Digitālais asistents

E-konsultācijas
e-konsult_3_287.jpg

Izsmeļošas atbildes par izglītības iespējām Latvijā saņemsi, uzdodot jautājumu e-konsultantam. Atbildi uz jautājumu saņemsi uz savu norādīto e-pastu. Atbilde kopā ar jautājumu var tikt publicēta e-konsultāciju sadaļā. Pirms uzdot jaunu jautājumu, pārliecinies, vai tevi interesējošā atbilde jau nav šeit publicēta.  Jautājumus un atbildes var meklēt pēc atslēgas vārda un/vai atšķirot pēc jautājuma tematiskās grupas.

NIID.LV patur tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav tās kompetencē vai tādiem, uz kuriem atbilde jau ir sniegta. E-konsultācijām ir informatīvs raksturs. 

NIID.LV tiek publicētas tikai atbildes, kas sniegtas pēdējo divu kalendāro gadu laikā. E-konsultācijām ir informatīvs raksturs. Atbildes ir aktuālas to publicēšanas brīdī.

Fizisko personu dati un personiska rakstura informācija, kas ietverta iesniedzēja jautājumā un atbildē, publiski pieejamajā versijā netiek ievietota. Personu datu apstrāde tiek īstenota atbilstoši VIAA fizisko personu datu un privātuma politikai. Par personu datu apstrādi NIID.LV mājaslapā vari lasīt šeit.

Uzdot jaunu jautājumu!

Meklēšanas filtri
1 2
Nākamā
Rezultāti : 1 - 10 no 11
09-06-2025

Labdien! Ir apgūta pirmsskolas pedagoga profesija (1. līmeņa augstākā izglītība), darba stāžs - 15 gadi. Vēlos strādāt par pirmsskolas metodiķi. Kas man būtu papildus jāapgūst?

Labdien!

Prasības izglītības metodiķim (visos izglītības posmos, t.sk. pirmsskolā) ir noteiktas Ministru Kabineta noteikumu Nr.569 13.punktā un ir šādas:

  1. augstākā izglītība (izņemot īsā cikla (jeb 1.līmeņa) profesionālo augstāko izglītību) pedagoģijā vai izglītības zinātnēs;
  2. augstākā izglītība (izņemot īsā cikla profesionālo augstāko izglītību) un pedagoģiskā izglītība vai augstākās izglītības studiju programmas ietvaros apgūta ar pedagoģiju saistīta studiju programmas daļa vismaz triju kredītpunktu vai vismaz 72 stundu apjomā;
  3. augstākā izglītība (izņemot īsā cikla profesionālo augstāko izglītību) un persona iegūst pedagoģisko izglītību vai apgūst profesionālās kompetences programmu pedagoģijā vismaz 72 stundu apjomā.

Tādējādi, lai strādātu par pirmsskolas izglītības metodiķi, ir jāapgūst vismaz pirmā cikla (bakalaura, profesionālā bakalaura) augstākās izglītības programma 1)pedagoģijā vai izglītības zinātnēs, vai 2)citā nozarē, tā kā Jums 1.līmeņa pedagoģiskā izglītība jau ir iegūta.

Nosūtām Jums zināšanai sarakstu ar bakalaura līmeņa augstākās izglītības programmām pedagoģijā un izglītības zinātnēs: SARAKSTS.

Augstskolās pastāv iespēja uzsākt studijas vēlākos posmos, ja iepriekš iegūtā augstākā izglītība ir tajā pašā vai radniecīgā jomā, vai ieskaitīt atsevišķus priekšmetus (kredītpunktus) un sastādīt individuālu studiju plānu. Tāpat pastāv iespēja vērsties ar iesniegumu par iepriekšējā izglītībā (augstākajā izglītībā, kursos u.c.) un/vai profesionālajā pieredzē (tā kā Jums ir ievērojama darba pieredze pirmsskolā) iegūto zināšanu, prasmju un kompetenču atzīšanu augstskolas īstenotā studiju programmā vai tās daļā, piešķirot attiecīgus kredītpunktus un attiecīgi samainot studiju maksu. To nosaka MK noteikumi Nr.505Ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanas noteikumi” un pašas augstskolas izstrādāts iekšējais dokuments par studiju rezultātu atzīšanu. Lai precizētu, vai Jūsu iepriekš iegūtā izglītība/ darba pieredze dod kādas priekšrocības,  iesakām Jums sazināties ar izvēlētās studiju programmas direktoru vai metodiķi.

