E-Konsultācijas
Izsmeļošākas atbildes par izglītības iespējām Latvijā saņemsi, uzdodot jautājumu e-konsultantam. Atbildi uz jautājumu saņemsi uz savu norādīto e-pastu. Atbilde kopā ar jautājumu var tikt publicēta e-konsultāciju sadaļā.
Pirms uzdot jaunu jautājumu, pārliecinies, vai tevi interesējošā atbilde jau nav šeit publicēta. Jautājumu un atbildes var meklēt pēc interesējošā vārda un/vai atšķirot pēc jautājuma tematiskās grupas.
NIID.LV patur tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav tās kompetencē vai tādiem, uz kuriem atbilde jau ir sniegta.
Uzdot jaunu jautājumu.Labdien! Interesē soļi, kā sertificēt sevis izveidotu kursu Latvijā. Vēlos pasniegt kursus skropstu pieaudzēšanas jomā. Esmu sagatavojusi un uzrakstījusi programmu. Pašai ir visi nepieciešami sertifikāti par skropstu pieaudzēšanas meistara kvalifikāciju. Kas būtu jādara tālāk, lai varētu izsniegt sertifikātu kursa apguvējam?
Labdien!
Apmācības skaistumkopšanas jomā, t.sk. skropstu pieaudzēšanā, visbiežāk tiek īstenotas pieaugušo neformālās izglītības programmu (kursu) formā. Programma nav jāsertificē. Izglītības likuma 46.pants nosaka, ka fiziskām vai juridiskām personām pieaugušo neformālās izglītības programmas īstenošanai ir nepieciešams saņemt atļauju. Par neformālās izglītības programmas apguvi izsniedz apliecību (līdz 2022. gadam varēja izsniegt arī sertifikātu).
No 19.07.2023. ir spēkā Ministru Kabineta noteikumi Nr.395 “Kārtība, kādā tiek izsniegtas atļaujas neformālās izglītības programmas īstenošanai”, kuros detalizēti aprakstīts, kas jādara, lai saņemtu atļauju, kādi dokumenti jāiesniedz, kā arī sniegts neformālās programmas parauga apraksts (skat. pielikumu).
Atļauju neformālās izglītības programmas īstenošanai izsniedz vai to anulē attiecīgās administratīvās teritorijas pašvaldība (izņemot, ja plānojat pasniegt kursus akreditētā izglītības iestādē – tad atļauju saņemt nav nepieciešams). Piemēram, Rīgas pašvaldībā atļaujas neformālo programmu īstenošanai izsniedz Rīgas izglītības un informatīvi metodiskā centra (RIIMC) Interešu izglītības programmu licencēšanas, neformālās izglītības programmu atļauju izsniegšanas un pedagogu profesionālo kompetenču pilnveides programmu saskaņošanas komisija. Detalizēta informācija par atļauju izsniegšanu ir pieejama RIIMC mājaslapā.
Ja plānojat programmu īstenot citā pašvaldībā, tad Jums jāvēršas pie attiecīgās pašvaldības speciālistiem.
Valsts normatīvajos aktos nav noteiktas izglītības, profesionālās kvalifikācijas vai darba pieredzes prasības tiem, kas īsteno kursus jeb neformālās izglītības programmas – t.i., ja īstenosiet tikai neformālās programmas, tad Jums nav obligāti papildus jāiegūst pedagoģiskā izglītība. Taču, ja vēlaties, Jūs varat apgūt pieaugušo pedagoģiju, mācoties attālināto mācību formā Latvijas Universitātes īstenotajā pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmā “Pedagoģija darbam ar pieaugušajiem”.
Papildus informējam, ka saimnieciskā darbība ir jāreģistrē arī LR Valsts ieņēmumu dienestā (VID).
Labdien! Kur es varētu atrast licencētās neformālās izglītības programmu sarakstus? Vēlos pārliecināties, ka manis izvēlētie kursi ir licencēti.
Labdien!
Neformālo izglītības programmu (kursu) īstenošanai nav nepieciešams saņemt licenci. Izglītības likuma 46.pants nosaka, ka fiziskām vai juridiskām personām pieaugušo neformālās izglītības programmas īstenošanai ir nepieciešams saņemt atļauju. Ja kursus īsteno akreditēta izglītības iestāde, tad atļauju saņemt nav nepieciešams.
