E-Konsultācijas
Izsmeļošākas atbildes par izglītības iespējām Latvijā saņemsi, uzdodot jautājumu e-konsultantam. Atbildi uz jautājumu saņemsi uz savu norādīto e-pastu. Atbilde kopā ar jautājumu var tikt publicēta e-konsultāciju sadaļā.
Pirms uzdot jaunu jautājumu, pārliecinies, vai tevi interesējošā atbilde jau nav šeit publicēta. Jautājumu un atbildes var meklēt pēc interesējošā vārda un/vai atšķirot pēc jautājuma tematiskās grupas.
NIID.LV patur tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav tās kompetencē vai tādiem, uz kuriem atbilde jau ir sniegta.
Uzdot jaunu jautājumu.Labdien! Mācos tehnikumā 4. kursā. 3. kursa beigās kārtoju valsts pārbaudes darbus, vienīgi matemātikas eksāmenu nenokārtoju. Šogad ir iespēja eksāmenu kārtot atkārtoti, bet gada sākumā esmu guvusi galvas traumu, kā dēļ saņēmu atbrīvojumu no eksāmena kārtošanas. Vai, nokārtojot profesionālās kvalifikācijas eksāmenu, es iegūšu vidējās profesionālās izglītības dokumentu un vai varēšu turpināt mācības augstskolā?
Labdien!
Gatavojot atbildi, konsultējāmies ar Valsts izglītības attīstības aģentūras Valsts pārbaudījumu departamenta speciālistiem, kuri informēja, ka, ja šajā mācību gadā ir saņemts atbrīvojums no centralizētajiem eksāmeniem (CE), tad, nokārtojot profesionālas kvalifikācijas eksāmenu, Jūs iegūsiet vidējās profesionālās izglītības dokumentu un varēsiet pretendēt uz studijām augstskolā.
Visās augstskolās un koledžās ir noteikta kārtība, kādā uzņem reflektantus, kuri attaisnojošu iemeslu dēļ nav kārtojuši CE, t.sk., ir saņēmuši oficiālu atbrīvojumu. Šī kārtība ir aprakstīta augstskolas izstrādātajā normatīvajā dokumentā - uzņemšanas noteikumos.
Parasti tie reflektanti, kas attaisnojošu iemeslu dēļ nav kārtojuši CE, var piedalīties uzņemšanas konkursā ar gada vērtējumiem augstskolas norādītos priekšmetos. Katras augstskolas vai koledžas uzņemšanas noteikumos parasti tiek arī iekļauta formula (tabula), kā gada atzīmes tiek pielīdzinātas CE vērtējumiem.
Līdz ar to iesakām:
1)Rūpīgi iepazīties ar izvēlētās augstskolas uzņemšanas noteikumiem;
2)Informācijas precizēšanai sazināties ar uzņemšanas komisijas speciālistiem.
Labdien! esmu ieguvusi vidējo izglītību ar matemātikas CE rezultātu 24%. Šogad vēlos iestāties RSU Māszinību programmā. Tā kā pabeidzu vidusskolu pirms 2023. gada, mans CE matemātikā reizinās ar koeficientu 0.75. Tādējādi no 24% matemātikas CE man sanāk 18%. Taču no šī gada minimālais rezultāts ir 20%, vai tas nozīmē, ka man ir jāpārkārto matemātikas eksāmens?
Labdien!
Gatavojot atbildi, sazinājāmies ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Studentu servisa speciālisti, kura informēja, ka obligātās prasības, lai iestātos studiju programmā “Māszinības”, ir šādas:
- vidējā izglītība;
- CE sertifikāts latviešu valodā un matemātikā;
- CE sertifikāts svešvalodā vai starptautiskas testēšanas institūcijas pārbaudījuma dokuments;
- gada atzīme bioloģijā vai dabaszinībās.
