E-Konsultācijas

Izsmeļošākas atbildes par izglītības iespējām Latvijā saņemsi, uzdodot jautājumu e-konsultantam. Atbildi uz jautājumu saņemsi uz savu norādīto e-pastu. Atbilde kopā ar jautājumu var tikt publicēta e-konsultāciju sadaļā.

Pirms uzdot jaunu jautājumu, pārliecinies, vai tevi interesējošā atbilde jau nav šeit publicēta. Jautājumu un atbildes var meklēt pēc interesējošā vārda un/vai atšķirot pēc jautājuma tematiskās grupas.

NIID.LV patur tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav tās kompetencē vai tādiem, uz kuriem atbilde jau ir sniegta.

Norādiet grupu, kuras jautājumus skatīt.
Uzdot jaunu jautājumu.
Atrasti 17 ieraksti.

Labdien! Bērns mācās tehnikuma 2. kursā. Taču viņš ir sapratis, ka nepatīk nākamā profesija. Vai bērns var pāriet uz vidusskolu? Var var pāriet uzreiz uz 11. klasi?

Publicēts: 16-09-2024

Labdien!

Jūsu bērns var turpināt vidējās izglītības ieguvi, mācoties vispārējās vidējās izglītības programmā. Stājoties izglītības iestādē, būs jāiesniedz iepriekšējo izglītību apliecinoši dokumenti - gan pamatizglītību apliecinošie dokumenti, gan profesionālās vidējās izglītības iestādē iegūtie dokumenti, t.sk. sekmju izziņa par profesionālās izglītības programmā apgūtajiem priekšmetiem. Pēc iesniegto dokumentu izvērtēšanas skola pieņems lēmumu, kurā klasē/ semestrī Jūsu bērnam būs jāuzsāk mācības – t.i., nav garantijas, ka skola viņu uzņems 11. klasē, jo mācību saturs profesionālās un vispārizglītojās vidējās izglītības programmās būtiski atšķiras. Visticamāk, ka mācības tomēr būs jāuzsāk 10. klasē. Taču apgūtie priekšmeti atkārtoti jāapgūst nebūs. Jārēķinās arī ar to, ka klasē var nebūt brīvu vietu, līdz ar to skola var atteikt uzņemšanu. Precīzu informāciju var sniegt tikai pati skola.

Jūsu bērns var turpināt vidējās izglītības ieguvi arī kādā no profesionālās vidējās izglītības programmām citā profesijā –  tajā pašā vai citā izglītības iestādē, ja grupā ir brīvas vietas.

Šobrīd uzņemšana gan vispārējās, gan profesionālās izglītības iestādēs ir noslēgusies, taču pastāv iespēja, ka kādā no klasēm vai grupām vēl ir brīvas vietas. Vienīgais veids, kā to noskaidrot, ir sazināties ar izglītības iestādēm.

Atrast visas vidusskolas posma izglītības programmas (gan vispārējās, gan profesionālās) Jums var palīdzēt NIID.LV Digitālais asistents un interaktīvas infografikas par profesionālās izglītības iespējām pēc 9. klases 2024./25. gadā, kā arī NIID.LV raksts par dokumentu iesniegšanu profesionālās izglītības iestādēs 2024./25. gadā.

Kad esat atraduši piemērotu skolu, iesakām Jums sazināties ar skolas administrācijas pārstāvi un precizēt, vai Jūsu bērnam šogad ir iespēja iestāties, kad un kādi dokumenti jāiesniedz, kādi priekšmeti būs jāapgūst, no kuras klases/ semestra viņš varēs uzsākt mācības u.c. nianses.

Labdien! Vai varu mācīties 12. klasē vēlreiz, ja skolu pabeidzu pirms 4 gadiem? Vai ir iespēja uzlabot vidējās atzīmes atestātā?

Publicēts: 20-08-2024

Labdien!

