Digitālais asistents

E-konsultācijas
e-konsult_3_287.jpg

Izsmeļošas atbildes par izglītības iespējām Latvijā saņemsi, uzdodot jautājumu e-konsultantam. Atbildi uz jautājumu saņemsi uz savu norādīto e-pastu. Atbilde kopā ar jautājumu var tikt publicēta e-konsultāciju sadaļā. Pirms uzdot jaunu jautājumu, pārliecinies, vai tevi interesējošā atbilde jau nav šeit publicēta.  Jautājumus un atbildes var meklēt pēc atslēgas vārda un/vai atšķirot pēc jautājuma tematiskās grupas.

NIID.LV patur tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav tās kompetencē vai tādiem, uz kuriem atbilde jau ir sniegta. E-konsultācijām ir informatīvs raksturs. 

NIID.LV tiek publicētas tikai atbildes, kas sniegtas pēdējo divu kalendāro gadu laikā. Atbildes tiek regulāri aktualizētas.

Fizisko personu dati un personiska rakstura informācija, kas ietverta iesniedzēja jautājumā un atbildē, publiski pieejamajā versijā netiek ievietota. Personu datu apstrāde tiek īstenota atbilstoši VIAA fizisko personu datu un privātuma politikai. Par personu datu apstrādi NIID.LV mājaslapā vari lasīt šeit.

Uzdot jaunu jautājumu!

Meklēšanas filtri
1 2
Nākamā
Rezultāti : 1 - 10 no 19
31-01-2024

Labdien! Mans bērns šobrīd mācās 4. klasē. Vai ir iespējams turpināt izglītību un pabeigt pamatskolu tālmācības ceļā, jo bērns bieži slimo un kavē skolu? Kurās skolās var mācīties Liepājā?

Labdien!

Jā, bērns var iegūt pamatizglītību, mācoties tālmācībā. Nosūtām Jums sarakstu ar pamatizglītības programmām, kuras tiek īstenotas tālmācības formā: SARAKSTS.

Pārsvarā pamatizglītības programmas tālmācības formā tiek īstenotas privātajās izglītības iestādēs par maksu, taču ir arī valsts budžeta finansētas programmas: SARAKSTS. Arī maksas programmās mēdz būt atsevišķas budžeta vietas (piemēram, bērniem no maznodrošinātām un/vai daudzbērnu ģimenēm, bērniem, kuri saņem augstus vērtējumus utt.) un atlaides.

Saskaņā ar NIID.LV pieejamo informāciju Liepājā šobrīd netiek īstenota neviena pamatizglītības programma tālmācības formā (ne par maksu, ne par valsts budžeta līdzekļiem). Tuvākās skolas, kas īsteno pamatskolas tālmācības programmu, ir Nīkrāces pamatskola un Brocēnu vidusskola (abās pieejams valsts budžeta finansējums).

Vairākas skolas savās mājaslapās norāda, ka skolā pamatizglītību apgūst bērni no visas Latvijas, t.sk. Liepājas, jo viss mācību process (mācības, konsultācijas, audzināšanas stundas u.c.) notiek attālināti un skolā fiziski nav jāierodas. Arī vecāku sapulces notiek tiešsaistē.

Tādējādi, lai noskaidrotu, kādas ir iespējas Jūsu bērnam mācīties kādā no tālmācības programmām, kā tiek organizētas mācības, kādi dokumenti jāiesniedz, vai ir budžeta vietas / kādas atlaides ir pieejamas utt., iesakām Jums:

1)rūpīgi iepazīties ar pieejamo informāciju katras skolas mājaslapā;

2)sazināties ar skolas uzņemšanas komisijas vai administrācijas pārstāvi, lai precizētu informāciju.

Papildu informācija

Izglītības likums (8. pants) un Ministru kabineta noteikumi Nr.11 “Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē” (12. punkts) nosaka, ka bērni no 1.līdz 6. klasei izglītību var iegūt arī ģimenē (mājmācībā). Lai to izdarītu, nepieciešams 1)vienoties ar skolu un 2)rakstīt iesniegumu par izglītības iegūšanu ģimenē, iesniegumam pievienojot ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta izsniegtu izziņu par bērna veselības stāvokli vai klīniskā/ veselības psihologa izsniegtu atzinumu par bērna psiholoģisko stāvokli, kura dēļ ir ieteicamas mācības ģimenē. Jūs varat interesēties par šo iespēju arī tuvākajās - Liepājas skolās.