RSU nav noteikta prasība, ka matemātikas eksāmena rezultātam jābūt 20% vai augstāk. 20% attiecas tikai uz tiem vidusskolu beidzējiem, kuri kārto CE atbilstoši jaunajam standartam – nesaņemot 20% katrā no CE, mūsdienās nevar iegūt vidējo izglītību. Taču Jūs vidējo izglītību jau esat ieguvusi un saņēmusi gan atestātu, gan CE sertifikātus.
Līdz ar to matemātikas eksāmens Jums atkārtoti nav jākārto. Turklāt matemātikas CE uzņemšanas konkursa rezultāta kopvērtējumu ietekmē tikai par 10% - daudz būtiskāka ir gada atzīme bioloģijā vai dabaszinībās (40% no kopvērtējumuma), kā arī CE latviešu valodā un svešvalodā (katrs – 25% no kopvērtējuma).
RSU speciāliste arī informēja, ka māszinību programmā 2025. gadā ir paredzētas 313 valsts budžeta vietas, un ieteica Jums droši pieteikties studijām vasaras uzņemšanā.
Labdien! Jautājums ir par 9.klasi. Ja skolēns ir ieguvis vairāk kā vienu nesekmīgu gada vērtējumu, bet ir nokārtojis centralizētos eksāmenus, vai viņš nesaņem apliecību par pamatizglītības iegūšanu? Kas tādā gadījumā notiek ir ar iegūtajiem eksāmena rezultātiem? Vai skolēnam, mācoties atkārtoti 9.klasē, būs atkārtoti jākārto eksāmeni?
Labdien!
Gatavojot atbildi, konsultējāmies ar Valsts izglītības attīstības aģentūras Valsts pārbaudījumu departamenta speciālistiem, kuri informēja, ka par vispārējās pamatizglītības programmas apguvi izglītojamam izsniedz liecību, ja:
1. nav iegūts vērtējums gadā kādā no mācību priekšmetiem;
2. vērtējums divos vai vairākos mācību priekšmetos gadā ir zemāks par četrām ballēm;
3. nav iegūts vērtējums kādā no valsts pārbaudījumiem, izņemot gadījumu, kad izglītojamais Ministru kabineta noteiktajā kārtībā atbrīvots no noteiktajiem valsts pārbaudījumiem.
Līdz ar to, ja vērtējums vairāk nekā divos mācību priekšmetos būs zemāks par četrām ballēm, bet visi centralizētie eksāmeni (CE) būs nokārtoti sekmīgi, apliecību par pamatizglītību skolēns iegūt nevarēs – viņš saņems liecību.
Skolēnam, kurš pēc 9. klases ir saņēmis liecību, ir jāmācās 9. klasē atkārtoti - līdz pat pilngadības sasniegšanai, jo pamatizglītības ieguve līdz 18 gadu vecumam Latvijā ir obligāta (var mācīties tajā pašā skolā, kur mācību plāns, skolas vide un pedagogi jau ir zināmi, bet var izvēlēties arī citu skolu), apgūstot visus izglītības programmā un mācību plānā ietvertos mācību priekšmetus. Visi iegūtie vērtējumi tiks uzskatīti par gada vērtējumiem attiecīgajos mācību priekšmetos.
Atkārtoti būs jākārto tie CE, kuros būs iegūts zemāks vērtējums, nekā attiecīgajā mācību gadā noteikts zemākais sekmīga CE vērtējuma slieksnis.
Piemēram, ja šajā mācību gadā zemākais vērtējuma slieksnis ir 10%, bet nākamajā mācību gadā – 15%, tad nākamajā mācību gadā būs atkārtoti jākārto tie CE, kuros rezultāts būs zemāks par 15%.
Labdien! Vai 9.klases skolēnam otrgadniekam būs jākārto visi centralizētie eksāmeni vai tikai tie, kurus nenokārtoja iepriekšējā mācību gadā?
Labdien!