Arī tad, ja vidējā izglītība pabeigta un iegūts atestāts, ir iespēj uzlabot vērtējumu kādā no priekšmetiem. Pilngadīgām personām ir iespēja uzlabot vidējās izglītības vērtējumu eksternātā jeb pašizglītības formā. Eksternātā var viena mācību gada laikā uzlabot iepriekš vispārējās vidējās izglītības mācību priekšmetā (kursā) iegūto vērtējumu, lai iegūtu vērtējumu mācību priekšmetā (kursā) gadā vai valsts pārbaudes darbā, ko apliecina izglītības iestādes izsniegts attiecīgs dokuments*. Šis dokuments būs derīgs iesniegšanai augstākajās izglītības iestādēs kopā ar pārējiem dokumentiem.

Eksternātā mācības notiek pēc individuāla plāna, mācoties patstāvīgi un apmeklējot nepieciešamās konsultācijas.

Zināšanai nosūtām Jums sarakstu ar vispārējās vidējās izglītības programmām visā Latvijā, kas tiek īstenotas klātienēneklātienē un tālmācībā . Sarakstu kreisajā pusē Jūs varat atlasīt programmas pēc norises vietas, budžeta/maksas u.c. kritērijiem. Iesakām Jums sazināties ar izvēlēto skolu un noskaidrot, vai ir iespēja iestāties 12.klasē eksternāta formā, lai uzlabotu vērtējumu vidusskolas priekšmetos, kad un kādi dokumenti jāiesniedz u.c. nianses.

Zināšanai informējam, ka ir  iespēja pieteikties centralizēto eksāmenu (CE) kārtošanai augstskolās, lai uzlabotu iepriekš iegūtu CE vērtējumus. CE norise augstskolās tiek organizēta vienlaicīgi ar eksāmenu norisi skolās. CE kārtošanai jāpiesakās savlaicīgi – līdz kārtējā mācību gada 15. decembrim.

Kā personām ar iegūtu vidējo izglītību pieteikties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā par CE kārtošanu augstskolās (raksts katru gadu tiek aktualizēts).

Par to, kā sekmīgāk sagatavoties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā “Sagatavošanas kursi valsts pārbaudījumiem un studijām”.

*(Ministru kabineta noteikumu Nr. 11. “Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē” 21.3 punkts.)

Labdien! 10.klasi pabeidzu tālmācībā, taču 11.klasē vēlos pāriet uz klātienes skolu. 10.klases liecībā visi gada vērtējumi ir sekmīgi, bet daži semestru vērtējumi ir nesekmīgi (zem 4 ballēm). Vai tas nozīmē, ka varu iet 11.klasē klātienē, vai man  jāturpina mācības tikai tālmācībā?

Publicēts: 29-07-2024

Labdien!

Jā, Jūs varat pāriet mācīties uz klātienes programmu, ja vien skola ir gatava Jūs uzņemt un ja klasē ir brīvas vietas. Pārejot uz citu vidusskolas programmu, ir jārēķinās, ka

1)mācību programmu saturs var atšķirties, līdz ar to var nākties papildus apgūt tos priekšmetus, kuri tālmācības programmas 10.klasē nav apgūti;

2)skola var noteikt prasības uzņemšanai 11. vai 12. klasē, piemēram, kādiem jābūt gada vērtējumiem noteiktos priekšmetos, vidējam vērtējumam liecībā, vai ir jākārto iestājpārbaudījumi uzņemšanai 11. vai 12. klasē utt.

Vidusskolas posmā, lai pārceltu nākamajā klasē, svarīgi ir tieši gada vērtējumi. Ja liecībā ir kaut viens nesekmīgs gada vērtējums, tad nākamajā klasē nepārceļ, bet atskaita no skolas.

Iesakām Jums iepazīties ar izvēlētās skolas uzņemšanas noteikumiem (t.sk., prasībām uzņemšanai 11. klasē), kā arī sazināties ar uzņemšanas komisijas vai administrācijas pārstāvi un precizēt, kādas ir Jūsu iespējas iestāties 11. klasē, kādi dokumenti jāiesniedz, kādi priekšmeti būs papildus jāapgūst u.c. nianses.

Labdien! Es mācos tehnikuma 1.kursā, taču vēlos turpināt izglītības ieguvi vidusskolā. Vai es varu pāriet uz vidusskolas 11.klasi?

Publicēts: 12-07-2024

Labdien!