21-12-2023

Labdien! Vai mani pielaidīs pie valsts eksāmeniem ar vienu nesekmigu gada atzīmi? Un vai es varēšu iet tālāk mācīties, ja man vienā priekšmetā gada atzīme būs nesekmīga?

Labdien!

Nesekmīgi semestra vai gada vērtējumi neietekmē pielaidi centralizēto eksāmenu (CE) kārtošanai. Skolēni piesakās CE kārtošanai katru gadu līdz 15. decembrim (9. klases skolēnus CE kārtošanai piesaka skola, pamatojoties uz vecāku iesniegumu), kad vēl nav zināmi semestra un/vai gada vērtējumi, un kārto tos neatkarīgi no saņemtajiem gada vērtējumiem. Turklāt vērtējumi gadā un CE tiek izlikti atsevišķi  - netiek aprēķināta gada atzīmes un CE vērtējuma vidējā vērtība, jo gada atzīmi izsaka ballēs, savukārt CE vērtējumu – procentos.

Ar vienu nesekmīgu gada vērtējumu var pabeigt pamatizglītības apguvi, saņemt apliecību un turpināt izglītības ieguvi vidējās izglītības pakāpē. Taču visi CE gan ir jānokārto sekmīgi (2023./2024. mācību gadā būs jāsaņem vismaz 15%). Vispārējās izglītības likuma 39.panta trešajā daļā ir noteikts, ka par vispārējās pamatizglītības programmas apguvi skolēnam izsniedz liecību, ja:

1) nav iegūts vērtējums gadā kādā no mācību priekšmetiem;

2) vērtējums divos vai vairākos mācību priekšmetos gadā ir zemāks par četrām ballēm;

3) nav iegūts vērtējums kādā no valsts pārbaudījumiem, izņemot gadījumu, kad skolēns ir atbrīvots no noteiktajiem valsts pārbaudījumiem.

Taču jāņem vērā, ka pat vienu ar nesekmīgu vērtējumu nevar iestāties daudzās vidusskolās un ģimnāzijās. Ar nesekmīgu vērtējumu konkursa kārtībā var iestāties tikai atsevišķās skolās, pārsvarā neklātienes vai tālmācības programmās, vai arī privātskolās par maksu. Savukārt profesionālās izglītības iestādēs parasti audzēkņi tiek uzņemti konkursa kārtībā, pamatojoties uz pamatizglītības vidējo vērtējumu noteiktos priekšmetos. Ne visās skolās ir noteikts kritērijs, ka vērtējumiem jābūt sekmīgiem, taču jārēķinās, ka uz noteiktu profesiju apguvi tehnikumos, koledžās vai profesionālajās vidusskolās mēdz būt konkurss un grupas nokomplektējas ātri.

Līdz ar to iesakām:

1)Ja ir saņemts nesekmīgs semestra vērtējums kādā priekšmetā, tad darīt visu iespējamo, lai gada vērtējums būtu sekmīgs. Varbūt savā skolā ir iespēja saņemt kādu atbalstu – ieteikumus un palīdzību priekšmeta apguvē, papildu konsultācijas, privātstundas, psiholoģisko atbalstu, ja nepieciešams. Tāpat varētu apsvērt iespēju apmeklēt labu privātskolotāju. Sertificētus privātskolotājus, kas strādā gan individuāli, gan izglītības iestādēs, var atrast VIIS sistēmas oficiālajā reģistrā. Informāciju par privātstundām un privātskolotāju pakalpojumiem var meklēt arī vortālā "Mana privātstunda".

