E-Konsultācijas

Izsmeļošākas atbildes par izglītības iespējām Latvijā saņemsi, uzdodot jautājumu e-konsultantam. Atbildi uz jautājumu saņemsi uz savu norādīto e-pastu. Atbilde kopā ar jautājumu var tikt publicēta e-konsultāciju sadaļā.

Pirms uzdot jaunu jautājumu, pārliecinies, vai tevi interesējošā atbilde jau nav šeit publicēta. Jautājumu un atbildes var meklēt pēc interesējošā vārda un/vai atšķirot pēc jautājuma tematiskās grupas.

NIID.LV patur tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav tās kompetencē vai tādiem, uz kuriem atbilde jau ir sniegta.

Norādiet grupu, kuras jautājumus skatīt.
Uzdot jaunu jautājumu.
Atrasti 4 ieraksti.

Labdien! Man ir augstākā juridiskā izglītība - maģistra grāds tiesību zinātnē. Vēlos apgūt kādu no jaunajām specialitātēm: sociālais darbinieks, karitatīvais sociālais darbinieks, psihologs, pedagogs, darba aizsardzības speciālists u.c. Vai es ar savu maģistra grādu tiesību zinātnē varu turpināt mācības kādā no šim specialitātēm maģistrantūras līmenī? Kurās augstskolās un cik ilgi man jāmācās? Kur vēl es varētu mācīties maģistrantūrā ar savu jau iegūto izglītību?

Publicēts: 11-03-2025

Labdien!

Ar iegūtu maģistra grādu tiesību zinātnē (diemžēl neesat norādījusi, vai bakalaura grāds arī ir iegūts tiesību zinātņu jomā) iespējas turpināt studijas ir plašas un daudzveidīgas - Jūs varat studēt vairākās zinātņu nozarēs un tematiskajās jomās, ne tikai tiesību zinātņu jomā.

1)Jūs varat studēt starpnozaru maģistra programmās, kas ir saistītas ar tiesību zinātņu jomu, bet nenodrošina jurista kvalifikācijas ieguvi, piemēram:

2)Nosūtām Jums maģistra līmeņa programmu sarakstu sociālajās zinātnēs: SARAKSTS.

Vēršam uzmanību, ka atsevišķās programmās uzņem ar bakalaura grādu konkrētā nozarē vai specializācijā. Piemēram, lai studētu psiholoģijas maģistra programmā, ir obligāti jāiegūst bakalaura grāds psiholoģijā. Lai studētu sociālā darba vai karitatīvā sociālā darba maģistra programmā, ir nepieciešams bakalaura grāds vai 1.cikla profesionālā augstākā izglītība sekojošās tematiskajās jomās: mākslas, humanitārā zinātnes un cilvēkrīcības zinātnes, veselības aprūpe, sociālā labklājība, pedagogu izglītība un izglītības zinātnes.

Tādējādi iesakām Jums rūpīgi iepazīties ar uzņemšanas nosacījumiem (pieejami NIID.LV sarakstos katras programmas aprakstā, kā arī augstskolu mājaslapās, augstskolu uzņemšanas noteikumos).

3)Jūs varat studēt un veidot turpmāko karjeru drošības un aizsardzības jomā, izvēloties kādu no atbilstošām maģistra programmām:

4)Jūs varat studēt uzņēmējdarbību un vadību (t.sk. personālvadību, biznesa vadību, nekustamā īpašuma vadību, projektu vadību, sporta vadību, tūrisma vadību, loģistiku, publisko pārvaldi u.c.). Nosūtām Jums maģistra līmeņa programmu sarakstu: SARAKSTS.

5)Jūs varat turpināt izglītības ieguvi kādā no komunikācijas nozares programmām (t.sk. žurnālistikā, mediju studijās, bibliotēkzinātnē, sabiedrisko attiecību jomā): programmu SARAKSTS.

6)Jūs varat studēt atsevišķās humanitāro zinātņu programmās, piemēram, “Kultūras un sociālā antropoloģija”, “Sociālā antropoloģija”, “Rakstniecības studijas”, “Vēsture un arheoloģija” u.c.

7)Jūs varat arī mācīties par skolotāju vai pasniedzēju sociālo zinātņu (t.sk. sabiedrības un tiesību) jomā*. Piemēram, maģistra programmas “Izglītības zinātnes” apakšprogrammā “Pedagoģija” var studēt arī personas ar augstāko izglītību – bakalaura grādu citās nozarēs, kas nav pedagoģija. Tāpat var studēt profesionālās augstākās izglītības programmā projekta “Mācītspēks ietvaros (valsts budžets), paralēli strādājot skolā par skolotāju un saņemot algu.

Vēršam uzmanību, ka nosūtītajiem sarakstiem ir informatīvs raksturs – lai noskaidrotu, vai Jūsu iegūtā izglītība (ar vai bez papildu nosacījumu izpildes) atbilst uzņemšanas prasībām konkrētajā programmā, Jums rūpīgi jāiepazīstas ar katras programmas uzņemšanas nosacījumiem un/ vai jāsazinās ar konkrētās augstskolas uzņemšanas komisiju.