Jūs varat turpināt vidējās izglītības ieguvi, mācoties vispārējās vidējās izglītības programmā. Stājoties izglītības iestādē, būs jāiesniedz iepriekšējo izglītību apliecinoši dokumenti - gan pamatizglītību apliecinošie dokumenti, gan profesionālās vidējās izglītības iestādē iegūtie dokumenti, t.sk. sekmju izziņa par profesionālās izglītības programmā apgūtajiem priekšmetiem. Pēc iesniegto dokumentu izvērtēšanas skola pieņems lēmumu, kurā klasē/ semestrī Jums būs jāuzsāk mācības – t.i., nav garantijas, ka skola Jūs uzņems 11. klasē, jo mācību saturs profesionālās un vispārizglītojās vidējās izglītības programmās būtiski atšķiras. Visticamāk, ka mācības tomēr būs jāuzsāk 10. klasē. Taču apgūtie priekšmeti atkārtoti jāapgūst nebūs. Jārēķinās arī ar to, ka klasē var nebūt brīvu vietu, līdz ar to skola var atteikt uzņemšanu. Precīzu informāciju var sniegt tikai pati skola.

Līdz ar to iesakām Jums sazināties ar izvēlētās skolas uzņemšanas komisijas vai administrācijas pārstāvi un precizēt, kādas ir Jūsu iespējas iestāties (t.sk., vai šogad var paspēt iesniegt dokumentus*), kādi dokumenti jāiesniedz, kādi priekšmeti būs jāapgūst, no kuras klases/ semestra Jūs varētu uzsākt mācības u.c. nianses.

*Lielākajā daļā vispārizglītojošo mācību iestāžu (izņemot neklātienes un tālmācības programmas) uzņemšana 10. klasē jau ir noslēgusies. Taču augustā skolas izsludina papildu uzņemšanu brīvajās vietās (ja tādas ir).

Labdien! Ko man darīt, ja es nepaspēju iesniegt dokumentus skolā? Es tikai paspēju iesniegt dokumentus vienā tehnikumā, bet neesmu pārliecināts, ka mani uzņems. Ļoti uztraucos, ka palikšu ar pamatizglītību. Vēlos iegūt vidējo izglītību, apgūt profesiju un strādāt.

Publicēts: 08-07-2024

Labdien!

Latvijas Republikas normatīvais regulējums neliedz pieteikties un iesniegt dokumentus (skolās jāiesniedz dokumentu kopijas) divās vai vairākās profesionālās izglītības programmās. Tādējādi Jūs varat iesniegt dokumentus vienlaicīgi vairākās profesionālajās skolās (taču mācīties varēsiet tikai vienā skolā/ izglītības programmā).

Profesionālās izglītības iestādēs parasti audzēkņi tiek uzņemti konkursa kārtībā, pamatojoties uz pamatizglītības vidējo vērtējumu noteiktos priekšmetos. Atsevišķās profesijās jākārto arī iestājpārbaudījumi. Jārēķinās, ka uz noteiktu profesiju apguvi tehnikumos, koledžās vai profesionālajās vidusskolās mēdz būt konkurss un grupas nokomplektējas ātri. Parasti Rīgā konkurss ir lielāks – ja šaubāties, ka Jūsu 9.klasē iegūtie vērtējumi nav pietiekami konkurētspējīgi, varbūt Jums ir iespēja izskatīt iespēju apgūt vidējo izglītību kopā ar izvēlēto profesiju kādā no reģionālajām skolām.  Gandrīz visas profesionālās skolas piedāvā iespēju dzīvot labiekārtotā dienesta viesnīcā.

Jūlijā tehnikumos un citās profesionālās izglītības iestādēs notiek pieteikšanās un dokumentu iesniegšana, tādējādi pieteikšanās termiņus Jūs vēl neesat nokavējis. Savukārt lielākajā daļā vispārizglītojošo mācību iestāžu (izņemot neklātienes un tālmācības programmas) uzņemšana 10. klasē jau ir noslēgusies. Taču augustā gan vispārizglītojošās, gan profesionālās skolas izsludina papildu uzņemšanu brīvajās vietās (ja tādas ir).