2)Uzzināt, kādi ir uzņemšanas noteikumi vidusskolā, tehnikumā vai citā izglītības iestādē, kurā vēlaties mācīties pēc 9. klases – ar kādiem vērtējumiem uzņem, vai ir jākārto iestājpārbaudījumi, kādi dokumenti jāiesniedz utt. Lai atrastu izglītības iespējas un skolu kontaktinformāciju, Jūs varat izmantot NIID.LV Digitālo asistentu, interaktīvas infografikas par profesionālās izglītības iespējām pēc 9. klases, informāciju par Atvērto durvju dienām u.c. resursus.

Vēlam labas sekmes mācībās, motivāciju un veiksmi mērķu īstenošanā!

17-07-2023

Labdien! Nav īsti skaidrība par pamatizglītības atestāta iegūšanu jaunietim. Jaunietis otro gadu mācījies pamatskolas devītajā klasē un šogad saņēmis divus nesekmīgus vērtējumus. Ir pielaists pie eksāmeniem, kurus sekmīgi nokārtojis, angļu valodā pat saņēmis augstu vērtējumu. Kurš rezultāts angļu valodā tiek uzskatāms par gala vērtējumu, ja pēc likuma eksāmens un gada atzīme tiek uzskatīta par vienu vērtējumu? Vai šajā gadījumā jaunietis saņem liecību un pamatskolas atestātu neiegūst? Kur izglītību iegūt tālāk, ja ir tikai liecība?

Labdien!

Ja jaunietis 9. klases noslēgumā ir saņēmis divus vai vairāk nesekmīgus gada vērtējumus, tad viņš pamatizglītību nav ieguvis un saņem nevis apliecību par vispārējo pamatizglītību, bet liecību. Vispārējās izglītības likuma 39.panta trešajā daļā ir noteikts, ka par pamatizglītības programmas apguvi skolēnam izsniedz liecību, ja:

1) nav iegūts vērtējums gadā kādā no mācību priekšmetiem;

2) vērtējums divos vai vairākos mācību priekšmetos gadā ir zemāks par četrām ballēm;

3) nav iegūts vērtējums kādā no valsts pārbaudījumiem, izņemot gadījumu, kad skolēns ir atbrīvots no noteiktajiem valsts pārbaudījumiem.

Nesekmīgi gada vērtējumi neietekmē pielaidi centralizēto eksāmenu (CE) kārtošanai. Skolēni piesakās CE kārtošanai katru gadu līdz 15. decembrim, kad vēl nav zināmi semestra un/vai gada vērtējumi, un kārto tos neatkarīgi no saņemtajiem gada vērtējumiem. Turklāt vērtējumi gadā un CE tiek izlikti atsevišķi  - netiek aprēķināta gada atzīmes un CE vērtējuma vidējā vērtība, jo gada atzīmi izsaka ballēs, savukārt CE vērtējumu – procentos. Tādējādi, sākot ar 2022./23. mācību gadu, kopš CE vērtējums tiek izteikts procentos, atbilstoši grozījumiem Vispārējās izglītības likumā, CE vērtējums un gada atzīme vairs netiek uzskatīti par vienu vērtējumu.

Skolēnam, kurš pēc 9. klases ir saņēmis liecību, ir tiesības mācīties 9. klasē atkārtoti (var mācīties tajā pašā skolā, kur mācību plāns, skolas vide un pedagogi jau ir zināmi, bet var izvēlēties arī citu skolu), apgūstot visus izglītības programmas mācību priekšmetus un stundu plānā ietvertos mācību priekšmetus. Visi iegūtie vērtējumi tiks uzskatīti par gada vērtējumiem attiecīgajos mācību priekšmetos. Tāpat viņam būs jākārto visi CE, saņemot tajos vismaz 15% (šajā mācību gadā bija jāsaņem 10%, savukārt 2024./25. būs jāsaņem jau 20%), izņemot gadījumu, ja viņš saņems atbrīvojumu no CE kārtošanas.

Zināšanai nosūtām Jums sarakstu ar vispārējās pamatizglītības programmām, kas tiek īstenotas klātienē, neklātienē un tālmācībā. Sarakstu kreisajā pusē Jūs varat atlasīt programmas pēc norises vietas, budžeta/maksas u.c. kritērijiem.