Atļauju neformālās izglītības programmas īstenošanai izsniedz vai to anulē attiecīgās administratīvās teritorijas pašvaldība. Piemēram, Rīgas pašvaldībā izsniegto atļauju neformālās izglītības programmu īstenošanai reģistrs (Excel formātā) ir pieejams Rīgas izglītības un informatīvi metodiskā centra (RIIMC) mājaslapā. Informāciju par citās pašvaldībās izsniegtajām atļaujām var noskaidrot attiecīgo pašvaldību mājaslapās vai sazinoties ar izglītības speciālistiem.
Savukārt profesionālās izglītības programmu īstenošanai (profesionālās pilnveides, profesionālās tālākizglītības u.c.) gan ir nepieciešams saņemt licenci Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD). Visas licencētās programmas var atrast Valsts izglītības informācijas sistēmas (VIIS) reģistrā.
Labdien! Kurā vietnē var atrast informāciju par tālākizglītības programmu akreditāciju? Interesē akreditācijas termiņš "Pure Academy" programmai sekretāra kvalifikācijas ieguvei. Paldies.
Labdien!
Visu informāciju par profesionālās izglītības programmu licencēm un akreditācijas statusu iespējams atrast Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS), kas veic izglītības iestāžu un programmu valsts oficiālā reģistra funkcijas. Lai VIIS sistēmā atrastu informāciju par profesionālās tālākizglītības programmas licenci un / vai akreditācijas statusu, Jums VIIS tīmekļa vietnē jāizvēlas sadaļa “Reģistri”, un zem tās - “Izglītības programmas”. Pēc tam jāieklikšķina lodziņā “Profesionālā izglītība”, tad meklēšanas lodziņā “Iestādes” jāieraksta izglītības iestādes nosaukums. Ja zināt programmas nosaukumu, tad varat ievadīt arī to (vai izmantot citus norādītos meklēšanas kritērijus).
Ievadot meklēšanas lodziņā “Pure Academy” un nospiežot pogu “Meklēt”, atveras Profesionālā tālākizglītības centra “Pure Academy” īstenoto izglītības programmu saraksts, kas sakārtots tabulā. Uzspiežot programmas nosaukumam “Administratīvie un sekretāra pakalpojumi” (ar iegūstamo kvalifikāciju “Sekretārs”), atveras plašāka informācija par to, tai skaitā - par akreditācijas statusu. Redzam, ka programma ir akreditēta līdz 29.03.2027., līdz ar to, mācoties šajā programmā un sekmīgi to pabeidzot, var saņemt valsts atzītu profesionālās kvalifikācijas apliecību.
Labdien! Vai no 2023. gada 31. maija būs nepieciešams pašvaldībā saņemt atļauju neformālās programmas īstenošanai arī reģistrētām izglītības iestādēm, kas īsteno pieaugušo neformālās izglītības programmas? Vai arī šie grozījumi attiecas tikai uz juridiskām un fiziskām personām, kas nav izglītības iestādes?
Labdien!
Atbildes sagatavošanas procesā sazinājāmies ar Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) juriskonsulti reģistru jautājumos Agnesi Lasmani, kura informēja, ka saskaņā ar Izglītības likuma Pārejas noteikumu 100.p. noteikto, izglītības iestādes, kuras ir reģistrētas Izglītības iestāžu reģistrā, bet nav akreditētas, un kuras līdz 2023. gada 31. maijam ir uzsākušas pieaugušo neformālās izglītības programmu īstenošanu, ir tiesīgas turpināt attiecīgo izglītības programmu īstenošanu bez atļaujas* ne ilgāk kā līdz 2024. gada 31. maijam.
Tādējādi no 2024. gada 1. jūnija, atbilstoši Izglītības likuma 46.panta 4.p. noteiktajam, tiesības īstenot neformālās izglītības programmas bez atļaujas saņemšanas pašvaldībā būs tikai akreditētām izglītības iestādēm. Savukārt atļaujas neformālo programmu īstenošanai būs jāsaņem gan fiziskām/ juridiskām personām, gan reģistrētām, bet neakreditētām izglītības iestādēm.
Profesionālās izglītības iestāžu akreditāciju (ja izglītības iestādei ir profesionālās izglītības iestādes statuss – neformālās izglītības iestādes neakreditē) veic Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD). Tāpat IKVD organizē arī izglītības iestādes vadītāja novērtēšanu vienlaikus ar akreditāciju reizi sešos gados**.
Papildu jautājumu gadījumā iesakām Jums sazināties ar A.Lasmani, t. 67367202, 26130806, e-pasts: agnese.lasmane@ikvd.gov.lv.