*Pedagogu izglītībai un kvalifikācijai ir jāatbilst iegūtajai izglītībai ir jāatbilst Ministru kabineta noteikumu Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”  norādītajām prasībām.

Labdien! Es vēlos kļūt par juristi. Vai ar Latvijā iegūtu diplomu tiesību zinātnēs var strādāt ārzemēs?

Publicēts: 20-03-2024

Labdien!

Latvijas Republikā lielākajai daļai juridisko profesiju (piemēram, jurista, prokurora, tiesu izpildītāja, tiesneša, advokāta, notāra u.c.) prasības izglītībai un profesionālajai kvalifikācijai ir noteiktas normatīvajos aktos. Lai strādātu kādā no šīm profesijām Latvijā, parasti ir nepieciešams iegūt bakalaura un maģistra grādu tiesību zinātnēs + jurista profesionālo kvalifikāciju.

Nosūtām Jums programmu sarakstus:

1)Sociālo zinātņu bakalaurs tiesību zinātnē – jāstudē 3-3,5 gadi;

2)Profesionālais maģistrs tiesību zinātnē (ar jurista profesionālās kvalifikācijas ieguvi)  – jāstudē 2-2,5 gadi.

3)Sociālo zinātņu maģistrs tiesību zinātnē (bez jurista kvalifikācijas ieguves) – jāstudē 1-2 gadi. Latvijā akadēmiskā maģistra programmu izvēlas tie, kuri vēlas strādāt publiskajā vai privātajā sektorā nereglamentētajās profesijās, piemēram, kā juriskonsulti, iepirkumu speciālisti, valsts/ pašvaldību iestāžu speciālisti/ ierēdņi u.c. Pirms uzsākat studijas kādā no šī saraksta programmām, iesakām noskaidrot, vai ar šādu izglītību Jūs varēsiet strādāt izvēlētajā valstī.

Tiesību zinātņu programmās iespējama arī specializācija un/vai padziļināta priekšmetu apguve, piemēram, medicīnas tiesībās, uzņēmējdarbības tiesībās, starptautiskajās/Eiropas tiesībās, krimināltiesībās, diplomātijā, mediācijā utt. (skat. studiju programmu aprakstos).

Papildus jāņem vērā, ka pretendentam uz prokurora, tiesneša, notāra u.c. amatiem ne tikai jāiegūst minētā izglītība un jurista kvalifikācija, bet arī jānostrādā noteikts gadu skaits vai jāizpilda stažēšanās programma. Turklāt jābūt nevainojamai reputācijai, nedrīkst būt sodāmības utt. (konkrētas prasības jāmeklē attiecīgajos likumos – Advokatūras likumā, Prokuratūras likumā u.c.).

Latvijā iegūtas izglītības un profesionālās kvalifikācijas atzīšana ārvalstīs

Lai ar Latvijā iegūtu izglītību un profesionālo kvalifikāciju (t.sk. jurista) strādātu ārvalstīs, vispirms ir jānoskaidro, vai šī profesija konkrētajā valstī ir reglamentēta. Saraksts ar reglamentētajām profesijām Eiropas Savienības dalībvalstīs un to kompetentajām institūcijām ir pieejams Eiropas Komisijas reglamentēto profesiju datubāzē. Papildus ieteicams sazināties arī ar konkrētās valsts diplomatzīšanas informācijas centru ENIC/NARIC. Informācijas centri sniedz informāciju arī par diplomatzīšanas procedūru un lēmumus pieņemošajām institūcijām konkrētajā valstī. Tāpat iesakām Jums ENIC/NARIC centrā noskaidrot, vai ar Latvijā iegūtu juridisko izglītību Jūs varat strādāt konkrētajā valstī (ņemot vērā, ka normatīvais regulējums katrā valstī var būtiski atsķirties), vai nepieciešams izpildīt kādas papildu prasības (valodu apguve, papildu kursi tiesību zinātnēs utt.), kādi dokumenti jāsagatavo (t.sk., vai izglītības/ kvalifikācijas dokumentiem nepieciešams notariāls tulkojums).

Ministru Kabineta 2023. gada 12. septembra noteikumi Nr.520 “Latvijā iegūtās profesionālās kvalifikācijas atzīšanai ārvalstīs nepieciešamo dokumentu izsniegšanas kārtība” nosaka Latvijas institūcijas, kas izdod dokumentus par personas tiesībām darboties konkrētā profesijā, par darba pieredzi, par disciplinārpārkāpumiem, par administratīvajiem un kriminālsodiem, par bankrota neesamību.

