Karjeras konsultācijas un citi atbalsta resursi jauniešiem

Aktualizēts 2024. gada 15. aprīlī

Viens no aktuālākajiem jautājumiem, ko sev uzdod jaunieši -  gan tie, kas vēl mācās skolā vai studē augstskolā, gan tie, kas jau domā par darba gaitu uzsākšanu, ir: kā veidot savu profesionālo karjeru? Ko es gribu un varu darīt? Ko no manis sagaida darba tirgus? Kā lai saprot, kur un ko studēt? Lai rastu atbildes uz šiem un citiem jautājumiem, jauniešiem ir pieejamas vairākas atbalsta iespējas karjeras izvēles jomā. 

Skolās, pašvaldībās, augstskolu karjeras centros un Nodarbinātības valsts aģentūrā jaunieši var saņemt karjeras konsultācijas. Tāpat karjeras konsultācijas gan klātienē, gan attālināti sniedz personāla atlases uzņēmumu speciālisti un privāti praktizējoši kvalificēti karjeras konsultanti. Noderīgi resursi karjeras izvēlei ir atrodami arī internetā.

Kā Tev var palīdzēt karjeras konsultants?

Profesionāls karjeras konsultants var Tev palīdzēt rast atbildes uz šādiem jautājumiem:

 • Kā izprast sevi?
 • Kā saprast, ko es vispār dzīvē vēlos darīt?
 • Kā plānot karjeru?
 • Kādas profesijas man būtu vispiemērotākās?
 • Kāda darba vide man būtu piemērotākā?
 • Kas man jādara, lai izvēlētos tālāko izglītības un karjeras ceļu?
 • Kur mācīties vai studēt, lai sasniegtu savu mērķi?
 • Kādas ir izglītības iespējas?
 • Ko es varu darīt jau skolas laikā?
 • Ar ko sākt, ja vēlos uzsākt darba gaitas un/vai radīt savu biznesu?

Apmeklējot karjeras konsultācijas, Tu iemācīsies arī

 • Stiprināt pašapziņu un pašmotivāciju;
 • Izvērtēt savu pieredzi un sasniegumus;
 • Apzināt savas intereses, prasmes, iespējas, vērtības, stiprās un vājās puses;
 • Plānot un vadīt savu karjeru;
 • Izveidot skaidru rīcības plānu – ko darīt tālāk;
 • Meklēt informāciju par izglītības iespējām Latvijā un ārvalstīs;
 • Padziļināt izpratni par profesijām;
 • Pieņemt karjeras lēmumus;
 • Novērtēt darba tirgus iespējas un sagatavoties darba tirgum;
 • Izveidot CV un motivācijas vēstuli

Karjeras atbalsta iespējas skolās un augstskolās

Daudzās vispārizglītojošajās un profesionālajās izglītības iestādēs skolēniem tiek nodrošinātas individuālās karjeras konsultācijas, kā arī grupu nodarbības, mācību ekskursijas uz valsts un privātajiem uzņēmumiem, tikšanās ar nozaru profesionāļiem, dažādiem lektoriem un iedvesmotājiem, praktiskās darbnīcas un citas aktivitātes.

Kvalificētas individuālas konsultācijas par karjeras izvēles jautājumiem vidusskolēniem, studentiem, absolventiem un citiem interesentiem ir iespēja saņemt arī augstskolu karjeras centros, piemēram:

Detalizēta informācija par pieteikšanos konsultācijām ir pieejama augstskolu karjeras centru mājas lapās.

Organizāciju vai privāti sniegtās karjeras konsultācijas

Kompetentu konsultatīvu atbalstu, tostarp kvalificētas individuālas karjeras konsultācijas visā Latvijas teritorijā bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem gan klātienē, gan attālināti sniedz profesionāli karjeras konsultanti un pedagogi karjeras konsultanti - Latvijas karjeras attīstības atbalsta asociācijas (LKAAA) biedri. Profesionāļu saraksts, kontakti saziņai, sīkāka informācija par pakalpojumu, konsultāciju mērķauditoriju un maksu ir pieejama LKAAA tīmekļvietnē.

Karjeras konsultācijas skolēniem, studentiem, pieaugušajiem par dažādām tēmām, tai skaitā saistībā ar izglītības programmas izvēles jautājumiem, aktualitātēm darba tirgū, darba un prakses meklēšanu, ir pieejamas Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA). Detalizēta informācija par pakalpojumu un pieteikšanos konsultācijām ir pieejama NVA tīmekļvietnē.

Gan attālināti, gan klātienē konsultācijas piedāvā arī personāla atlases uzņēmumi, kā, piemēram, CV-Online un citas. Tāpat par maksu individuālas konsultācijas sniedz kvalificēti privātie karjeras konsultanti.

Digitālie resursi karjeras izvēlei

Vietnē Profesiju Pasaule, kas izveidota, lai paplašinātu skolēnu priekšstatus par profesiju/amatu daudzveidību un radītu vēlmi padziļināti pētīt darba pasauli un savas personīgās karjeras iespējas, Tu vari patstāvīgi pētīt profesijas un rast dažādas idejas papildu informācijas iegūšanai. Šeit atrodama:

 • Daudzveidīga informācija par profesijām – nozares, profesijas un darba vides apraksts, intervija ar profesionāli, attēlu galerija, mācību iespējas;
 • Resurss "Izpēti profesiju pats!", lai katrs varētu patstāvīgi izzināt profesiju;
 • Resurss "Kļūsti uzņēmējs", kurā apkopota informācija par uzņēmējdarbības uzsākšanu, sniegti vērtīgi padomi, apkopoti jauno uzņēmēju pieredzes stāsti;
 • Atraktīvi video materiāli par Skills meistarības konkursos pārstāvētām profesijām. Uzzini, kur mācīties, ja kāda profesija ieinteresējusi!