Atbildes sagatavošanas procesā konsultējāmies ar Valsts izglītības satura centra (VISC) Vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vadītāju Kasparu Špūli, kurš skaidroja, ka skolēnam, atkārtoti mācoties 9. klasē, 2024./2025. mācību gadā obligāti būs jākārto tikai tie valsts pārbaudes darbi, kuros iepriekšējā mācību gadā saņemtais attiecīgā eksāmena darba kopvērtējums bija mazāks nekā 15%.
Labdien! Kārtošu 12.klasē centralizētos eksāmenus optimālajā līmenī. Vai ar optimālo līmeni ir iespēja tikt augstskolās budžeta vietās, ja eksāmenos tiks saņemti augsti vērtējumi?
Labdien!
Ministru Kabineta noteikumu Nr.416 “Noteikumi par valsts vispārējās vidējās izglītības standartu un vispārējās vidējās izglītības programmu paraugiem” 21. punkts nosaka, ka valsts pārbaudes darbi vispārējās vidējās izglītības programmā ir šādi:
- valsts pārbaudes darbs latviešu valodā vismaz optimālajā mācību satura apguves līmenī;
- valsts pārbaudes darbs svešvalodā (angļu, vācu vai franču) vismaz optimālajā (B2) mācību satura apguves līmenī;
- valsts pārbaudes darbs matemātikā vismaz optimālajā mācību satura apguves līmenī;
- valsts pārbaudes darbs dabaszinībās vispārīgajā mācību satura apguves līmenī vai fizikā, ķīmijā vai bioloģijā vismaz optimālajā mācību satura apguves līmenī*;
- ne mazāk kā 2 valsts pārbaudes darbi padziļinātājos kursos augstākajā mācību satura apguves līmenī.
Tādējādi vispārējās vidējās izglītības programmā vismaz 2 centralizētie eksāmeni (CE) ir obligāti jānokārto augstākajā līmenī – ar optimālā līmeņa CE vien nepietiks. Ja skolēns kārtos CE augstākajā līmenī latviešu valodā, svešvalodā vai matemātikā (vismaz 2 no minētajiem priekšmetiem), tad varēs kopumā kārtot 3 centralizētos eksāmenus. Ja citos priekšmetos, tad eksāmenu skaits attiecīgi palielinās.
Profesionālās vidējās izglītības programmās var nekārtot CE augstākajā līmenī (taču pēc izvēles var nokārtot CE augstākajā līmenī kādā no priekšmetiem, kurš apgūts augstākajā līmenī). Beidzot profesionālās vidējās izglītības programmu, ir obligāti jākārto 3 CE vismaz optimālajā līmenī (vai matemātika vispārīgajā + latviešu valoda un svešvaloda - optimālajā) + profesionālās kvalifikācijas eksāmens.
Augstskolās un koledžās, t.sk. budžeta vietās, reflektantus uzņem atklātā un vienlīdzīgā konkursā, pamatojoties uz CE vērtējumiem. Parasti konkursa atlases kritērijs ir matemātikas, latviešu valodas un svešvalodas CE rezultāti vienā no mācību satura apguves līmeņiem pēc izvēles, un citu pēc izvēles nokārtoto CE rezultāti. Augstskola un koledža var noteikt kā papildu kritēriju arī CE rezultātu konkrētā mācību priekšmetā (piemēram, ķīmijā, fizikā, bioloģijā utt.). CE rezultātu salīdzināšanai nosaka koeficientus:
- optimālā mācību satura apguves līmeņa CE piemēro koeficientu 0,75, pielīdzinot augstākā mācību satura apguves līmeņa CE;
- vispārīgā mācību satura apguves līmeņa CE piemēro koeficientu 0,50, pielīdzinot augstākā mācību satura apguves līmeņa CE.
Tādējādi, jo augstākā līmenī būs nokārtoti CE un jo augstāki būs to rezultāti, jo lielākas būs izredzes izturēt konkursu un iestāties izvēlētajā studiju programmā, īpaši budžeta vietā.