Jūs varat pēc studiju uzsākšanas pieteikties pirmsskolas izglītības metodiķa vakancei un uzsākt darba gaitas, ja darba devējs Jūs pieņem darbā.

09-05-2025

Labdien! Esmu krievu valodas skolotāja, nākamgad man nebūs stundu. Vēlos pārkvalificēties par logopēdu. Kādas ir paātrinātas apmācības iespējas?

Labdien!

Latvijā par logopēdu var strādāt divu veidu speciālisti:

  • Audiologopēds;
  • Skolotājs logopēds.

Abās profesijās izglītības un kvalifikācijas prasības ir noteiktas valsts normatīvajos aktos.

  1. Ārstniecības  likums (45.1 pants) nosaka, ka audiologopēds ir ārstniecības persona, kas ieguvusi otrā līmeņa profesionālo augstāko medicīnisko izglītību un darbojas atbilstoši savai kompetencei ārstniecībā.

Lai strādātu par audiologopēdu, pēc studijām un reģistrācijas Ārstniecības personu reģistrā ir nepieciešams sertificēties Latvijas Audiologopēdu asociācijā.

  1. Ministru Kabineta noteikumi Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” (12.punkts) nosaka, ka par skolotāju logopēdu ir tiesīga strādāt persona, kura ieguvusi augstāko pedagoģisko izglītību un skolotāja logopēda kvalifikāciju vai augstāko izglītību un logopēda vai audiologopēda kvalifikāciju.

Skolotājs logopēds var strādāt privātpraksē vai īstenot runas attīstības un valodas korekcijas interešu izglītības programmas pirmsskolas/ skolas vecuma bērniem (pēc pedagoga privātprakses sertifikāta ieguves).

Tāpat skolotājs logopēds pēc reģistrācijas Ārstniecības atbalsta personu reģistrā un  sertifikācijas Latvijas Logopēdu asociācijā var būt ārstniecības atbalsta persona, strādāt ārstniecības un rehabilitācijas iestādēs vai privātpraksē.

Logopēda kvalifikāciju nevar iegūt, mācoties pedagogu profesionālās pilnveides kursos.  Lai kļūtu par logopēdu, ir jāstudē profesionālā bakalaura programmā:

  • Audiologopēdija – iegūst profesionālā bakalaura grādu veselības aprūpē un audiologopēda kvalifikāciju (īsteno Rīgas Stradiņa universitāte, tikai pilna laika klātienes studijas);
  • Logopēdija - iegūst profesionālā bakalaura grādu logopēdijā un skolotāja logopēda kvalifikāciju (īsteno RTU Liepājas akadēmija (iepriekš – Liepājas Universitāte), pilna laika klātienes vai nepilna laika neklātienes studijas). Par skolotāju logopēdu var uzsākt strādāt jau studiju laikā.

Zināšanai informējam, ka augstskolās pastāv iespēja uzsākt studijas vēlākos posmos, ja iepriekš iegūtā augstākā izglītība ir tajā pašā vai radniecīgā jomā, vai ieskaitīt atsevišķus priekšmetus (kredītpunktus) un sastādīt individuālu studiju plānu. Tāpat pastāv iespēja vērsties ar iesniegumu par iepriekšējā izglītībā (augstākajā izglītībā, kursos u.c.) un/vai profesionālajā pieredzē iegūto zināšanu, prasmju un kompetenču atzīšanu augstskolas īstenotā studiju programmā vai tās daļā, piešķirot attiecīgus kredītpunktus un attiecīgi samazinot studiju maksu. To nosaka MK noteikumi Nr.505Ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanas noteikumi” un pašas augstskolas izstrādāts iekšējais dokuments par studiju rezultātu atzīšanu. Lai precizētu, vai Jūsu iepriekš iegūtā izglītība/ darba pieredze dod kādas priekšrocības,  iesakām Jums sazināties ar izvēlētās studiju programmas direktoru vai metodiķi.

Vairāk par audiologopēda un skolotāja logopēda profesiju (darba apraksts, attēlu galerija, mācību iespējas) varat uzzināt, apmeklējot vietni Profesiju Pasaule.