Savukārt interneta vietnē NIID.lv, kurā atrodama informācija par Latvijas izglītības iestāžu piedāvātajām izglītības iespējām, ir apkopoti vairāki interaktīvi rīki:

 • novērtēt savu interesi par dažādām profesionālajām jomām, noskaidrot svarīgākās darba vērtības, apzināties savas stiprās un vājās puses, kā arī iegūt personības raksturojumu un ieteikumus atbilstošākajai karjeras jomai Tev var palīdzēt NIID.lv karjeras izvēles testi;
 • Izsmeļošas atbildes par izglītības iespējām un karjeras jautājumiem​ Tu vari saņemt, uzdodot jautājumu e-konsultantam;
 • Tavai dzīves situācijai un vajadzībām atbilstošās izglītības iespējas palīdzēs atrast digitālais asistents.  Veicot izvēles, soli pa solim Tu vari atlasīt sev piemērotu izglītības programmu sarakstu;
 • Infografikas izglītības un karjeras plānošanai palīdzēs apzināties savas intereses un spējas un virzīs uz apzinātu, mērķtiecīgu profesijas izvēli;
 • Lai labāk iepazītu izglītības iestādes, jauniešiem ir iespēja apmeklēt atvērto durvju dienas, informācijas dienas un citus karjeras pasākumus;
 • Lai palīdzētu izzināt profesiju pasaules dažādību, 1.-6. klašu skolēniem ir izstrādāta digitāli interaktīva spēle “Kļūšu par profesionāli”.

Citi tiešsaites resursi

Portālā Prakse.lv Tu vari apmeklēt virtuālās prakses vietas un uzzināt daudz noderīgas informācijas par profesijām un izglītības iespējām. Tāpat vietnē var aplūkot darba devēju ieteiktāko izglītības iestāžu TOPu.

Pārdomātai augstākās izglītības iestādes un studiju programmas izvēlē ikvienam var noderēt Augstākās izglītības programmu absolventu monitoringa rīks, kura mērķis ir nodrošināt informācijas pieejamību par augstāko izglītību ieguvušo personu nodarbinātību, ienākumiem un nodarbinātības / bezdarba līmeni 10 gadus pēc augstskolas beigšanas. Šis un citi monitoringa un analīzes rīki ir publiski pieejami Valsts izglītības informācijas sistēmas (VIIS) tīmekļa vietnē.

Tāpat gan skolēniem, gan pedagogiem, gan ikvienam interesentam noderīgs palīgs karjeras plānošanā var būt NVA izstrādātais  Darba tirgus prognožu rīks, kurā pieejamas aktuālās darba tirgus īstermiņa, vidēja termiņa un ilgtermiņa prognozes, nodarbināto skaits, vidējais atalgojums, reģistrēto bezdarbnieku skaits, vakanču skaits, kā arī informācija par izglītības iestādēm.

Jaunieši, karjeras speciālisti, pedagogi, vecāki un visi interesenti var izmantot Valmieras attīstības aģentūras izveidoto digitālo resursu Karjeras materiāli, kurā apkopoti daudzveidīgi karjeras testi, metodiskie materiāli un idejas karjeras pasākumiem, informācija par ekskursijām un radošo darbnīcu iespējām, kā arī noderīgas saites.

Uzņēmīgiem un aktīviem jauniešiem ir iespēja iesaistīties Junior Achievement Latvia aktivitātēs – Līderu programmā, Skolēnu mācību uzņēmumu veidošanā, vai apmeklēt ikgadējo Ēnu dienu uzņēmumos. Profesionālo izglītības iestāžu jaunieši var pierādīt savu prasmju izcilību, piedaloties Latvijas, Eiropas vai pasaules mēroga profesionālo prasmju konkursos Skills.

Platformā Visas iespējas tiek apkopotas tieši jauniem cilvēkiem  piemērotas vakances, brīvprātīgā darba iespējas, jauniešu organizāciju rīkotie projekti, akcijas un pasākumi. Ir iespēja arī reģistrēties un saņemt personalizētus piedāvājumus.

Tāpat daudz noderīga Tu vari uzzināt, apmeklējot klātienē vai tiešsaistē karjerai un izglītībai veltītus pasākumus, piemēram, ikgadējo pasākumu ciklu “Karjeras nedēļa”, izstādi “Skola”, konkursus Skills, karjeras dienas skolās, augstskolās, uzņēmumos un citur.

Aktualitātēm par izglītības un karjeras konsultāciju iespējām Tu vari sekot  VIAA mājaslapas sadaļā “Karjeras atbalsts”, kā arī Facebook un Twitter sociālo tīklu kontos “Tavai karjerai”. Savukārt VIAA Youtube konta sadaļā #KarjerasNedēļa Tu atradīsi aizraujošus un noderīgus videomateriālus, kuri palīdzēs rast atbildes uz būtiskiem jautājumiem par karjeras izvēli, piemēram:  ko darīt, ja vecāki neatbalsta Tavu karjeras izvēli, vai meitenes var izvēlēties IKT nozares profesijas, kādi ir ārsta, hokejista, žurnālista, programmētāja un daudzu citu profesiju iespējas, plusi, izaicinājumi utt.

Ieteikt rakstu