*Plānots, ka 2024./2025. mācību gadā dabaszinībās vai fizikā, vai ķīmijā, vai bioloģijā būs jākārto obligāts monitoringa darbs, savukārt, sākot ar 2025./2026. gadu – obligāts CE.
Labdien! Vēlos apgūt māszinības, taču man vidusskolas atestātā nav gada atzīmes bioloģijā. RSU uzņemšanas prasībās ir norādīts, ka nepieciešama tieši gada atzīme. Vai varu kaut kur apgūt bioloģijas kursu un iegūt vēlamo atzīmi? Paldies!
Labdien!
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Uzņemšanas noteikumos 2024./2025. gadam (Pielikums Nr.9) ir norādīts, ka obligātās uzņemšanas prasības, stājoties profesionālā bakalaura programmā “Māszinības”, ir šādas:
- Vidējā izglītība;
- centralizētā eksāmena (CE) sertifikāts latviešu valodā un matemātikā;
- CE sertifikāts svešvalodā vai starptautiskas testēšanas institūcijas pārbaudījuma dokuments;
- Gada atzīme bioloģijā vai dabaszinībās.
Sazinoties ar RSU Studentu servisa speciālistu, noskaidrojām, ka personas, kuras jau ir ieguvušas vidējo izglītību, bet atestāta vai diploma pielikumā nav nepieciešamā gada vērtējuma, šo gada vērtējumu var aizstāt ar CE vērtējumu attiecīgajā priekšmetā. Tādējādi, ja Jums nav gada vērtējuma ne bioloģijā, ne dabaszinībās, Jūs varat nokārtot CE bioloģijā (dabaszinībās CE kārtošana netiek organizēta). Šajā mācību gadā CE bioloģijā varēja kārtot Latvijas Universitātē (par maksu - 59 EUR). Par iespēju kārtot CE nākamajā gadā šobrīd vēl nav informācijas - tā būs zināma 2024. gada oktobrī.
CE norise augstskolā tiek organizēta vienlaicīgi ar eksāmenu norisi skolās. Vēršam uzmanību, ka CE kārtošanai jāpiesakās savlaicīgi – līdz kārtējā mācību gada 15. decembrim.
2024./25. mācību gadā un turpmāk, lai CE būtu nokārtoti, tajos būs jāsaņem vismaz 20% (šogad bija jāsaņem 15%).
Kā personām ar iegūtu vidējo izglītību pieteikties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā par CE kārtošanu augstskolās (raksts katru gadu tiek aktualizēts).
Otra iespēja, kā iegūt gada vērtējumu (t.sk. nokārtot attiecīgo CE), ir iestāties vidējās izglītības programmas 12.klasē, lai mācītos eksternāta formā atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 11. “Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē” 21.3 punktā noteiktajam. Eksternātā mācības notiek pēc individuāla plāna, mācoties patstāvīgi un apmeklējot nepieciešamās konsultācijas. Nosūtām Jums zināšanai sarakstu ar vispārējās vidējās izglītības programmām visā Latvijā, kas tiek īstenotas klātienē, neklātienē un tālmācībā (eksternāta formā parasti uzņem neklātienes vai tālmācības programmās, taču arī klātienes programmā var uzņemt eksternāta formā – par iespējām jāinteresējas katrā konkrētajā skolā).
Kā sagatavoties CE kārtošanai pēc vidējās izglītības ieguves
Vairākas izglītības iestādes (t.sk. augstskolas) piedāvā dažādus sagatavošanas kursus CE priekšmetos, t.sk. bioloģijā. Piemēram, RSU piedāvā sagatavošanas kursus bioloģijā gan klātienes, gan tālmācības formā. Arī LU var apmeklēt sagatavošanas kursus klātienē vai attālināti (pieteikšanās līdz 9. oktobrim).