Papildu informācija

  • Par skolotāju pārkvalifikācijas iespējām papildus varat izlasīt LV portāla skaidrojumā.
  • Skolotāju pārkvalifikācijas programmām dažādās mācību jomās katru gadu tiek piešķirts valsts budžeta finansējums. Par aktuālajām iespējām varat uzzināt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) mājaslapā.
28-03-2025

Labdien! Esmu ieguvusi profesionālo bakalaura grādu izglītībā un sociālā pedagoga kvalifikāciju.  Vēlos uzzināt, vai šobrīd es varu iegūt pirmsskolas skolotāja kvalifikāciju, vai arī man jāmācās viss no jauna?

Labdien!

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569  “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” (5. punkts) prasības pirmsskolas pedagoga izglītībai un profesionālajai kvalifikācijai ir šādas:

  • augstākā pedagoģiskā vai augstākā izglītība un pirmsskolas skolotāja kvalifikācija;
  • augstākā pedagoģiskā vai augstākā izglītība un sākumizglītības skolotāja kvalifikācija;
  • augstākā izglītība pedagoģijā un apgūta profesionālās kompetences pilnveides programma pirmsskolas saturā un didaktikā;
  • maģistra vai doktora grāds izglītībā vai pedagoģijā un tā iegūšanai izstrādātais zinātniskais darbs ir saistīts ar pirmsskolas izglītības saturu un didaktiku;
  • pedagoģiskā izglītība un mūzikas skolotāja kvalifikācija pirmsskolas mūzikas skolotājam vai sporta skolotāja kvalifikācija pirmsskolas sporta skolotājam.

Tā kā Jūs esat iepriekš ieguvusi augstāko izglītību pedagoģijā, tad ātrākais ceļš, lai uzsāktu strādāt par pirmsskolas pedagogu, ir apgūt pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmu vismaz 72 stundu apjomā pirmsskolas saturā un didaktikā. Nosūtām Jums attiecīgo programmu sarakstu. NIID.LV sarakstiem ir informatīvs raksturs, līdz ar to informācijas precizēšanai iesakām Jums sazināties ar augstskolu, kura īsteno šo programmu.

Jūs varat arī iegūt pirmsskolas skolotāja kvalifikāciju, studējot īsā cikla (1.līmeņa) programmā “Pirmsskolas skolotājs”.  Augstākās izglītības programmās pastāv iespēja iestāties tās pašas vai līdzīgas tematikas studiju programmas vēlākos posmos (2.,3. vai 4. semestrī), pielīdzinot iepriekšējās studijās iegūtos kredītpunktus. Tādējādi Jūs varat pabeigt studijas īsākā laikā, attiecīgi samazinot arī mācību maksu. Par šo iespēju Jums jānoskaidro, sazinoties ar augstskolu (no augstāk minētā saraksta), kas īsteno augstākās izglītības programmu pirmsskolas skolotāja kvalifikācijas ieguvei.

15-03-2025

Labdien! Vai visi NIID.LV piedāvātie kursi tiek ieskaitīti kā pedagogu profesionālās kompetences pilnveide? Un vai Rīgas valstspilsētas pašvaldības izglītības iestāžu pedagogiem mācības ir bez maksas?

Labdien!

Nacionālā izglītības iespēju datubāze (NIID.LV) nav izglītības iestāde un neīsteno izglītības programmas. NIID.LV tiek apkopotas dažādas izglītības iespējas, t.sk. pedagogu profesionālās pilnveides programmas*:

1)Pedagogu profesionālās pilnveides programmas ar sertifikāta ieguvi (izstrādā un īsteno tikai augstskolas, kuras īsteno augstākās izglītības programmas pedagoģijā);

2)Pedagogu profesionālās pilnveides programmas ar apliecības ieguvi (izstrādā un īsteno valsts, pašvaldību vai privātās izglītības iestādes, ministriju padotības iestādes vai pedagogu profesionālās nevalstiskās organizācijas).

NIID.LV sarakstiem ir informatīvs raksturs, tādēļ iesakām Jums sazināties ar izvēlēto izglītības sniedzēju, lai precizētu, vai konkrētā programma šobrīd ir aktuāla un kad plānots to īstenot.

Sarakstos minētās programmas tiek īstenotas galvenokārt par maksu. Katru gadu  Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) tiek apstiprināti arī programmu saraksti, kuras plānots īstenot par valsts budžeta līdzekļiem. Aktuālo piedāvājumu iespējams aplūkot IZM mājaslapā (šobrīd nav aktuāla piedāvājuma, taču informācija tiek regulāri atjaunota).