Lai atrastu izglītības iespējas un skolu kontaktinformāciju, Jūs varat izmantot NIID.LV Digitālo asistentu un interaktīvas infografikas par profesionālās izglītības iespējām pēc 9. klases 2024./25. gadā, kā arī NIID.LV rakstu par dokumentu iesniegšanu profesionālās izglītības iestādēs 2024./25. gadā (raksts tiek pastāvīgi aktualizēts atbilstoši jaunākajai informācijai).

Tādējādi iesakām:

  • Pieteikties un iesniegt dokumentus vairākās Jūsu interesēm atbilstošās skolās/ izglītības programmās, un gaidīt konkursa rezultātus;
  • Ja Jūs būsiet izturējis konkursu vairākās skolās, tad noteikti pēc iespējas ātrāk iesakām sazināties ar skolām, kurās Jūs nemācīsieties, un atsaukt pieteikumus, lai Jūsu vietā varētu uzņemt citus izglītojamos;
  • Ja nebūsiet izturējis konkursu nevienā no skolām, tad iesakām pieteikties brīvajām vietām papildu uzņemšanā (gan vispārizglītojošās, gan profesionālajās mācību iestādēs).

Labdien! Vai ir pieejams to skolu saraksts, kur var iestāties vispārējās vidējās izglītības programmā eksterņa statusā? Neesmu nokārtojusi tikai CE matemātikā.

Publicēts: 19-06-2024

Labdien!

Ja ir skolēns, kurš apgūst vispārējās vidējās izglītības programmu, kādā no centralizētajiem eksāmeniem (CE) saņem nepietiekamu procentu skaitu*, tad viņš saņem liecību, nevis atestātu par vispārējo vidējo izglītību, un tiek atskaitīts no skolas. Ja ir izveidojusies šāda situācija, tad nākamajā mācību gadā var atkārtoti iestāties vispārējās vidējās izglītības programmā eksterņa statusā un atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 11. “Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē” 21.3 punktā noteiktajam viena mācību gada laikā apgūt vidusskolas mācību priekšmeta (kursa) saturu vai tā daļu, nokārtot eksāmenu un saņemt atestātu.

Mācoties eksterņa statusā, skola nodrošina iespēju mācību gada laikā apmeklēt nepieciešamās konsultācijas, pieteikties un kārtot CE.

Nosūtām Jums sarakstu ar vispārējās vidējās izglītības programmām visā Latvijā, kas tiek īstenotas klātienē, neklātienē un tālmācībā (eksternāta formā parasti uzņem neklātienes vai tālmācības programmās, taču arī klātienes programmā var uzņemt eksternāta formā – par iespējām jāinteresējas katrā konkrētajā skolā). Katra saraksta kreisajā pusē Jūs varat atlasīt programmas pēc norises vietas, budžeta/maksas u.c. kritērijiem. Iesakām Jums sazināties ar skolu un precizēt, 1)vai šajā skolā ir iespēja iestāties 12.klasē eksternāta formā, lai apgūtu matemātikas priekšmetu un nokārtotu matemātikas CE optimālajā vai augstākajā līmenī, 2)kad un kādi dokumenti jāiesniedz u.c. nianses.

veiksmīgāk sagatavoties CE kārtošanai

Vairākas izglītības iestādes (t.sk. augstskolas) piedāvā sagatavošanas kursus CE matemātikā optimālajā un/ vai augstākajā līmenī Savukārt patstāvīgi sagatavoties valsts pārbaudījumu kārtošanai var palīdzēt:

  • Digitālais zināšanu trenažieris valsts pārbaudījumu priekšmetos portālā “Uzdevumi.lv” (“digitālais privātskolotājs”);
  • Sertificēti privātskolotāji, kas strādā gan individuāli, gan izglītības iestādēs - oficiālais reģistrs VIIS sistēmā;
  • Privātstundas, privātskolotāju pakalpojumi, apmācības un kursi - vortālā "Mana privātstunda";
  • Valsts pārbaudes darbu programmas, uzdevumi un paraugi atbilstoši jaunajam mācību saturam: VISC tīmekļa vietnē;
  • Detalizēta informācija par valsts pārbaudes darbiem, t.sk. paraugi: Skola2030 tīmekļa vietnē.