Vēršam uzmanību, ka pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas ikvienam ir arī iespēja pabeigt pamatizglītības ieguvi eksternātā jeb pašizglītības formā.

01-06-2023

Labdien! Man šķiet, ka uzrakstīju matemātikas eksāmenu mazāk par 10%. Pārējie eksāmeni būs sekmīgi un arī liecībā nav nevienas nesekmīgas atzīmes. Vai es varēšu mācīties tālāk, vai man jāpaliek uz otru gadu?

Labdien!

Lai saņemtu apliecību par vispārējo pamatizglītību, sākot ar 2022./23. mācību gadu, visi 9. klases centralizētie eksāmeni (CE) ir jānokārto sekmīgi, t.i., jāsaņem tajos vismaz 10%. Tādējādi, ja matemātikas CE Jūs būsiet saņēmis mazāk par 10%, tad vērtējums nebūs iegūts. Šādā gadījumā Jūs saņemsiet liecību un nevarēsiet turpināt izglītības ieguvi vidējās izglītības pakāpē.

Vispārējās izglītības likuma 39.panta trešajā daļā ir noteikts, ka par vispārējās pamatizglītības programmas apguvi skolēnam izsniedz liecību, ja:

1) nav iegūts vērtējums gadā kādā no mācību priekšmetiem;

2) vērtējums divos vai vairākos mācību priekšmetos gadā ir zemāks par četrām ballēm;

3) nav iegūts vērtējums kādā no valsts pārbaudījumiem, izņemot gadījumu, kad skolēns ir atbrīvots no noteiktajiem valsts pārbaudījumiem.

Skolēnam, kurš pēc 9. klases ir saņēmis liecību, ir tiesības mācīties 9. klasē atkārtoti (var mācīties tajā pašā skolā, kur mācību plāns, skolas vide un pedagogi jau ir zināmi, bet var izvēlēties arī citu skolu), apgūstot visus izglītības programmas mācību priekšmetus un stundu plānā ietvertos mācību priekšmetus. Visi iegūtie vērtējumi tiks uzskatīti par gada vērtējumiem attiecīgajos mācību priekšmetos. Tāpat viņam būs jākārto visi CE, saņemot tajos vismaz 15%.

Noderīgi resursi, kas var palīdzēt sekmīgāk sagatavoties CE kārtošanai:

23-05-2023

Labdien! Kad mans mazdēls saņems apliecību un sekmju izrakstu par 9.klases beigšanu, ja sertifikāts būs krietni vēlāk? Kad būs sertifikāts? Kā ar iestāšanos citā mācību iestādē?

Labdien!

Saskaņā ar Valsts izglītības satura centra (VISC) mājaslapā publicēto informāciju sertifikāti par pamatizglītību būs pieejami 2023. gada 21. jūnijā. Savukārt mācību gads 9. klasei beidzas 14. jūnijā. Apliecību par pamatizglītību varēs izsniegt tikai pēc eksāmenu rezultātu/sertifikātu saņemšanas, tātad pēc 21. jūnija.

2022./2023. mācību gadā pirmo reizi eksāmenu sertifikāti būs pieejami elektroniskā formātā Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā.

Dokumentu iesniegšana profesionālajās un vispārizglītojošajās skolās tiks organizēta, ņemot vērā to, ka šajā mācību gadā 9.klašu beidzēji saņems izglītības dokumentus vēlāk nekā iepriekšējos gados. Taču pieteikties mācībām (elektroniski vai klātienē) daudzās skolās var ātrāk – jau pirms pamatizglītības apliecības saņemšanas. Precīzi uzņemšanas termiņi Jums jānoskaidro izvēlētajā skolā.

Vēršam uzmanību, ka Rīgas pašvaldības vidusskolu un ģimnāziju 10. klasē (klātienes programmās) 2023./2024.mācību gadā ir noteiktas stingras minimālās prasības skolēnu uzņemšanai. Lai skolēns pretendētu uz iestāšanos 10.klasē, ir noteiktas šādas prasības:

  • mācību sasniegumi, beidzot 9. klasi, visos mācību priekšmetos nedrīkst būt zemāki par 4 ballēm,
  • vērtējumam latviešu valodā jābūt ne zemākam par 5 ballēm,
  • vērtējumam centralizētajos eksāmenos (latviešu valoda, matemātika, svešvaloda) -  ne zemākam par 35%.

