporta treniņus (nodarbības) un organizētas sporta aktivitātes Latvijā, ir nepieciešams trenera sertifikāts. Lai saņemtu A vai B kategorijas sertifikātu, ir nepieciešama augstākā izglītība sportā. C kategorijas sertifikātu saņem tie, kuri apguvuši licencētu 320 stundu profesionālās pilnveides programmu un nokārtojuši sertifikācijas eksāmenu Latvijas Sporta federāciju padomē (LSFP). Ar sporta speciālista sertifikātu Jūs varēsiet vadīt sporta treniņus (nodarbības), veikt izglītojošo vai metodisko darbu sporta jomā, sniegt atbalstu tiem, kuri apmeklē sporta treniņus (nodarbības) vai apgūst profesionālās ievirzes sporta izglītības programmas. 

Profesionālās pilnveides programmas C kategorijas trenera sertifikāta ieguvei īsteno, piemēram, Sporta izglītības aģentūra, Liepājas Universitāte, Latvijas Treneru tālākizglītības centrs u.c.

Noderīgi resursi:

  • Par sporta trenera, fizioterapeita un citām ar sportu un rehabilitāciju saistītām profesijām (darba apraksts, attēlu galerija, mācību iespējas) varat izlasīt vietnē “Profesiju Pasaule”.
09-01-2023

Labdien! Kur var mācīties par speciālās izglītības pedagogu?

Labdien!

Speciālā pedagoga izglītību var iegūt, studējot Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā – profesionālā bakalaura programmā „Speciālā izglītība” (jāstudē 4 gadi, pieejamas valsts budžeta finansētas vietas; iegūst skolotāja profesionālo kvalifikāciju). Nākamā uzņemšana šajā programmā plānota 2023. gada vasarā.

Programmas ietvaros iespējama profesionālā specializācija „speciālās izglītības skolotājs”, kā arī  papildspecializācija:

  • darbam ar izglītojamiem, kuriem ir garīgās attīstības traucējumi;
  • darbam ar izglītojamiem, kuriem ir redzes traucējumi;
  • darbam ar izglītojamiem, kuriem ir dzirdes traucējumi;
  • darbam ar izglītojamiem, kuriem ir mācīšanās traucējumi (jaukti attīstības traucējumi);
  • darbam ar izglītojamiem, kuriem ir valodas un runas traucējumi;
    darbam zīmju valodā.
28-12-2022

Labdien! Mācos 9.klasē. Mani interesē radio un TV diktora profesija, arī moderatora profesija. Kur varētu iegūt šādu kvalifikāciju? Kādiem priekšmetiem ir jāpievērš uzmanība jau vidusskolas laikā, kādiem eksāmenu vērtējumiem? Vai ir iestājpārbaudījumi?

Labdien!

Radio un TV diktora un/vai moderatora profesiju var apgūt, studējot pēc 12. klases žurnālistiku un komunikāciju zinātni, taču var mācīties arī sabiedrisko attiecību, valodniecības vai citu radošo jomu programmās.

Izglītības iespējas pēc 9. klases

Pēc 9. klases profesionālajā izglītībā komunikāciju jomas profesijas apgūt nevar, tādēļ ir ieteicams meklēt tādu vispārējās vidējās izglītības programmu, kurā būtu, piemēram, šādi priekšmeti:

  • padziļināta latviešu valodas (un literatūras) apguve - iemāca pareizas literārās valodas lietošanu, teksta analīzi un izpratni, teksta izveidi;
  • sociālās zinības – iemāca politikas, tiesību un ekonomikas izpratni, sabiedrības struktūru un norises, diskusiju prasmi;
  • kultūra un māksla - padziļināti vēlams apgūt teātra mākslu, jo šis priekšmets palīdz atraisīties publikas priekšā, attīstīt dikciju un runas mākslu, kas diktoram ir ļoti noderīgi.