Vairāk par to, kā sekmīgāk sagatavoties CE kārtošanai, lasiet NIID.LV rakstā “Sagatavošanas kursi valsts pārbaudījumiem un studijām”.

* 2024. gadā, lai CE būtu nokārtots, tajā jāiegūst kopvērtējumā vismaz 15%, savukārt 2025. gadā būs jāiegūst jau  20%.

Labdien! Mana meita mācās tālmācības vidusskolas 11. klasē. Diemžēl man nav izpratnes, cik un kādi eksāmeni jākārto, lai pabeigtu vidusskolu un pēc tam iestātos augstskolā. Cik pēc skaita, un kādos priekšmetos?

Publicēts: 14-06-2024

Labdien!

Lai iegūtu atestātu par vispārējo vidējo izglītību, vidusskolēniem (t.sk. tālmācības programmās) šajā mācību gadā bija jānokārto šādi valsts pārbaudes darbi:

  • latviešu valodā (vismaz optimālajā mācību satura apguves līmenī);
  • svešvalodā – angļu, vācu vai franču (vismaz optimālajā (B2) līmenī - var aizstāt ar starptautiska testa kārtošanu);
  • matemātikā (vismaz optimālajā līmenī);
  • divos no padziļinātajiem kursiem (augstākajā līmenī). Ja skolēns kārto centralizēto eksāmenu (CE) augstākajā līmenī vismaz divos no trim obligātajiem priekšmetiem - latviešu valodā, svešvalodā vai matemātikā, tad var kopumā kārtot trīs eksāmenus. Ja citos priekšmetos, tad eksāmenu skaits attiecīgi palielinās.

Piemēram, ja Jūsu meita nokārto latviešu valodas un svešvalodas CE augstākajā līmenī + matemātiku optimālajā līmenī, tad pietiks ar trim nokārtotiem CE.

Savukārt, ja Jūsu meita latviešu valodas, svešvalodas un matemātikas CE kārtos optimālajā līmenī, tad papildus viņai būs jānokārto divi CE augstākajā līmenī (piemēram, fizikā, vai ķīmijā, vai bioloģijā, vai programmēšanā, vai citā priekšmetā).

2023./24. mācību gadā 12. klases skolēniem nebija obligāti jākārto monitoringa darbi fizikā, ķīmijā vai bioloģijā optimālajā apguves līmenī, kā arī dabaszinībās vispārīgajā apguves līmenī.  Taču vēršam uzmanību, ka 2024./25. gadā šis monitoringa darbs varētu būt obligāts, turklāt tiek plānots, ka no 2025./26. gada vidusskolēniem būs obligāti jākārto arī valsts pārbaudes darbs - CE STEM mācību priekšmetos – fizikā, ķīmijā, bioloģijā un dabaszinībās. Precīzai informācijai un jaunumiem iesakām sekot līdzi Valsts izglītības satura centra mājaslapā.

Augstskolās un koledžās studenti tiek uzņemti atklātā un vienlīdzīgā konkursā, pamatojoties uz CE rezultātiem. Visbiežāk tiek prasīti vērtējumi latviešu valodas, svešvalodas un matemātikas CE un/vai visu nokārtoto CE vidējais vērtējums, taču atsevišķās programmās var būt noteikts, ka nepieciešams uzrādīt CE vērtējumu kādā citā priekšmetā.

Iesakām jau savlaicīgi interesēties, kādi ir uzņemšanas konkursa kritēriji (t.sk., par ko tiek piešķirti papildu punkti, vai ir iestājpārbaudījumi utt.) augstskolā un studiju programmā, kurā Jūsu meita plāno studēt pēc vidusskolas, un attiecīgi gatavoties. Piemēram, ja meita plāno studēt medicīnu, tad, lai iestātos, viņai būs jāuzrāda CE vērtējumi bioloģijā vai ķīmijā.