Turklāt, lai iestātos vairākās Rīgas ģimnāzijās vai Franču licejā, bija obligāti jākārto arī vienotais iestājpārbaudījums, kas šogad tika organizēts 13.maijā (tātad jau beidzies). Detalizēta informācija par uzņemšanu Rīgas skolās ir pieejama Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta (RD IKSD) mājaslapā.

Par uzņemšanas noteikumiem citus pašvaldību vidusskolās vai ģimnāzijās Jums jāinteresējas attiecīgās pašvaldības izglītības pārvaldē vai izvēlētajā skolā.

Profesionālās izglītības iestādēs parasti audzēkņi tiek uzņemti konkursa kārtībā, pamatojoties uz pamatizglītības vidējo vērtējumu noteiktos priekšmetos. Ne visās skolās ir noteikts kritērijs, ka vērtējumiem jābūt sekmīgiem, taču jārēķinās, ka uz noteiktu profesiju apguvi tehnikumos, koledžās vai profesionālajās vidusskolās mēdz būt konkurss un grupas nokomplektējas ātri.

Dažās skolās (mākslas, dizaina, mūzikas programmās) ir arī jākārto iestājpārbaudījumi. Tāpat katra skola var noteikt savas papildu prasības uzņemšanai.

Atrast vienkopus visu informāciju par izglītības iespējām pēc 9. klases var palīdzēt NIID.lv Digitālais asistents.

Izvēloties sadaļu “Profesionālā izglītība pēc 9. klases”, tiek piedāvātas šādas iespējas:

Savukārt, izvēloties sadaļu “Vispārējā vidējā izglītība”, tiks atlasītas vispārizglītojošās vidējās izglītības programmas.

Lai sameklētu piemērotu vispārējās vidējās izglītības iestādi, kurā mācīties pēc 9. klases, Rīgas pilsētā ir izveidota interaktīvā vidusskolu mācību komplektu (grozu) karte, kurā var atlasīt skolas pēc apgūstamajiem priekšmetiem. Ja dzīvojat citā pašvaldībā, tad Jums jāinteresējas pie savas pašvaldības izglītības speciālistiem.

Par uzņemšanas termiņiem visās profesionālās izglītības iestādēs NIID.LV ir publicēts apkopojošs raksts “Dokumentu iesniegšana profesionālās izglītības programmās 2023./24. mācību gadā”.

Tādējādi precīzai informācijai par uzņemšanu un dokumentu iesniegšanu iesakām:

1)iepazīties ar izvēlētās skolas uzņemšanas noteikumiem un/vai

2)sazināties ar uzņemšanas komisijas speciālistiem.

11-05-2023

Labdien! Vai, beidzot  9.klasi, atestātā ir atzīmes par visiem trim gadiem vai tikai par 9.klasi?

Labdien!

Beidzot 9. klasi, apliecības par vispārējo pamatizglītību sekmju izrakstā ieraksta saņemto vērtējumu gadā visos pamatizglītības programmā iekļautajos mācību priekšmetos – t.i., sekmju izrakstā tiek ierakstītas gala atzīmes pēc konkrētā mācību priekšmeta pilnas apguves. Tādējādi, ja, piemēram,  kāda priekšmeta apguve beidzas 7. klasē, tad attiecīgais vērtējums arī tiks iekļauts 9. klases sekmju izrakstā.

09-03-2023

Labdien! Tuvojas 9. klases eksāmeni, un ir satraukums par eksāmenu rezultātiem. Ja visi mācību priekšmeti ir sekmīgi, bet gadās, ka vienu eksāmenu nenokārto, vai skolēns saņem apliecību par pamatskolas beigšanu?

Labdien!