*Saskaņā ar Izglītības likuma Pārejas noteikumu 99. un 100.p. noteikto, no 2023. gada 31. maija būs nepieciešams pašvaldībā saņemt atļauju neformālās programmas īstenošanai. Līdz šim datumam ir jāsaņem licence.
**Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.618 “Izglītības iestāžu, eksaminācijas centru, citu Izglītības likumā noteiktu institūciju un izglītības programmu akreditācijas un izglītības iestāžu vadītāju profesionālās darbības novērtēšanas kārtība” un MK noteikumiem Nr.541 “Izglītības kvalitātes valsts dienesta maksas pakalpojumu cenrādis”.
Labdien! Kādi soļi būtu veicami, lai neformālās izglītības iestāde varētu mainīt statusu un akreditēt izglītības iestādi un programmas?
Labdien!
Atbildes sagatavošanas procesā sazinājāmies ar Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) juriskonsulti reģistru jautājumos Agnesi Lasmani, kura informēja, kādi soļi Jums turpmāk veicami, lai veiktu grozījumus izglītības iestādes reģistrācijas datos (t.sk. statusa maiņu no neformālās izglītības iestādes uz profesionālo izglītības iestādi) un uzsāktu īstenot profesionālās izglītības (profesionālās pilnveides un profesionālās tālākizglītības) programmas, kuras ir jālicencē un jāakreditē, lai varētu par to apguvi izsniegt valsts atzītu izglītības dokumentu.
1)Vispirms ir jāsagatavo izglītības iestādes dibinātāja izdots lēmums vai kopsapulces protokols (piemēram, valdes lēmums vai sapulces protokols, biedru sapulces protokols u.tml.) par izglītības iestādes statusa maiņu.
2)IKVD jāiesniedz iesniegums, kuram jāpievieno dibinātāja lēmums un citi dokumenti, kas apliecina iestādes atbilstību jaunajam statusam. Informācija par grozījumu veikšanas kārtību ir pieejama IKVD mājaslapā.
3) IKVD veic arī profesionālās pilnveides un profesionālās tālākizglītības programmu licencēšanu un akreditāciju, kā arī profesionālās izglītības iestāžu akreditāciju. Tāpat IKVD organizē arī izglītības iestādes vadītāja novērtēšanu vienlaikus ar akreditāciju reizi sešos gados*.
Papildu jautājumu gadījumā iesakām Jums sazināties ar A.Lasmani, t. 67367202, 26130806, e-pasts: agnese.lasmane@ikvd.gov.lv.
*Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.618 “Izglītības iestāžu, eksaminācijas centru, citu Izglītības likumā noteiktu institūciju un izglītības programmu akreditācijas un izglītības iestāžu vadītāju profesionālās darbības novērtēšanas kārtība” un MK noteikumiem Nr.541 “Izglītības kvalitātes valsts dienesta maksas pakalpojumu cenrādis”.
Labdien! Cik ilgai jābūt darba pieredzei un kādiem dokumentiem jābūt, lai īstenotu kursus skaistumkopšanas jomā un izsniegtu sertifikātu? Ar ko man sākt ?
Labdien!
Valsts normatīvajos aktos nav noteiktas izglītības, profesionālās kvalifikācijas vai darba pieredzes prasības tiem, kas īsteno kursus jeb neformālās izglītības programmas pieaugušajiem.
Lai uzsāktu īstenot neformālās izglītības programmu, Jums ir nepieciešams saņemt licenci pašvaldībā (izņemot, ja plānojat pasniegt kursus akreditētā izglītības iestādē – tad licenci saņemt nav nepieciešams).
Licences izsniedz tā pašvaldība, kuras teritorijā plānots programmu īstenot. Piemēram, Rīgas domes saistošajos noteikumos “Par interešu un pieaugušo neformālās izglītības programmu licencēšanu” teikts, ka, lai saņemtu licenci kursu īstenošanai, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta (RD IKSD) Interešu un pieaugušo neformālās izglītības programmu licencēšanas komisijai ir jāiesniedz šādi dokumenti:
- Iesniegums (paraugs);
- dokumenta, kas apliecina nodrošinājumu ar vietu un telpām programmas īstenošanai, kopija;
- Veselības inspekcijas (VI) atzinuma (veidlapa 208/u) kopija par vietas un telpu atbilstību noteiktām sanitārajām prasībām;
- licencējamā programma (paraugs);
- neformālās programmas apguvi apliecinošā dokumenta (apliecības) paraugs.