Savukārt patstāvīgi sagatavoties valsts pārbaudījumu kārtošanai var palīdzēt:
- Digitālais zināšanu trenažieris valsts pārbaudījumu priekšmetos portālā “Uzdevumi.lv” (“digitālais privātskolotājs”);
- Sertificēti privātskolotāji, kas strādā gan individuāli, gan izglītības iestādēs - oficiālais reģistrs VIIS sistēmā;
- Privātstundas, privātskolotāju pakalpojumi, apmācības un kursi - vortālā "Mana privātstunda";
- Valsts pārbaudes darbu programmas, uzdevumi un paraugi atbilstoši jaunajam mācību saturam: VISC tīmekļa vietnē;
- Detalizēta informācija par valsts pārbaudes darbiem, t.sk. paraugi: Skola2030 tīmekļa vietnē.
Vairāk par to, kā sekmīgāk sagatavoties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā “Sagatavošanas kursi valsts pārbaudījumiem un studijām”.
Labdien! Vai 11.klasē ir obligāti jākārto valsts eksāmeni? Vēlos kārtot visus eksāmenus - gan optimālā, gan augstākā līmeņa - 12.klasē.
Labdien!
Nē, 11.klasē valsts pārbaudes darbi nav obligāti jākārto – tā ir Jūsu izvēle, kad kārtot eksāmenus. Svarīgi, lai 12. klases noslēgumā būtu nokārtoti visi vispārējās vidējās izglītības standartā paredzētie valsts pārbaudes darbi.
Labdien! Esmu pabeigusi tehnikumu un ieguvusi profesionālo vidējo izglītību un nokārtojusi angļu valodas, matemātikas un latviešu valodas eksāmenu optimālajā līmenī. Kādas iespējas man ir pārlikt eksāmenus nākamajā gadā augstākajā līmenī, lai iestātos augstskolās? Vēlos pieteikties eksāmeniem Fizika II un Matemātika II, taču iepriekšējā izglītība šajos priekšmetos ir apgūta optimālajā līmenī. Vai es varu pieteikties eksāmeniem augstākajā līmeni fizikā un matemātikā bez piekļuves nosacījumiem un citām prasībām minētajos priekšmetos?
Labdien!
Personām, kuras jau ieguvušas vidējo (t.sk.vidējo profesionālo) izglītību un saņēmušas atestātu par vispārējo vidējo izglītību vai diplomu par profesionālo vidējo izglītību, bet iepriekšējos gados nav kārtojušas nepieciešamos centralizētos eksāmenus (CE) vai vēlas uzlabot to rezultātus, ir iespēja pieteikties CE kārtošanai augstskolās, kas noslēgušas sadarbības līgumu ar VISC. Šajā mācību gadā augstākā līmeņa CE matemātikā un fizikā varēja kārtot Latvijas Universitātē (par maksu – 59 EUR par katru eksāmenu). Par iespēju kārtot CE nākamajā gadā šobrīd vēl nav informācijas - tā būs zināma 2024. gada septembrī – oktobrī.
CE norise augstskolā tiek organizēta vienlaicīgi ar eksāmenu norisi skolās. Vēršam uzmanību, ka CE kārtošanai pieteikums augstskolā jāiesniedz savlaicīgi – līdz kārtējā mācību gada 15. decembrim.
Piesakoties CE kārtošanai pēc vidējās izglītības ieguves, piekļuves nosacījumi nav jāpilda, tāpat nav nepieciešams apliecināt apgūto stundu skaitu un saņemt pedagoga vērtējumu mācību kursā. Jūs apgūstat priekšmetu patstāvīgi vai kursos, piesakāties un kārtojat CE.
Kā personām ar iegūtu vidējo izglītību pieteikties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā par CE kārtošanu augstskolās (raksts katru gadu tiek aktualizēts).