Atbildes sagatavošanas procesā konsultējāmies ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Izglītības departamenta direktora vietnieci vispārējās izglītības jomā Ilzi Seipuli. Speciāliste skaidroja, ka, lai saņemtu apliecību par vispārējo pamatizglītību, sākot ar 2022./23. mācību gadu, visi 9. klases valsts pārbaudījumi būs jānokārto sekmīgi, t.i., jāsaņem tajos vismaz 10%.

Šobrīd Vispārējās izglītības likuma 39.panta trešajā daļā ir noteikts, ka par vispārējās pamatizglītības programmas apguvi skolēnam izsniedz liecību, ja:

1)nav iegūts vērtējums (saņemts n/v) kādā no mācību priekšmetiem gadā vai kādā no valsts pārbaudījumiem;

2)vērtējums divos vai vairākos mācību priekšmetos gadā vai valsts pārbaudījumā ir zemāks par 4 ballēm. Vērtējums mācību priekšmetā gadā un vērtējums valsts pārbaudījumā tajā pašā mācību priekšmetā uzskatāms par vienu vērtējumu (tātad līdz šim mācību gadam varēja būt viens nesekmīgs vērtējums gadā un/vai valsts pārbaudījumā).

Taču saistībā ar to, ka 9.klasē, sākot ar 2023. gadu, tiks kārtoti centralizētie eksāmeni (CE),  kuros vērtējumi tiks izteikti procentos nevis ballēs (katrā eksāmenā, lai tas būtu nokārtots, 2023. gadā jāsaņem vismaz 10%*), ir sagatavoti grozījumi Vispārējās izglītības likumā, kuri šobrīd ir starpinstitūciju saskaņošanā un stāsies spēkā šī mācību gada laikā.

Sagatavotie grozījumi paredz 39. panta “Dokumenti par pamatizglītības programmas apguvi” trešo daļu izteikt šādā redakcijā:

(3) Par vispārējās pamatizglītības programmas apguvi izglītojamajam izsniedz liecību, ja:

1) nav iegūts vērtējums gadā kādā no pamatizglītības programmā paredzētajiem mācību priekšmetiem;

2) nav iegūts vērtējums kādā no valsts pārbaudījumiem, izņemot, ja izglītojamais Ministru kabineta noteiktajā kārtībā atbrīvots no noteiktajiem valsts pārbaudījumiem;

3) vērtējums divos vai vairākos pamatizglītības programmā paredzētajos mācību priekšmetos gadā ir zemāks par četrām ballēm.

Līdz ar to, ja skolēns kādā no eksāmeniem saņems mazāk par 10%, tad pamatizglītība nebūs iegūta un apliecību par vispārējo pamatizglītību viņš nevarēs saņemt. Taču joprojām paliks spēkā nosacījums, ka, pamatskolu beidzot, vienā priekšmetā gada vērtējums drīkstēs būt zemāks par 4 ballēm.

* Prasības attiecībā uz CE, lai tos uzskatītu par nokārtotiem, jau ir noteiktas, 17.05.2022. valdībā apstiprinot grozījumus MK 2018. gada 27. novembra noteikumos Nr. 747 "Noteikumi par valsts pamatizglītības standartu un pamatizglītības programmu paraugiem". Grozījumi paredz, ka 2024. gadā CE, lai tie būtu nokārtoti,  būs jāiegūst 15%, savukārt 2025. gadā - 20%.

05-03-2023

Labdien! Mēs palīdzam ukraiņu bēgļu ģimenei, kura šobrīd dzīvo Latvijā. Meitai būtu jābeidz 9.klase, tas nozīmē, ka jākārto eksāmeni. Vai un kādu atbalstu viņa saņems eksāmenos? Ko darīt, ja viņa latviešu valodas eksāmenā neiegūst 10%?

Labdien!

Atbildes sagatavošanas procesā konsultējāmies ar Valsts izglītības satura centra (VISC) Vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vadītāju Kasparu Špūli, kurš informēja, ka Ukrainas civiliedzīvotāji arī šajā mācību gadā varēs nekārtot noteiktos valsts pārbaudes darbus gan 9., gan 12. klasē, mācību gadu pabeidzot ar liecību - to paredz Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotie grozījumi  Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas 14. februārī tika  atbalstīti valdībā.