Rīgā maksa par licences izsniegšanu ir noteikta 75 EUR apmērā, par licences termiņa pagarināšanu - 10 EUR apmērā.
Konsultācijas par interešu/ pieaugušo neformālās izglītības programmu licencēšanu vai licenču termiņu pagarināšanu Rīgas pilsētā pieejamas pa tālruņiem 67105579, 67181395, 67026889 vai 67181498. Papildu informācija – RD IKSD mājaslapā.
Ja plānojat programmu īstenot citā pašvaldībā, tad Jums jāgriežas pie attiecīgās pašvaldības licencēšanas komisijas speciālistiem.
Vēršam uzmanību, ka saimnieciskā darbība ir jāreģistrē arī LR Valsts ieņēmumu dienestā (VID).
*Saskaņā ar Izglītības likuma Pārejas noteikumu 99.p. noteikto, no 2023. gada 31. maija būs nepieciešams pašvaldībā saņemt atļauju neformālās programmas īstenošanai. Līdz šim datumam ir jāsaņem licence.
Labdien! Uzņēmums vēlas sniegt pieaugušajiem neformālās izglītības kursus. Apmācības plānotas digitālā formātā (attālināti). Kā saņemt licenci un kā mainās nosacījumi, ja apmācības nenotiek klātienē? Vai jāiesniedz citi dokumenti?
Labdien!
Ja uzņēmums jau ir reģistrēts Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā, tad, lai īstenotu pieaugušo neformālās izglītības programmas, ir nepieciešams saņemt pašvaldības izsniegtu licenci izglītības programmas īstenošanai (līdz 2023. gada 31. maijam)*.
Licences izsniedz tā pašvaldība, kuras teritorijā plānots programmu īstenot. Piemēram, Rīgas domes (RD) saistošajos noteikumos “Par interešu un pieaugušo neformālās izglītības programmu licencēšanu” teikts, ka, lai saņemtu licenci kursu īstenošanai, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta (RD IKSD) Interešu un pieaugušo neformālās izglītības programmu licencēšanas komisijai ir jāiesniedz šādi dokumenti:
- Iesniegums (paraugs);
- dokumenta, kas apliecina nodrošinājumu ar vietu un telpām programmas īstenošanai, kopija;
- Veselības inspekcijas (VI) atzinuma (veidlapa 208/u) kopija par vietas un telpu atbilstību noteiktām sanitārajām prasībām (izņemot gadījumus, kad izglītības programmu īstenos izglītības iestādes telpās);
- licencējamā programma;
- neformālās programmas apguvi apliecinošā dokumenta paraugs.
Rīgā maksa par licences izsniegšanu ir noteikta 75 EUR apmērā, par licences termiņa pagarināšanu - 10 EUR apmērā. Komisija, izvērtējot licencējamās programmas mērķi un mērķauditoriju, var pieņemt lēmumu samazināt maksu par licences izsniegšanu, nosakot to 15 EUR apmērā, ja licencējamās programmas īsteno pašvaldības izglītības iestāžu vecāku atbalsta fondi vai licencējamās programmas nosaukumā un mērķos norādīts, ka programma paredzēta invalīdu apmācībai.
Visi minētie noteikumi attiecas arī uz attālinātajām mācībām – t.i., kamēr nav veikti grozījumi RD saistošajos noteikumos, tikmēr, tāpat kā klātienes mācību īstenotājiem, ir nepieciešams uzrādīt dokumentus gan par telpām programmu īstenošanai (īres līgums, citi dokumenti), gan VI atzinumu par telpu atbilstību sanitārajām prasībām, gan citus prasītos dokumentus.
Konsultācijas par interešu/ pieaugušo neformālās izglītības programmu licencēšanu vai licenču termiņu pagarināšanu Rīgas pilsētā pieejamas pa tālruņiem 67105579, 67181395, 67026889 vai 67181498. Papildu informācija – RD IKSD mājaslapā.
Ja plānojat programmu īstenot citā pašvaldībā, tad Jums jāgriežas pie attiecīgās pašvaldības licencēšanas komisijas speciālistiem.
Vēršam uzmanību, ka saimnieciskā darbība ir jāreģistrē arī LR Valsts ieņēmumu dienestā (VID).
*Saskaņā ar Izglītības likuma Pārejas noteikumu 99.p. noteikto, no 2023. gada 31. maija būs nepieciešams pašvaldībā saņemt atļauju neformālās programmas īstenošanai. Līdz šim datumam ir jāsaņem licence.