Pedagogu profesionālās pilnveides programmas Rīgas pilsētas pašvaldības pedagogiem bez maksas piedāvā Rīgas izglītības un informatīvi metodiskais centrs (RIIMC). Aktuālo programmu sarakstu lūdzam skatīt RIIMC mājaslapā.

*Pedagogu profesionālās pilnveides programmas tiek izstrādātas un īstenotas atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” III daļā noteiktajam.

03-09-2024

Labdien! Vai ir iespējams iegūt skolotāja kvalifikāciju ārpus bakalaura studijām un "Mācītspēka" programmas? Vai ir iespēja apgūt nepieciešamos kredītpunktus bakalaura programmā, nepabeidzot visu programmu? Vai par valodas skolotāju var kļūt, ja ir nevis ar konkrētu valodu saistītā augstākā izglītība, bet valodas prasmju sertifikāts B2 vai C līmenī?

Labdien!

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Ministru kabineta noteikumiem Nr.569  “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” (2. punkts) prasības mācību priekšmetu skolotāja (t.sk. valodu jomā) izglītībai un profesionālajai kvalifikācijai ir šādas:

  • augstākā pedagoģiskā izglītība un atbilstoša mācību priekšmeta skolotāja kvalifikācija;
  • augstākā izglītība mācību priekšmetam atbilstošā zinātnes nozarē un skolotāja kvalifikācija vai apgūta profesionālās kompetences pilnveides programma vismaz 72 h apjomā, vai augstākās izglītības studiju programmas ietvaros apgūta ar pedagoģiju saistīta studiju programmas daļa vismaz 2 kredītpunktu (KP) jeb vismaz 72 h apjomā;
  • augstākā izglītība un maģistra vai doktora grāds izglītībā vai pedagoģijā un tā iegūšanai izstrādātais zinātniskais darbs ir saistīts ar mācību priekšmeta saturu un didaktiku.

Papildus MK noteikumu Nr.569 7.punkts nosaka, ka par vispārējās, profesionālās un interešu izglītības pedagogu ir tiesīga strādāt persona, kura ieguvusi augstāko izglītību un studiju programmas ietvaros apguvusi mācību priekšmetam, modulim, interešu izglītības nodarbībai atbilstošu studiju programmas daļu 6 KP jeb 240 stundu apjomā un kura apguvusi šo profesionālās kompetences pilnveides programmu 72 h apjomā, vai apgūst vai ir apguvusi izglītības programmu pedagoģijā, ja tās apjoms nav mazāks par 650 stundām un tā tiek īstenota divu gadu laikā līdztekus pedagoga darbam. Tātad, ja Jūs šobrīd studējat vai esat jau ieguvusi augstāko izglītību (neesat norādījusi), tad Jūs varat paralēli apgūt studiju kursus attiecīgajā mācību jomā (vismaz 6 KP jeb 240 h apjomā) + pedagogu profesionālās pilnveides programmu 72 h apjomā.

Savukārt, ja augstākā izglītība nav iegūta vai šobrīd nestudējat, tad ar apgūtiem atsevišķiem studiju kursiem vai pilnveides programmu vien nepietiks. Šādā gadījumā, lai strādātu par valodu skolotāju, ieteicamākā izvēle ir studēt profesionālā bakalaura programmā “Skolotājs” un iegūt skolotāja kvalifikāciju ar specializāciju valodu jomā. Strādāt par skolotāju drīkst jau studiju laikā.

Ja Jums nav pabeigtas augstākās izglītības humanitāro zinātņu (valodu) jomā, tad Jūs nevarat pieteikties studijām “Mācītspēka” ietvaros.

Taču ar augstāko izglītību citās jomās ir iespēja studēt maģistra programmā “Izglītības zinātne”, kuras apakšprogrammā “Pedagoģija” var studēt arī personas ar augstāko izglītību – bakalaura grādu citās nozarēs. Lai atbilstu noteikumu Nr.569 prasībām, maģistra grāda iegūšanai izstrādātajam zinātniskajam darbam obligāti jābūt saistītam ar izvēlēto mācību jomu.