Tādējādi, ja meitene no Ukrainas nekārtos 9. klases valsts pārbaudījumus vai nesaņems vērtējumu kādā no tiem (t.i., saņems mazāk par 10%), viņa saņems liecību. Taču viņai būs pienākums atkārtoti mācīties 9. klasē, jo Latvijā pamatizglītības ieguve ir obligāta. Vēršam uzmanību, ka nākamajā mācību gadā visos eksāmenos būs jāiegūst vismaz 15%.

Ukrainas jauniešiem, beidzot 9. klasi, tāpat kā Latvijas jauniešiem, būs jākārto trīs centralizētie eksāmeni: latviešu valodā, svešvalodā un matemātikā.  Latviešu valodas eksāmenā skolēniem no Ukrainas tiks dots ilgāks sagatavošanās laiks, savukārt matemātikas eksāmenu viņi varēs kārtot ukraiņu valodā. Svešvalodas eksāmenā atbalsta pasākumi nav paredzēti.

Papildu jautājumu gadījumā Jūs varat sazināties ar K.Špūli, t. 60001606, e-pasts: kaspars.spule@visc.gov.lv.

Papildu informācija

  • Par atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem (t.sk. izglītības jomā, latviešu valodas apguvē u.c.) varat izlasīt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) mājaslapā.
  • Informācijas apkopojumu par profesionālās izglītības iespējām Ukrainas civiliedzīvotājiem (t.sk. pēc 9. klases) skatiet NIID.LV sagatavotajā materiālā.
  • Aktuālo informāciju par valsts pārbaudes darbiem 2022./23. gadā, pārbaudes darbu paraugus, norises laikus, atbalsta pasākumus u.c. varat skatīt VISC mājaslapā.
02-03-2023

Labdien! Mans bērns pēc 9. klases nekārto eksāmenus, jo viņš ir no tiem atbrīvots ar ārsta izziņu. Vai viņš var mācīties tālāk un iegūt vidējo izglītību? Vai profesionālās skolas uzņem bērnus, kas bija atbrīvoti no eksāmenu kārtošanas?

Labdien!

Skolēns, kurš likumā noteiktajā kārtībā atbrīvots no valsts pārbaudījumu kārtošanas 9. klasē, ir tiesīgs saņemt apliecību par vispārējo pamatizglītību, ja ir izpildītas pārējās pamatizglītības standartā noteiktās prasības izglītības dokumenta saņemšanai: ir saņemti visi nepieciešamie vērtējumi mācību priekšmetos (9. klasi beidzot, vērtējumiem jābūt sekmīgiem, drīkst būt tikai viens nesekmīgs gada vērtējums).

Šādā gadījumā pamatizglītība skaitās iegūta, un skolēns var turpināt izglītības ieguvi vidējās izglītības pakāpē, t.sk. profesionālās izglītības iestādēs. Skolēns, kurš ir saņēmis atbrīvojumu no valsts pārbaudījumu kārtošanas, piedalās atklātā un vienlīdzīgā uzņemšanas konkursā ar gada vērtējumiem sekmju izrakstā.

Atrast vienkopus visu informāciju par izglītības iespējām pēc 9. klases var palīdzēt NIID.lv Digitālais asistents.

Izvēloties sadaļu “Profesionālā izglītība pēc 9. klases”, tiek piedāvātas šādas iespējas:

Savukārt, izvēloties sadaļu “Vispārējā vidējā izglītība”, tiks atlasītas vispārizglītojošās vidējās izglītības programmas.

Pēc piemērotas izglītības programmas atrašanas iesakām sazināties ar izvēlēto izglītības iestādi un precizēt, kādi ir uzņemšanas nosacījumi, cik liels ir uzņemšanas konkurss, kad un kādi dokumenti jāiesniedz utt. Tāpat iesakām rūpīgi izvērtēt, vai Jūsu dēla veselības stāvoklis atbilst izvēlētajai profesijai, ņemot vērā, ka viņš 9. klasē ir saņēmis atbrīvojumu veselības traucējumu dēļ. Stājoties profesionālās izglītības iestādēs, parasti ir jāuzrāda ārsta izziņa ar atļauju apgūt izvēlēto profesiju.