Tāpat labā līmenī ir jāapgūst matemātika un svešvaloda, jo matemātika, latviešu valoda un svešvaloda (angļu, vācu vai franču) ir obligāti kārtojamo centralizēto eksāmenu priekšmeti, kuru vērtējumus ņem vērā, piedaloties uzņemšanas konkursā gandrīz visās augstākās izglītības programmās. Noderēs arī labas datorprasmes, tātad jāapgūst datorikas priekšmets tehnoloģiju mācību jomā. TV diktoram ir labi jāizskatās, tādēļ noderīgs būs arī priekšmets “Sports un veselība”. Labas dikcijas, pareizas elpas un skanīgas balss attīstīšanai noderēs mūzikas priekšmets.

Detalizētu informāciju par vidusskolas mācību jomām, apgūstamajām prasmēm un iespējamo karjeru varat iegūt Skola2030 sagatavotajā materiālā.

Lai sameklētu piemērotu vidusskolu, kurā mācīties pēc 9. klases, Rīgas pilsētā ir izveidota interaktīvā vidusskolu mācību komplektu (grozu) karte, kurā var atlasīt skolas pēc apgūstamajiem priekšmetiem. Ja dzīvojat citā pašvaldībā, tad Jums jāinteresējas pie savas pašvaldības izglītības speciālistiem.

Paralēli mācībām vidusskolā varat apmeklēt arī žurnālistikas, runas mākslas, mūzikas vai teātra mākslas interešu programmas (pulciņus) un/vai radošās nometnes.

Izglītības iespējas pēc 12. klases

Augstskolas un koledžas nepiedāvā iegūt profesionālo kvalifikāciju “diktors” vai “moderators”, taču var studēt žurnālistikas, komunikāciju, sabiedrisko attiecību u.c. studiju programmās, kurās var apgūt profesijām nepieciešamās kompetences. Nosūtām Jums programmu sarakstus:

Bakalaura (jāstudē 3 gadi, iegūst sociālo zinātņu bakalaura grādu žurnālistikā/ komunikācijā) / profesionālā bakalaura (jāstudē 4 gadi, iegūst profesionālā bakalaura grādu un žurnālista kvalifikāciju) programmas žurnālistikā un komunikācijā: programmu SARAKSTS;

Bakalaura (jāstudē 3 gadi, iegūst sociālo zinātņu bakalaura grādu sabiedriskajās attiecībās/ komunikācijā) / profesionālā bakalaura (jāstudē 4 gadi, iegūst profesionālā bakalaura grādu un sabiedrisko attiecību vadītāja kvalifikāciju) programmas sabiedriskajās attiecībās: programmu SARAKSTS;

Bakalaura (jāstudē 3-4 gadi, iegūst humanitāro zinātņu bakalaura grādu valodu/ kultūras studijās) programmas humanitārajās zinātnēs (t.sk. filoloģijā): programmu SARAKSTS.

Tāpat var studēt 1.līmeņa jeb īsā cikla programmās (jāstudē 2-2,5 gadi, var turpināt studijas līdzīga satura bakalaura programmu vēlākos kursos vai uzsākt darba gaitas), piemēram, “Sabiedriskās attiecības”, “Mākslas institūciju pārvaldība - Digitālā satura producēšana” u.c.

Lai iestātos minētajās studiju programmās, 1)ir jācenšas iegūt pēc iespējas augstāku vērtējumu obligātajos CE - latviešu valodā, svešvalodā un matemātikā; 2)atsevišķās programmās var būt arī iestājpārbaudījumi, piemēram, eseja vai cits radošais pārbaudījums. Uzņemšanas prasības var atrast NIID.LV sarakstos katras programmas aprakstā, augstskolu mājaslapās – programmu aprakstos, Uzņemšanas noteikumos u.c.

Par žurnālista, korektora, redaktora un citām radio un TV diktoram un moderatoram radniecīgām profesijām (darba apraksts, intervija, attēlu galerija, mācību iespējas) vairāk varat uzzināt, apmeklējot vietni “Profesiju Pasaule”.

1 2 3 4
Nākamā
Rezultāti : 1 - 10 no 40