Papildus informējam, ka MK noteikumi Nr.569 neattiecas uz pieaugušo neformālo izglītību – t.i., ar atbilstošām valodas kompetencēm (ja šīs  kompetences apliecina B2 vai C1 sertifikāts, tā noteikti būs priekšrocība) bez papildu nosacījumu izpildes var pasniegt valodas kursus pieaugušajiem (lēmumu pieņem darba devējs – izglītības iestāde, izvērtējot kandidāta atbilstību). Ja citi iepriekšējās izglītības/ kvalifikācijas nosacījumi atbilst MK noteikumu Nr.569 6.punktā noteiktajam, tad, papildus apgūstot pedagogu profesionālās pilnveides programmu vismaz 72 h apjomā (piemēram, “Pedagoģiskās darbības pamati”), ir iespēja reģistrēt pedagoga privātpraksi un strādāt par interešu izglītības pedagogu (vadīt valodas pulciņus bērniem) vai privātpraksē mācīt pieaugušos, saņemot atļauju attiecīgajā pašvaldībā.

26-07-2024

Labdien! Vai es varu strādāt par sporta skolotāju, pabeidzot 1.līmeņa programmu "Sporta treneris"? Vai es varu sākt strādāt, studējot 1. kursā?

Labdien!

Lai strādātu par sporta skolotāju, izglītībai un profesionālajai kvalifikācijai ir jāatbilst Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”. Noteikumu 2.3. punktā noteikts, ka par vispārējās izglītības pedagogu (t.sk. sporta skolotāju) ir tiesīga strādāt persona, kurai ir augstākā izglītība mācību priekšmetam atbilstošā zinātnes nozarē un skolotāja kvalifikācija vai profesionālās kompetences pilnveides programma vismaz 72 h apjomā, vai augstākās izglītības studiju programmas ietvaros apgūta ar pedagoģiju saistīta studiju programmas daļa vismaz divu kredītpunktu jeb vismaz 72 h apjomā.

Sporta trenera (5. profesionālās kvalifikācijas līmenis (PKL)) izglītību var iegūt, studējot īsā cikla programmā:

  • Sporta treneris” – īsteno Latvijas Universitāte (LU) Rīgā un 4 reģionālajās filiālēs – Cēsīs, Kuldīgā, Madonā un Tukumā;
  • Sporta un izglītības speciālists” – īsteno Rīgas Stradiņa universitātes Latvijas sporta pedagoģijas akadēmija (RSU LSPA).

LU īstenotās programmas “Sporta treneris” ietvaros pedagoģiju neapgūst pietiekamā apjomā, lai strādātu par sporta skolotāju. Tādēļ papildus ir jāapgūst pedagoģijas profesionālās pilnveides programma vismaz 72 h apjomā. Apgūt šo programmu Jūs varat paralēli studijām. Taču uzsākt vadīt treniņus un nodarbības (t.sk. bērniem) Jūs varēsiet tikai pēc sekmīgi pabeigta 1. studiju gada, ja neesat iepriekš apguvis profesionālās ievirzes programmu sportā ar kodu 30V*. Tāpat Jūs varat apgūt pedagoģijas kursus arī pēc studiju pabeigšanas.

Savukārt RSU LSPA īstenotajā studiju programmā “Sporta un izglītības speciālists” ir iespēja apgūt šādas apakšprogrammas:

  • Sporta veida treneris;
  • Pirmsskolas sporta skolotājs;
  • Pielāgoto fizisko aktivitāšu speciālists izglītībā,

un iegūt vienu no kvalifikācijām (5.PKL):

  • Skolotājs (ar specializāciju pirmsskolas pedagoģijā);
  • Sporta treneris (LR atzīto sporta federāciju norādītajos sporta veidos).

Izvēloties apakšprogrammas “Pirmsskolas sporta skolotājs” vai “Pielāgoto fizisko aktivitāšu speciālists izglītībā”, lai strādātu par sporta skolotāju, papildus pedagoģija nav jāapgūst.

LU uzņemšana jau ir noslēgusies, taču tiek plānots, ka augustā būs papildu uzņemšana (aptuveni no 12. augusta, precīza informācija tiks publicēta LU mājaslapā). RSU LSPA programmās uzņemšana turpinās līdz 9. augustam.