Kā sagatavoties CE kārtošanai pēc vidējās izglītības ieguves
Augstskolas piedāvā dažādus sagatavošanas kursus CE priekšmetos, t.sk. augstākajā līmenī matemātikā (LU, RTU) un fizikā (tikai RTU) – gan klātienē, gan tālmācībā. Lai sekmīgāk sagatavotos CE kārtošanai, iesakām Jums pieteikties tieši augstākā līmeņa kursiem. Septembrī sāksies pieteikšanās, un plānots, ka jau oktobrī sāksies mācības 8 mēnešu kursos, tādēļ iesakām interesēties par iespējām savlaicīgi.
Savukārt patstāvīgi sagatavoties valsts pārbaudījumu kārtošanai Jums var palīdzēt:
- Digitālais zināšanu trenažieris valsts pārbaudījumu priekšmetos portālā “Uzdevumi.lv” (“digitālais privātskolotājs”);
- Sertificēti privātskolotāji, kas strādā gan individuāli, gan izglītības iestādēs - oficiālais reģistrs VIIS sistēmā;
- Privātstundas, privātskolotāju pakalpojumi, apmācības un kursi - vortālā "Mana privātstunda";
- Valsts pārbaudes darbu programmas, uzdevumi un paraugi atbilstoši jaunajam mācību saturam: VISC tīmekļa vietnē;
- Detalizēta informācija par valsts pārbaudes darbiem, t.sk. paraugi: Skola2030 tīmekļa vietnē.
Vairāk par to, kā sekmīgāk sagatavoties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā “Sagatavošanas kursi valsts pārbaudījumiem un studijām” (raksts aktualizēts atbilstoši piedāvājumam 2024./25. mācību gadā).
Labdien! Es vēlos noskaidrot, vai 2024./2025. mācību gadā būs iespēja nokārtot CE ķīmijā? Vidusskolu esmu beigusi 2006.gadā, taču diemžēl šo eksāmenu nekārtoju. Vēlos iestātos augstskolā farmācijas programmā, kur CE ķīmijā ir obligāta prasība. Paldies jau iepriekš!
Labdien!
Personām, kuras jau ieguvušas vidējo izglītību un saņēmušas atestātu par vispārējo vidējo izglītību vai diplomu par profesionālo vidējo izglītību, bet iepriekšējos gados nav kārtojušas nepieciešamos centralizētos eksāmenus (CE) vai vēlas uzlabot to rezultātus, ir iespēja pieteikties CE kārtošanai augstskolās, kas noslēgušas sadarbības līgumu ar VISC. Šajā mācību gadā CE ķīmijā varēja kārtot Latvijas Universitātē (par maksu - 59 EUR). Par iespēju kārtot CE nākamajā gadā šobrīd vēl nav informācijas - tā būs zināma 2024. gada septembrī – oktobrī.
CE norise augstskolā tiek organizēta vienlaicīgi ar eksāmenu norisi skolās. Vēršam uzmanību, ka CE kārtošanai jāpiesakās savlaicīgi – līdz kārtējā mācību gada 15. decembrim.
Kā personām ar iegūtu vidējo izglītību pieteikties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā par CE kārtošanu augstskolās (raksts katru gadu tiek aktualizēts).
Kā sagatavoties CE kārtošanai pēc vidējās izglītības ieguves
Vairākas izglītības iestādes (t.sk. augstskolas) piedāvā dažādus sagatavošanas kursus CE priekšmetos, t.sk. ķīmijā. Savukārt patstāvīgi sagatavoties valsts pārbaudījumu kārtošanai var palīdzēt:
- Digitālais zināšanu trenažieris valsts pārbaudījumu priekšmetos portālā “Uzdevumi.lv” (“digitālais privātskolotājs”);
- Sertificēti privātskolotāji, kas strādā gan individuāli, gan izglītības iestādēs - oficiālais reģistrs VIIS sistēmā;
- Privātstundas, privātskolotāju pakalpojumi, apmācības un kursi - vortālā "Mana privātstunda";
- Valsts pārbaudes darbu programmas, uzdevumi un paraugi atbilstoši jaunajam mācību saturam: VISC tīmekļa vietnē;
- Detalizēta informācija par valsts pārbaudes darbiem, t.sk. paraugi: Skola2030 tīmekļa vietnē.