Uzņemšanas kritērijus augstākās izglītības programmās var atrast NIID.LV katras programmas aprakstā un augstskolu mājaslapās – uzņemšanas noteikumos un programmu aprakstos. Informācijas precizēšanai varat sazināties ar augstskolas uzņemšanas komisijas speciālistiem.

Vēršam uzmanību, ka nākamajā mācību gadā vidējās izglītības programmu absolventi atestātu varēs iegūt, ja katrā eksāmenā būs saņemts vismaz 20% vērtējums.

Par sagatavošanas kursiem un citiem resursiem, kas palīdzēs sekmīgāk sagatavoties CE un iestājpārbaudījumu kārtošanai, lasiet šajā NIID.LV rakstā.

Labdien! Beidzot 11.klasi, man ir divi vērtējumi, kas ir zemāki par 4 ballēm. Vai skola var piedāvāt tā saucamos "vasaras darbus" vai kosultācijas, lai pēc tam varētu pārrakstīt pārbaudes darbus? Skola informēja, ka tas nav iespējams, un ka mani  atskaita. Kā man rīkoties un ko darīt tālāk?

Publicēts: 10-05-2024

Labdien!

Vidusskolas posmā (10. – 11. klasē) pat ar vienu nesekmīgu gada vērtējumu uz nākamo klasi nepārceļ. To nosaka valstī spēkā esošais normatīvais regulējums. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 11. “Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē” 25.3 punktā noteiktajam izglītojamo pārceļ vispārējās izglītības programmas nākamajā klasē, ja 10.–11. klases skolēns mācību gada noslēgumā visos mācību priekšmetos vai kursos (izņemot tos, no kuriem skolēns ir atbrīvots) ir saņēmis vērtējumu, kas nav zemāks par četrām ballēm. Ja mācību noslēgumā ir saņemta nesekmīga atzīme, tad vidusskolēnu nepārceļ nākamajā klasē un ar direktora rīkojumu atskaita no skolas. Arī pēcpārbaudījumi (vasaras darbi) vidusskolas posmā normatīvajos aktos nav paredzēti.

Šādā gadījumā ir jāstājas atkārtoti 10.klasē (var stāties gan tajā pašā, gan citā skolā). Stājoties izglītības iestādē, būs jāiesniedz iepriekšējo izglītību apliecinoši dokumenti - gan pamatizglītību apliecinošie dokumenti, gan 10. klases liecība. Parasti tie priekšmeti, kuros ir saņemts sekmīgs vērtējums, atkārtoti nav jāapgūst (ar nosacījumu, ka sakrīt konkrētā priekšmeta apgūto stundu skaits, saturs utt. - skolās var nedaudz atšķirties atkarībā no mācību plāna). Precīzu informāciju var sniegt tikai pati izglītības iestāde.

Labdien! Es vēlējos noskaidrot situāciju. 2022. gadā es iestājos tālmācības vidusskolā, kurā noliku visus eksāmenus sekmīgi, bet atestātu nesaņēmu, jo bija nesekmīgi gada vērtējumi. Kādēļ skola man ļāva kārtot eksāmenus, ja rezultātā es tik un tā nesaņēmu atestātu?

Publicēts: 19-12-2023

Labdien!

Nesekmīgi gada vērtējumi neietekmē pielaidi centralizēto eksāmenu (CE) kārtošanai. Skolēni piesakās CE kārtošanai katru gadu līdz 15. decembrim, kad vēl nav zināmi semestra un/vai gada vērtējumi, un kārto tos neatkarīgi no saņemtajiem gada vērtējumiem. Turklāt vērtējumi gadā un CE tiek izlikti atsevišķi  - netiek aprēķināta gada atzīmes un CE vērtējuma vidējā vērtība, jo gada atzīmi izsaka ballēs, savukārt CE vērtējumu – procentos.

Lai iegūtu vidējo izglītību un saņemtu atestātu, nākamajā mācību gadā Jūs varat atkārtoti iestāties vispārējās vidējās izglītības programmā (t.sk. tālmācības programmā) eksterņa statusā un atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 11. “Kārtība, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības programmās un atskaitīti no tām, kā arī obligātās prasības izglītojamo pārcelšanai nākamajā klasē” 21.3 punktā noteiktajam viena mācību gada laikā apgūt priekšmetus (kursus), kuros bijāt nesekmīgs, iegūt tajos sekmīgu vērtējumu un saņemt atestātu. Sekmīgi nokārtotie CE, ja tie kārtoti atbilstoši vidējās izglītības standartam optimālajā un augstākajā līmenī,  atkārtoti jākārto nebūs. 