*MK noteikumi Nr.77 (12.1  punkts) “Noteikumi par sporta speciālistu sertifikācijas kārtību un sporta speciālistam noteiktajām prasībām” nosaka, ka bez sertifikāta strādāt sporta jomā un vadīt sporta treniņus (nodarbības) ir tiesīga arī persona, kura iegūst augstāko pedagoģisko izglītību sporta studiju programmā un atbilst vismaz vienam no šādiem kritērijiem:

  • ir iegūta profesionālās ievirzes sporta izglītība (izglītības programmas kods 30V) akreditētā profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādē;
  • ir iegūts pilns pirmajam akadēmiskajam gadam paredzētais kredītpunktu skaits.
16-07-2024

Labdien! Man ir iegūta pirmsskolas skolotāja kvalifikācija, piektā līmeņa kvalifikācija un maģistra grāds izglītībā. Vai man jāapgūst papildu izglītība, lai es varētu strādāt par mūzikas skolotāju pirmsskolā?

Labdien!

Atbildes sagatavošanas procesā konsultējāmies ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktori Baibu Bašķeri. Speciāliste skaidroja, ka atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” 5. punktam par pirmsskolas pedagogu ir tiesīga strādāt persona, kuras izglītība un profesionālā kvalifikācija atbilst vienai no šādām prasībām:

- augstākā pedagoģiskā vai augstākā izglītība un pirmsskolas skolotāja kvalifikācija;

- augstākā pedagoģiskā vai augstākā izglītība un sākumizglītības skolotāja kvalifikācija;

- augstākā izglītība pedagoģijā un apgūta profesionālās kompetences pilnveides programma pirmsskolas saturā un didaktikā (vismaz 72 stundu apjomā);

- maģistra vai doktora grāds izglītībā vai pedagoģijā un tā iegūšanai izstrādātais zinātniskais darbs ir saistīts ar pirmsskolas izglītības saturu un didaktiku;

- pedagoģiskā izglītība un mūzikas skolotāja kvalifikācija pirmsskolas mūzikas skolotājam vai sporta skolotāja kvalifikācija pirmsskolas sporta skolotājam (šis punkts pamatā attiecas uz tām personām, kuras nav ieguvušas pirmsskolas skolotāja izglītību).

Speciāliste skaidroja, ka par sporta vai mūzikas skolotāju pirmsskolā var strādāt personas gan ar pirmsskolas vai sākumskolas skolotāja kvalifikāciju (tā kā minētajās programmās nepieciešamajā apjomā tiek apgūti visi pirmsskolā īstenojamie priekšmeti, t.sk. mūzika un sports), gan ar sporta vai mūzikas skolotāja kvalifikāciju.

Tādējādi, ja esat ieguvusi augstāko pedagoģisko izglītību un pirmsskolas skolotāja kvalifikāciju, Jums ir tiesības strādāt par mūzikas skolotāju pirmsskolā.

14-06-2024

Labdien! Vēlos strādāt pat pirmsskolas izglītības iestādes vadītāju. Man ir iegūta 1.līmeņa izglītība un kvalifikācija “Pirmsskolas skolotājs”, kā arī bakalaura grāds mediju studijās un diploms par apgūtu programmu uzņēmējdarbībā. Ko nepieciešams vēl apgūt papildus?

Labdien!

Prasības izglītības iestādes vadītāja, vadītāja vietnieka un metodiķa izglītībai un profesionālajai kvalifikācijai ir noteiktas Ministru kabineta noteikumu  Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” 13.punktā un ir sekojošas:

  • augstākā izglītība (izņemot 1.līmeņa profesionālo augstāko izglītību) pedagoģijā vai izglītības zinātnēs, vai
  • augstākā izglītība (izņemot 1.līmeņa profesionālo augstāko izglītību) + pedagoģiskā izglītība vai augstākās izglītības studiju programmas ietvaros apgūta ar pedagoģiju saistīta studiju programmas daļa vismaz 2 kredītpunktu jeb vismaz 72 stundu apjomā, vai
  • augstākā izglītība (izņemot 1.līmeņa profesionālo augstāko izglītību) un persona iegūst pedagoģisko izglītību vai apgūst profesionālās kompetences programmu pedagoģijā vismaz 72 stundu apjomā.

Tādējādi, tā kā Jums ir iegūta augstākā izglītība (bakalaura grāds) + pedagoģiskā izglītība, tad Jūsu izglītība un profesionālā kvalifikācija ir atbilstošas MK noteikumu Nr.569 prasībām un ļauj Jums pretendēt uz pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja amatu bez papildu nosacījumu izpildes. Taču, ja pirmsskolas skolotāja kvalifikācija un / vai darba pieredze pirmsskolas izglītības iestādē iegūta sen, tad iesakām papildus apgūt, piemēram, jauno pirmsskolas mācību saturu, metodiku un didaktiku atbilstoši Skola2030 prasībām.