Papildu informācija

Ja Jūsu bērns vēl nav izlēmis, ko vēlas mācīties pēc 9. klases, veikt pārdomātu izvēli viņam var palīdzēt dažādi resursi, piemēram:

  • NIID.LV karjeras izvēles testi: https://testi.niid.lv/;
  • Vietne “Profesiju Pasaule”, kurā var izzināt dažādas profesijas, t.sk. noskaidrot mācību iespējas šajā profesijā;
  • Atvērto durvju dienu apmeklējums – informācija par dažādiem pasākumiem ir apkopota šajā NIID.LV materiālā.
16-01-2023

Labdien! Vai šajā mācību gadā joprojām ir spēkā nosacījums, ka var saņemt pamatizglītības dokumentu un sertifikātu, ja vienā no trim eksāmeniem vērtējums ir zemāks par 10%?

Labdien!

Atbildes sagatavošanas procesā konsultējāmies ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Izglītības departamenta direktora vietnieci vispārējās izglītības jomā Ilzi Seipuli. Speciāliste skaidroja, ka šobrīd Vispārējās izglītības likuma 39.panta trešajā daļā ir noteikts, ka par vispārējās pamatizglītības programmas apguvi skolēnam izsniedz liecību, ja:

1)nav iegūts vērtējums (tātad – saņemts n/v) kādā no mācību priekšmetiem gadā vai kādā no valsts pārbaudījumiem;

2)vērtējums divos vai vairākos mācību priekšmetos gadā vai valsts pārbaudījumā ir zemāks par 4 ballēm. Vērtējums mācību priekšmetā gadā un vērtējums valsts pārbaudījumā tajā pašā mācību priekšmetā uzskatāms par vienu vērtējumu.

Taču saistībā ar to, ka 9.klasē, sākot ar 2023. gadu, tiks kārtoti centralizētie eksāmeni (CE),  kuros vērtējumi tiks izteikti procentos nevis ballēs (katrā eksāmenā, lai tas būtu nokārtots, 2023. gadā jāsaņem vismaz 10%*), ir sagatavoti grozījumi Vispārējās izglītības likumā, kuri šobrīd ir starpinstitūciju saskaņošanā un stāsies spēkā šī mācību gada laikā.

Sagatavotie grozījumi paredz 39. panta “Dokumenti par pamatizglītības programmas apguvi” trešo daļu izteikt šādā redakcijā:

(3) Par vispārējās pamatizglītības programmas apguvi izglītojamajam izsniedz liecību, ja:

1) nav iegūts vērtējums gadā kādā no pamatizglītības programmā paredzētajiem mācību priekšmetiem;

2) nav iegūts vērtējums kādā no valsts pārbaudījumiem, izņemot, ja izglītojamais Ministru kabineta noteiktajā kārtībā atbrīvots no noteiktajiem valsts pārbaudījumiem;

3) vērtējums divos vai vairākos pamatizglītības programmā paredzētajos mācību priekšmetos gadā ir zemāks par četrām ballēm.

Līdz ar to, ja skolēns kādā no eksāmeniem saņems mazāk par 10%, tad pamatizglītība nebūs iegūta un apliecību par vispārējo pamatizglītību viņš nevarēs saņemt. Taču joprojām paliks spēkā nosacījums, ka, pamatskolu beidzot, vienā priekšmetā gada vērtējums drīkstēs būt zemāks par 4 ballēm.

* Prasības attiecībā uz CE, lai tos uzskatītu par nokārtotiem, jau ir noteiktas, 17.05.2022. valdībā apstiprinot grozījumus MK 2018. gada 27. novembra noteikumos Nr. 747 "Noteikumi par valsts pamatizglītības standartu un pamatizglītības programmu paraugiem". Grozījumi paredz, ka 2024. gadā CE, lai tie būtu nokārtoti,  būs jāiegūst 15%, savukārt 2025. gadā - 20%.

1 2
Nākamā
Rezultāti : 1 - 10 no 19