Saskaņā ar šiem noteikumiem

  • izziņas par profesionālo pieredzi un tiesībām darboties nereglamentētā profesijā Latvijā, kā arī par Latvijā izdotu izglītības dokumentu statusu izsniedz Akadēmiskās informācijas centrs (AIC) (maksa EUR 37,59);
  • izziņas par profesionālo pieredzi un tiesībām darboties reglamentētā profesijā Latvijā, kā arī par to, ka personai nav ierobežotas vai liegtas tiesības darboties šajā profesijā profesionālu pārkāpumu vai noziedzīgu nodarījumu dēļ, izsniedz institūcijas, kas izsniedz profesionālās kvalifikācijas atzīšanas apliecības (vai Veselības inspekcija atsevišķos gadījumos);
  • izziņas par to, ka personai nav bijuši administratīvie pārkāpumi un kriminālsodāmība, izsniedz Iekšlietu ministrijas informācijas centrs.

Pirms pieprasīt kādu no minētajām izziņām, uzņemošās valsts kompetentajā iestādē jāpārliecinās, ka šāda izziņa patiešām ir nepieciešama, jo dažādu valstu un dažādu iestāžu prakse mēdz atšķirties.

Vairāk par Latvijas izglītības atzīšanu citās valstīs varat uzzināt AIC mājaslapā.

Labdien! Kura valsts iestāde var apliecināt, ka mans jurista diploms ir maģistra līmeņa diploms? Paldies.

Publicēts: 02-11-2023

Labdien!

Iepriekš iegūto grādu un profesionālo kvalifikāciju pielīdzināšanas kārtību nosaka Ministru Kabineta 2023.gada 21. februārī pieņemtie noteikumi Nr. 71 “Grādu un profesionālo kvalifikāciju pielīdzināšanas kārtība”. Atbilstoši noteikumu 2.p., diplomu pielīdzināšanu mūsdienu izglītības sistēmai veic Akadēmiskās informācijas centrs (AIC).

Detalizētu informāciju par iepriekš iegūto diplomu pielīdzināšanas kārtību skatiet AIC mājaslapā.

Labdien! Vēlos studēt attālināti tiesību zinātnes. Interesējos par iespējām divās augstskolās - Biznesa Augstskolā Turība un Ekonomikas un kultūras augstskolā. Abas piedāvā apgūt šo programmu tālmācībā. Gribētu uzzināt, vai tā ir akadēmiskā vai profesionālā programma?

Publicēts: 21-03-2023

Labdien!

Tiesību zinātņu jomā personas ar vidējo izglītību var studēt divu veidu programmās:

1)Īsā cikla jeb 1.līmeņa (koledžas) augstākās profesionālās izglītības programmās – jāstudē 2-2,5 gadi, iegūst jurista palīga profesionālo kvalifikāciju: programmu SARAKSTS;

2)Akadēmiskā bakalaura programmās – jāstudē 3-3,5 gadi, iegūst sociālo zinātņu bakalaura grādu tiesību zinātnē, neiegūst kvalifikāciju:  SARAKSTS. Tālmācībā akadēmiskā bakalaura programmu “Tiesību zinātnes” īsteno divas augstskolas: Biznesa augstskola Turība un Ekonomikas un kultūras augstskola. Tātad abas jūsu izvēlētās programmas ir akadēmiskās bakalaura programmas.

Pirms vairākiem gadiem augstskolas īstenoja arī profesionālā bakalaura programmas, kuras beidzot, absolventi ieguva profesionālā bakalaura grādu tiesību zinātnēs un juriskonsulta kvalifikāciju, taču tika veiktas izmaiņas, kā Latvijā iegūst izglītību tiesību zinātņu jomā, kā rezultātā šobrīd Latvijā bakalaura līmenī tiek īstenotas tikai akadēmiskā bakalaura programmas.

Noskaidrot studiju programmas veidu (t.sk., uzzināt, vai  programma ir profesionālā vai akadēmiskā) var Augstākās izglītības kvalitātes aģentūras (AIKA) oficiālajā vietnē - e-platformā, NIID.LV datubāzē un augstskolu mājaslapās – Uzņemšanas noteikumos un programmu aprakstos.

Zināšanai informējam, ka lielākajā daļā juridisko profesiju (piemēram, ja vēlaties būt prokurore, tiesu izpildītāja, tiesnese, advokāte, notāre u.c.) pēc bakalaura studijām nepieciešams arī pabeigt maģistrantūru un iegūt jurista profesionālo kvalifikāciju. Jurista kvalifikāciju iegūst, studējot profesionālā maģistra programmās. Tādējādi kopā (bakalaurs + maģistrs) jāstudē vismaz 5 gadi. Sākot ar 2021. gadu, visiem topošajiem juristiem jākārto arī vienotais valsts juristu kvalifikācijas eksāmens.

Savukārt, ja nav mērķa pretendēt uz amatiem, kuros obligāta prasība ir iegūta jurista kvalifikācija, pēc bakalaura grāda ieguves var uzsākt darba gaitas vai studēt akadēmiskā maģistra programmā.

Papildu informācija

Par jurista un citām juridiskajām profesijām (darba apraksts, intervija, attēlu galerija, mācību iespējas) papildus varat izlasīt vietnē Profesiju Pasaule.

Uzdot jaunu jautājumu.