Informāciju par aktuālajiem pedagogu profesionālās pilnveides kursiem Jūs varat meklēt:

  • Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) mājaslapā – sadaļā “Pedagogu profesionālās kompetences pilnveide” (mācību iespējas ar valsts budžeta finansējumu);
  • NIID.LV datubāzē - pedagogu profesionālās pilnveides programmu sarakstā (informācija tiek regulāri atjaunota);
  • Augstskolu mūžizglītības centru vietnēs: Latvijas Universitātē (LU), RTU Liepājas akadēmijā (iepriekš – Liepājas Universitāte, LiepU), Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA), Daugavpils Universitātē (DU);
  • Valsts izglītības satura centra (VISC) tīmekļa vietnē;
  • Jūs varat arī paralēli studijām apmeklēt atsevišķus studiju kursus klausītāja statusā augstskolās, kuras īsteno pedagoģijas programmas, kārtot pārbaudījumus, iegūt KP, saņemt novērtējumu un augstskolas apstiprinātu izziņu par kursu veiksmīgu apguvi. Piemēram, apgūt atsevišķu studiju kursu klausītāja statusā pirmsskolas pedagoģiskā procesa organizācijā un vadībā piedāvā LU;
  • Projekta Skola2030 tīmekļa vietnē ir pieejama informācija par aktuālajiem kursiem (t.sk. e-mācībām), plaša mācību resursu krātuve atbilstoši jaunajam mācību saturam u.c.

Vēršam uzmanību, ka NIID.LV e-konsultācijām ir informatīvs raksturs. Lai saņemtu oficiālu atzinumu par Jūsu iegūtās izglītības un kvalifikācijas atbilstību, Jūs varat rakstīt vēstuli uz Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) centrālo e-pastu: pasts@izm.gov.lv. Vēstulei pielikumā jāpievieno ieskenēti diplomi, diplomu pielikumi, sertifikāti vai apliecības par pedagogu profesionālās pilnveides programmu apguvi, izziņas par studiju kursu (kredītpunktu) apguvi u.c. dokumenti, kas var apliecināt attiecīgu izglītību. IZM speciālisti izvērtēs Jūsu izglītības dokumentus un sniegs rakstisku atzinumu par Jūsu izglītības atbilstību, t.sk. par nepieciešamo papildu izglītības apguvi, ja tāda būs nepieciešama.

14-08-2023

Labdien! Interesējos par pirmsskolas skolotāja profesiju. Esmu pabeigusi Rīgas Pedagoğisko skolu un ieguvusi 1.līmeņa augstāko izglītību uzņemējdarbības vadībā. Kas man būtu jāapgūst papildus, lai es varētu strādāt pirmsskolas izglītības iestādē?

Labdien!

Atbildes sagatavošanas procesā sazinājāmies ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktora vietnieci pedagogu un pieaugušo izglītības jomā Baibu Bašķeri, kura skaidroja, ka atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569  “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” (5. punkts) prasības pirmsskolas pedagoga (bērnudārza audzinātāja) izglītībai un profesionālajai kvalifikācijai ir šādas:

  • augstākā pedagoģiskā vai augstākā izglītība un pirmsskolas skolotāja kvalifikācija;
  • augstākā pedagoģiskā vai augstākā izglītība un sākumizglītības skolotāja kvalifikācija;
  • augstākā izglītība pedagoģijā un apgūta profesionālās kompetences pilnveides programma pirmsskolas saturā un didaktikā;
  • maģistra vai doktora grāds izglītībā vai pedagoģijā un tā iegūšanai izstrādātais zinātniskais darbs ir saistīts ar pirmsskolas izglītības saturu un didaktiku;
  • pedagoģiskā izglītība un mūzikas skolotāja kvalifikācija pirmsskolas mūzikas skolotājam vai sporta skolotāja kvalifikācija pirmsskolas sporta skolotājam.