Vairāk par to, kā sekmīgāk sagatavoties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā “Sagatavošanas kursi valsts pārbaudījumiem un studijām”.
Labdien! Vai ir pieejams to skolu saraksts, kur var iestāties vispārējās vidējās izglītības programmā eksterņa statusā? Neesmu nokārtojusi tikai CE matemātikā.
Labdien!
Ja ir skolēns, kurš apgūst vispārējās vidējās izglītības programmu, kādā no centralizētajiem eksāmeniem (CE) saņem nepietiekamu procentu skaitu*, tad viņš saņem liecību, nevis atestātu par vispārējo vidējo izglītību, un tiek atskaitīts no skolas. Ja ir izveidojusies šāda situācija, tad nākamajā mācību gadā var atkārtoti iestāties vispārējās vidējās izglītības programmā eksterņa statusā un atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 11. “Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē” 21.3 punktā noteiktajam viena mācību gada laikā apgūt vidusskolas mācību priekšmeta (kursa) saturu vai tā daļu, nokārtot eksāmenu un saņemt atestātu.
Mācoties eksterņa statusā, skola nodrošina iespēju mācību gada laikā apmeklēt nepieciešamās konsultācijas, pieteikties un kārtot CE.
Nosūtām Jums sarakstu ar vispārējās vidējās izglītības programmām visā Latvijā, kas tiek īstenotas klātienē, neklātienē un tālmācībā (eksternāta formā parasti uzņem neklātienes vai tālmācības programmās, taču arī klātienes programmā var uzņemt eksternāta formā – par iespējām jāinteresējas katrā konkrētajā skolā). Katra saraksta kreisajā pusē Jūs varat atlasīt programmas pēc norises vietas, budžeta/maksas u.c. kritērijiem. Iesakām Jums sazināties ar skolu un precizēt, 1)vai šajā skolā ir iespēja iestāties 12.klasē eksternāta formā, lai apgūtu matemātikas priekšmetu un nokārtotu matemātikas CE optimālajā vai augstākajā līmenī, 2)kad un kādi dokumenti jāiesniedz u.c. nianses.
Kā veiksmīgāk sagatavoties CE kārtošanai
Vairākas izglītības iestādes (t.sk. augstskolas) piedāvā sagatavošanas kursus CE matemātikā optimālajā un/ vai augstākajā līmenī Savukārt patstāvīgi sagatavoties valsts pārbaudījumu kārtošanai var palīdzēt:
- Digitālais zināšanu trenažieris valsts pārbaudījumu priekšmetos portālā “Uzdevumi.lv” (“digitālais privātskolotājs”);
- Sertificēti privātskolotāji, kas strādā gan individuāli, gan izglītības iestādēs - oficiālais reģistrs VIIS sistēmā;
- Privātstundas, privātskolotāju pakalpojumi, apmācības un kursi - vortālā "Mana privātstunda";
- Valsts pārbaudes darbu programmas, uzdevumi un paraugi atbilstoši jaunajam mācību saturam: VISC tīmekļa vietnē;
- Detalizēta informācija par valsts pārbaudes darbiem, t.sk. paraugi: Skola2030 tīmekļa vietnē.
Vairāk par to, kā sekmīgāk sagatavoties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā “Sagatavošanas kursi valsts pārbaudījumiem un studijām”.
* 2024. gadā, lai CE būtu nokārtots, tajā jāiegūst kopvērtējumā vismaz 15%, savukārt 2025. gadā būs jāiegūst jau 20%.