Labdien! Vai, mācoties tehnikumā, pabeidzot 3. kursu un noliekot valsts eksāmenus, man ir iespēja iegūt vidējo izglītību, ja neturpinu macīties 4. kursā un nekārtoju profesionālas kvalifikācijas eksāmenu?

Publicēts: 19-12-2023

Labdien!

Lai iegūtu vidējo izglītību, ir jāpabeidz programmas apguve. Pēc 3.kursa, ja neturpināsiet mācības, Jūsu iegūtās izglītības statuss būs nepabeigta vidējā profesionālā izglītība. Šādā gadījumā Jūs nesaņemsiet diplomu*, bet tehnikuma izsniegtu izziņu par profesionālās izglītības programmas daļas apguvi, apliecību par moduļa (vai vairāku moduļu) apguvi un profesionālās kvalifikācijas apliecību, ja programmas apguves laikā ir kārtots kāds profesionālās kvalifikācijas eksāmens (zemāka profesionālās kvalifikācijas līmeņa kvalifikācijā). Minētie dokumenti nedod tiesības turpināt izglītību augstākās izglītības iestādēs, taču dod iespēju apgūtās prasmes izmantot darba tirgū vai vēlāk iestāties tādas pašas vai līdzīgas tematiskās jomas profesionālās izglītības programmas vēlākos posmos.

Vēršam uzmanību, ka, mācoties tehnikumā (arī tad, ja mācību laikā ir sekmīgi nokārtoti visi nepieciešamie centralizētie eksāmeni (CE)), vispārējo vidējo izglītību apliecinošu dokumentu saņemt nevar. Vispārējās vidējās izglītības atestātu saņem, tikai pabeidzot vispārējās vidējās izglītības programmu.

Tādējādi, lai iegūtu vidējo izglītību, ir divi risinājumi:

1) Pabeigt profesionālās izglītības programmas apguvi;

2) Iestāties vispārējās vidējās izglītības programmā un, sekmīgi pabeidzot to, saņemt vispārējās vidējās izglītības ieguvi apliecinošu dokumentu (atestātu). Taču jārēķinās, ka profesionālās vidējās izglītības programma būtiski atšķiras no vispārizglītojošās vidusskolas programmas. Līdz ar to Jums būtu 1)jāapgūst visi tie priekšmeti, kuri ir iekļauti konkrētās programmas mācību plānā un kuri nav apgūti profesionālās izglītības programmā; 2)jānokārto vismaz divi CE augstākajā līmenī, kā to paredz vispārējās vidējās izglītības standarts.

Profesionālās izglītības likumā (6.pants) ir noteikts, ka

  • Diplomu par profesionālo vidējo izglītību un profesionālās kvalifikācijas apliecību izsniedz izglītojamam, kurš pilnībā apguvis profesionālās izglītības programmu un nokārtojis valsts profesionālās izglītības standartā noteiktos valsts noslēguma pārbaudījumus (CE + profesionālās kvalifikācijas eksāmenu);
  • Diplomu par profesionālo vidējo izglītību izsniedz izglītojamam, kurš pilnībā apguvis vidējās izglītības programmu un nokārtojis CE, bet veselības stāvokļa dēļ nespēj kārtot profesionālās kvalifikācijas eksāmenus vai nav saņēmis pietiekamu vērtējumu profesionālās kvalifikācijas eksāmenā. Tādējādi diplomu (bez kvalifikācijas apliecības) var saņemt arī tādā gadījumā, ja kvalifikācijas eksāmenā saņem nepietiekamu vērtējumu, taču visi 4. kursā iekļautie profesionālie priekšmeti un moduļi, praktiskās mācības un kvalifikācijas prakse ir jāapgūst, un kvalifikācijas eksāmens ir jākārto.
Uzdot jaunu jautājumu.