Tādējādi, ja, mācoties Rīgas Pedagoģiskajā skolā, esat ieguvusi pirmsskolas vai sākumskolas skolotāja kvalifikāciju, tad Jūsu iegūtā izglītība (augstākā izglītība + pirmsskolas vai sākumskolas skolotāja kvalifikācija) atbilst MK noteikumu prasībām un Jūs varat strādāt par pirmsskolas skolotāju bez papildu nosacījumu izpildes. Taču, ja Jums nav pieredzes pirmsskolas skolotāja darbā vai šī pieredze iegūta sen, aspeciāliste iesaka Jums papildus apgūt mūsdienu prasībām atbilstošu pirmsskolas saturu un didaktiku:

1)apgūstot atsevišķu studiju kursu klausītāja statusā pirmsskolas saturā un didaktikā kādā no augstskolām, kas īsteno īsā cikla (1.līmeņa jeb koledžas) programmu “Pirmsskolas skolotājs” (piemēram, Latvijas Universitātē Rīgā vai filiālēs – informāciju, kā pieteikties klausītāju kursiem un lekciju sarakstu atradīsiet šajā saitē);

2)mācoties kādā no pedagogu profesionālās pilnveides programmām vismaz 72 h apjomā (īsteno tikai augstskolas). Nosūtām Jums programmu sarakstu: SARAKSTS. NIID.LV sarakstam ir informatīvs raksturs, tādēļ iesakām Jums sazināties ar izvēlēto augstskolu, lai precizētu, kad plānots īstenot konkrēto programmu.

Papildu informācija:

Vairāk par pirmsskolas skolotāja profesiju (darba apraksts, attēlu galerija, intervija, mācību iespējas) varat uzzināt vietnē “Profesiju Pasaule”.

11-07-2023

Labdien! Vai Interešu izglītības pulciņa vadītājam ir jābūt diplomam tajā priekšmetā, kuru viņš vēlas mācīt skolēniem? Vai nepietiek ar to, ka cilvēks ar to ir nodarbojies pats jau daudzus gadus un viņam ir mācību materiāli? Cilvēks vēlas vadīt Interešu izglītības pulciņu vienu mācību stundu nedēļā.

Labdien!

Ņemot vērā, ka jautājumā nav norādīta informācija, kāda tieši izglītība ir personai, kura vēlas īstenot interešu izglītību skolēniem, sniedzam vispārēju informāciju, kāds normatīvais akts nosaka prasības interešu izglītības pedagogam.

Normatīvajos aktos nav noteikta prasība, ka personai ir jābūt iegūtai izglītībai tieši tajā jomā, kurā vēlas īstenot interešu izglītību, taču personai, kura vēlas strādāt par interešu izglītības pedagogu, ir jāatbilst MK noteikumos Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” 6. un 7. punktā minētajām izglītības un profesionālās kvalifikācijas prasībām.

Papildus jau nosūtītajai informācijai, vēlos vērst uzmanību, ka MK noteikumu Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” 14.punkts nosaka, ka noteikumu 6. punktā minētās prasības profesionālās un interešu izglītības pedagogam attiecībā uz pedagoģisko izglītību nav attiecināmas uz pedagogu, kura darba slodze izglītības iestādē ir mazāka par 360 darba stundām gadā.

Ja plānojat pasniegt interešu izglītības programmu sporta jomā (aerobika vai ritmika) jaunāko klašu skolēniem, vēršu uzmanību, ka prasības sporta speciālistam, kurš īsteno sporta interešu izglītības programmu ir norādītas MK noteikumu Nr. 77 “Noteikumi par sporta speciālistu sertifikācijas kārtību un sporta speciālistam noteiktajām prasībām13. pantā  - “Sporta speciālistam, kurš īsteno sporta interešu izglītības programmu, nepieciešama augstākā pedagoģiskā izglītība sportā vai C kategorijas sertifikāts. Sporta speciālistam, kurš īsteno sporta interešu izglītības programmu prāta sporta veidā, nepieciešams C kategorijas sertifikāts vai augstākā pedagoģiskā izglītība, vai augstākā izglītība un sertifikāts par apgūtu pedagogu profesionālās pilnveides B programmu.”

Ja Jums ir jautājumi par interešu izglītības pedagogam nepieciešamo izglītību, aicinām sazināties ar jautājumā kompetento iestādi - Izglītības kvalitātes valsts dienestu ikvd@ikvd.gov.lv; 67222504; 67507837

1 2
Nākamā
Rezultāti : 1 - 10 no 11